Spis treści
Kwas salicylowy – właściwości i działanie w kosmetykach
Kwas salicylowy jest powszechnie stosowany w kosmetologii do pielęgnacji cery trądzikowej. Jak działa i na co zwrócić uwagę, wybierając produkty z jego dodatkiem?
Czym jest kwas salicylowy?
Należy do betahydroksykwasów (BHA), jest powszechnie stosowany w medycynie, farmakologii i kosmetologii. Kwas salicylowy występuje w przyrodzie naturalnie. Pozyskuje się go przede wszystkim z kory wierzby, ale jego źródłem może też być kora topoli, liście senesu i kwiaty rumianku. Kwas salicylowy ma postać drobnego białego proszku lub kryształków, rozpuszczony jest dodawany do kosmetyków i preparatów leczniczych.
Kwas salicylowy – właściwości
Pochodną tego składnika jest kwas acetylosalicylowy – ma on zastosowanie w lekach, jest składnikiem np. aspiryny. Wykazuje też podobne właściwości: działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie. W kosmetyce kwas salicylowy stosuje się zewnętrznie na skórę, przede wszystkim jako składnik kosmetyków przeciwtrądzikowych lub do cery ze skłonnością do gromadzenia zanieczyszczeń.
Ważną właściwością jest jego zdolność do rozpuszczania w tłuszczach, co sprawia, że przenika w głąb skóry przez warstwę łojową, do mieszków włosowych i porów. Dzięki temu doskonale oczyszcza i reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizuje produkcję sebum (ochronnej substancji tłuszczowej pokrywającej skórę). Kwas salicylowy wykazuje też działanie keratolityczne, delikatnie złuszcza martwy naskórek, co wspomaga odnowę komórek skóry i poprawia jej funkcjonowanie. Sprzyja to też rozjaśnieniu przebarwień.
Kwas salicylowy – działanie na skórę
Kwas salicylowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, przede wszystkim w produktach do pielęgnacji cery z trądzikiem oraz z zanieczyszczeniami. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza i zapobiega powstawaniu wyprysków i zaskórników, łagodzi stany zapalne i zwęża rozszerzone pory.
Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym na twarz pozostawia skórę oczyszczoną, bez przebarwień, wyprysków i zaczerwienienia. Zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum, przeciwdziała efektowi „świecenia się”. Preparaty z tym składnikiem głęboko oczyszczają pory, redukując trądzik i zapobiegając powstawaniu nowych wykwitów. Dzięki właściwościom eksfoliującym (złuszczającym), delikatnie usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka i jaśniejsza. Jego działanie przeciwzapalne pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i stany zapalne związane z aktywnymi zmianami trądzikowymi.
Kosmetyki z kwasem salicylowym to ratunek nie tylko dla tych zmagających się z trądzikiem pospolitym. Preparaty o właściwościach przeciwzapalnych i keratolitycznych pomagają też w leczeniu trądziku różowatego oraz innych schorzeń dermatologicznych charakteryzujących się nadmiernym rogowaceniem naskórka i stanami zapalnymi, np. łuszczycy.
>>Przeczytaj także: Trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy, pospolity… - rodzaje trądziku
Kwas salicylowy rozjaśnia przebarwienia i zmiany pigmentacyjne, także te spowodowane trądzikiem. Wnika on w głąb warstw skóry i oczyszcza pory, co umożliwia nie tylko walkę z aktywnymi wykwitami, ale również z ich pozostałościami w postaci ciemniejszych plam.
Regularne stosowanie kremów i plastrów z tym składnikiem może nawet przyczynić się do zmniejszenia widoczności blizn, czyniąc je mniej wyraźnymi i bardziej zintegrowanymi ze skórą. Produkty te stymulują naskórek do regeneracji, co ujednolica koloryt i strukturę.
Kwas salicylowy w kosmetykach
Wśród składników aktywnych produktów do pielęgnacji, kwas salicylowy wyróżnia się szerokim zastosowaniem i pozostaje bezpieczny. Chociaż termin „kwas" kojarzy się z agresywnym działaniem, to kwas salicylowy, jeśli jest stosowany w odpowiednim stężeniu i formule, jest delikatny dla skóry.
Do codziennej domowej pielęgnacji najczęściej poleca się produkty zawierające kwas salicylowy w stężeniu od 1 do 2%. Dzięki temu możemy korzystać z jego dobroczynnych właściwości bez obaw o podrażnienia. Jednak w zabiegach profesjonalnych, takich jak peelingi chemiczne, jego stężenie może sięgać nawet 20%. Stosowanie tak skoncentrowanego kwasu wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego tego rodzaju zabiegi należy wykonywać wyłącznie u specjalisty.
Kwas salicylowy sprawdza się w pielęgnacji wielu typów skóry. Bez względu na to czy mamy cerę tłustą, mieszaną, czy wrażliwą kosmetyk z kwasem salicylowym może przynieść korzyści. Jest on składnikiem kosmetyków nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale również całego ciała. Przykładem mogą być szampony przeciwłupieżowe z jego dodatkiem, delikatne złuszczające skórę głowy i hamujące nadmierną produkcję sebum.
Kwas salicylowy na twarz – jak stosować?
Wśród kosmetyków specjalistycznych znajdują się produkty do kompleksowej pielęgnacji cery trądzikowej. Toniki, kremy, płyny micelarne, żele do twarzy (normalizujące i złuszczające), sera, koncentraty zwężające pory, maski i peelingi głęboko oczyszczające – szeroka gama kosmetyków pozwala na profesjonalną opiekę nad cerą z trądzikiem. Warto pamiętać, aby bardziej skoncentrowane produkty stosować na noc, bo kwas salicylowy może mieć działanie fotouczulające.
Podstawą pielęgnacji trądziku jest dokładne oczyszczanie i złuszczanie. Ważne jest codzienne mycie twarzy lekkim i delikatnym żelem do zmywania makijażu i usuwania nadmiaru sebum oraz wszelkich zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest aplikacja toniku z kwasem salicylowym. Można go stosować codziennie, zwłaszcza przy posiadaniu dużej ilości zaskórników i z rozszerzonych porów. Tonizuje i normalizuje pracę skóry i gruczołów, przygotowuje ją jednocześnie na działania kolejnych kosmetyków.
Serum lub krem z kwasem salicylowym to ostatni, ale niezwykle ważny element codziennej pielęgnacji cery z problemami. Krem można stosować codziennie, a po serum (ze względu na większe stężenie składników) lepiej sięgać kilka razy w tygodniu. Oba mają za zadanie głębokie nawilżenie, łagodzenie stanów zapalnych i innych podrażnień, a także złuszczenie komórek naskórka. Lekki krem na noc sebio+ CICA-KREM korygujący niedoskonałości zmniejsza wydzielanie sebum, nawilża, długotrwale matuje oraz przyspiesza eliminację zmian i przebarwień. Jest dobry dla każdego rodzaju cery – wspomaga nie tylko skórę z zaawansowanym trądzikiem, ale także tłustą i mieszaną, wrażliwą i alergiczną. Krem stosowany na noc redukuje nasilone zmiany (zaskórniki, krostki, grudki), hamuje namnażanie bakterii, reguluje pracę gruczołów łojowych, przyspiesza regenerację i stymuluje odnowę naskórka.
Jako uzupełnienie codziennego oczyszczania, złuszczania i nawilżania, raz lub dwa razy w tygodniu warto sięgać po maski i peelingi z kwasem salicylowym. Najlepiej stosować je po wieczornych zabiegach pielęgnacyjnych. Ich skoncentrowana formuła głęboko wnika w skórę, pozwala na łagodzenie zmian i regenerację naskórka podczas snu. Stosowane wieczorem zmniejszają ryzyko pojawienia się niepożądanych objawów po ekspozycji na słońce.
Peeling z kwasem salicylowym
Ze względu na działanie złuszczające, kwas salicylowy świetnie sprawdza się w różnego rodzaju peelingach. W wyższym stężeniu skutecznie usuwa martwe komórki naskórka. Dodatkowo kwas salicylowy wnika głęboko w skórę, odblokowuje i oczyszcza zatkane pory.
Regularne używanie peelingów z kwasem salicylowym na twarz (najlepiej raz w tygodniu) powoduje, że skóra jest gładka, odświeżona i ma bardziej wyrównany koloryt. Co ważne, peelingi z kwasem salicylowym można wykonywać cały rok, nie działają bowiem fotouczulająco.
W warunkach domowych sprawdzają się peelingi z kwasem salicylowym lub innymi kwasami o podobnych właściwościach, np. z LHA (kwas kapriolowo-salicylowy) zawartym w żelu do mycia twarzy sebio+ 2 kwasy: AHA + LHA.
Kwas salicylowy to naturalny aktywny składnik szeroko stosowany w kosmetyce, przede wszystkim do pielęgnacji skóry z trądzikiem (także przy zaawansowanych i aktywnych zmianach), do cery tłustej, mieszanej, wrażliwej, alergicznej i zanieczyszczonej, z nadmiernym rogowaceniem naskórka i zwiększoną produkcją sebum. Ma wielokierunkowe dobroczynne działanie na skórę, a jednocześnie wysoki profil bezpieczeństwa.
Wypróbuj nasze kosmetyki z kwasem salicylowym: