składniki

dobre samopoczucie w duecie z mądrze dobranymi składnikami kosmetyków, to tajemnica optymalnej pielęgnacji.

Salicylic Acid

Inna nazwa używana: Kwas salicylowy, kwas 2-hydroksybenzoesowy, Acidum Salicylicum

Opis składnika Salicylic Acid

Kwas salicylowy naturalnie występuje w korze wierzby i topoli, liściach senesu i kwiatach rumianku. Zaliczany jest do β-hydroksykwasów (BHA). Charakteryzuje się słabą rozpuszczalnością w wodzie, natomiast dobrą w alkoholach i w tłuszczach, dzięki czemu dobrze przenika przez warstwę hydrolipidową naskórka i skutecznie oczyszcza ujścia gruczołów łojowych. W czystej formie ma postać białych kryształków lub zmielonego proszku.

Kwas salicylowy to składnik kosmetyków o wszechstronnym działaniu. Może być wykorzystywany jako konserwant jak również substancja czynna. 

Działanie kosmetyczne

Salicylic Acid wykazuje działanie keratolityczne, czyli złuszcza zrogowaciały naskórek. Zmniejsza również liczbę przebarwień potrądzikowych. Kwas salicylowy to składnik kosmetyków skuteczny przy problemach z zaskórnikami oraz nadmierną produkcją sebum, przez co jest polecany zwłaszcza do pielęgnacji cer tłustych i trądzikowych. Wykazuje również właściwości antybakteryjne.

Funkcja składnika Salicylic Acid

Konserwant fazy wodnej.

Bezpieczeństwo

Wszystkie składniki zastosowane w naszych kosmetykach są dopuszczone do stosowania zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009/WE. Oznacza to, że zostały poddane szczegółowej analizie ekspertów toksykologii i są uznane przez nich za bezpieczne. Salicylic Acid jako aktywny składnik kosmetyków może być stosowany w następujących stężeniach: • w produktach spłukiwanych do włosów 3%, • w innych produktach (z wyjątkami jak poniżej) – 2%, • w emulsjach do ciała, cieniach do oczu, tuszach do rzęs, eyelinerach, szminkach, dezodorantach w kulce – do 0,5%. Jeżeli natomiast pełni on rolę konserwantu, maksymalne stężenie Salicylic Acid w produktach nie może być wyższe niż 0,5% w przeliczeniu na kwas. Co ważne, kwas salicylowy w kosmetyce nie może być stosowany w: • produktach do stosowania w jamie ustnej, • produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej 3. roku życia, • kosmetykach, w przypadku których istnieje ryzyko jego wdychania. Co ważne, kwas salicylowy w kosmetykach może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na salicylany.

W jakich kosmetykach występuje Salicylic Acid ?

product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
wróć do wszystkich składników >>