pielęgnacja
Pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej – jakie kosmetyki wybierać?

Skóra trądzikowa wymaga właściwej pielęgnacji. Sprawdź, jak poprawić jej kondycję, jak zmniejszyć występowanie niedoskonałości i stanów zapalnych.

Pielęgnacja cery trądzikowej – jakie kosmetyki wybierać?

Skóra ze skłonnością do trądziku jest bardzo wymagająca, przez co jej pielęgnacja staje się ogromnym wyzwaniem. Pozbycie się trądziku jest trudne, ale możliwe. Aby wyeliminować nawracające wypryski, doprowadzić skórę do pożądanego stanu, jednym z najważniejszych kroków jest dobranie właściwych kosmetyków. Sprawdź, jak to zrobić!

Trądzik niejedno ma imię – rodzaje trądziku

Trądzik kojarzy się głównie z problemem nastolatków. To prawda, boryka się z nim wiele młodych osób, jednak może uprzykrzyć życie także osobom po 30 i występować w różnych odmianach. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje trądziku?

Trądzik pospolity – młodzieńczy i wieku dojrzałego

Czym jest trądzik pospolity? To dolegliwość skórna, którą potocznie nazywamy pryszczami. Pojawia się najczęściej w wyniku zatkania ujść w okolicy mieszków włosowych. Tworzą one wraz z gruczołami łojowymi swoistą strukturę. Jeśli dojdzie do nadmiernej produkcji sebum i – w następstwie tego – do zablokowania struktury włosowo-łojowej, może dojść do stanów zapalnych. Wówczas pojawiają się bolesne czerwone wykwity lub krosty, niekiedy wypełnione ropą. Najpoważniejszym stadium, a w zasadzie rodzajem trądziku, jest trądzik torbielowy. Na skórze powstają wówczas miękkie czerwone bąble, które przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą prowadzić do powstawania blizn – trwałych i trudnych do usunięcia. W tym przypadku jest wymagane specjalistyczne leczenie dermatologiczne.

Bywa także, że trądzik przebiega bez jakichkolwiek stanów zapalnych. Na naskórku pojawiają się jedynie zaskórniki otwarte (czarne punkty) i zamknięte (białe punkty). Wtedy też nawet nie nazywamy stanu takiej skóry trądzikiem. Nie wymaga intensywnego leczenia, wystarczy wprowadzenie właściwych zasad pielęgnacji.

Trądzik dotyka najczęściej osoby młode, dojrzewające, w których organizmie odbywa się burza hormonalna. Co ciekawe, w ostatnich latach notuje się coraz większą liczbę osób po 30. roku życia, którą także dotyka ta dolegliwość. Uważa się, że mają na to wpływ androgeny, które pobudzają gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Leczenie i pielęgnacja skóry trądzikowej nie różni się w zależności od wieku, ewentualnym czynnikiem może być płeć. Terapie przeciwtrądzikowe męskiego naskórka mogą wymagać nieco innych środków niż kobiecego. 

Trądzik różowany czy zaczerwienienie twarzy?

Rumień na twarzy pojawiający się okresowo może być również trądzikiem – różowatym. Objawia się właśnie długotrwałym lub krótkookresowym zaczerwienieniem naskórka i często występuje wraz z powiększonymi krostami i rozszerzonymi naczynkami zwanymi potocznie pajączkami. Dodatkowo skóra z trądzikiem różowatym jest wrażliwsza na różne czynniki zewnętrzne, jak mróz, gorące powietrze, zanieczyszczenia, kosmetyki myjące. Co ciekawe, przyczyny powstawania tej dolegliwości nie są dotąd poznane. Specjaliści doszukują się ich w nadwrażliwości naczyń krwionośnych bądź w nienaturalnej odpowiedzi autoimmunologicznej organizmu. Wpływ mogą mieć także bytujące na skórze roztocza.

Z trądzikiem różowatym najczęściej borykają się osoby po 30. roku życia mające jasną karnację. Częściej występuje on u kobiet. Jeśli jednak pojawi się u mężczyzny, to w zdecydowanie ostrzejszej formie – między innymi razem ze zgrubieniami na nosie, zwanymi fachowo rhinophyma.

Co powoduje pojawianie się trądziku?

Choć trądzik występuje w różnych odmianach, to zwykle przyczyny jego powstawania są podobne. Najczęściej pojawianie się go na skórze powodują:

 • czynniki genetyczne – niektórzy odziedziczają skłonność do trądziku po rodzicach;
 • długotrwały i silny stres;
 • zaburzona praca gospodarki hormonalnej;
 • choroby przewlekłe, szczególnie mające wpływ na stężenie hormonów w organizmie;
 • stosowanie kosmetyków zapychających skórę, np. z lanoliną, woskiem pszczelim, olejami mineralnymi;
 • niektóre lekarstwa, m.in. zawierające kortykosterydy;
 • wystawianie twarzy na częste zmiany warunków atmosferycznych – nagłe zmiany temperatur, wiatr;
 • brak ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym;
 • niehigieniczny tryb życia, częste dotykanie twarzy dłońmi;
 • niewłaściwa dieta oparta na produktach o wysokim indeksie glikemicznym – częste spożywanie fast foodów, słodyczy, napojów słodzonych, białego pieczywa;
 • nieregularna pielęgnacja oczyszczająca skórę.

Z kolei częste i intensywne ćwiczenia fizyczne, nadmierne spożywanie alkoholu, pikantnej żywności, sera żółtego, gorących napojów to czynniki mogące mieć wpływ na nawrót trądziku różowatego.

 

Przyczyny powstawania trądziku – dlaczego na twojej twarzy ciągle pojawiają się krosty? - infografika

 

Pielęgnacja cery trądzikowej – co jest dla niej najlepsze?

Pielęgnacja skóry trądzikowej jest kluczowym wsparciem leczenia dolegliwości. Czasem nawet właściwie prowadzona może zmniejszyć pojawianie się krost i pryszczy. Jak na pewno wiesz, taki rodzaj cery jest bardzo wymagający. Oczywiście pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, to wdrożenie kuracji zaleconej przez specjalistę – dermatologa. Pielęgnacja jest jej dopełnieniem. Ważna jest jednak korelacja tych dwóch czynności. Na nieleczony trądzik, szczególnie o ostrym przebiegu, nie wpłynie domowa pielęgnacja. Z kolei niewłaściwe dbanie o naskórek, które może tylko pogłębiać problem, nie pomoże specjalistycznej kuracji. Może wręcz ją utrudniać. W przypadku łagodnego przebiegu trądziku owocna może się okazać sama – dobrze dobrana – pielęgnacja. Jeśli jednak po kilku tygodniach stosowania zalecanych kosmetyków nie widać poprawy, należy się skonsultować z lekarzem. Co zatem będzie najlepsze dla skóry trądzikowej? Jak ją pielęgnować i jakie kosmetyki wybierać?

Jak pozbyć się trądziku i wyprysków na twarzy? Skuteczna pielęgnacja

Osoby ze skórą trądzikową oraz częstymi i licznymi wypryskami powinny przede wszystkim skupić się na dogłębnym i mądrym oczyszczaniu twarzy. Co oznacza „mądrym”? Chodzi przede wszystkim o to, by etapy pielęgnacji skóry były jak najbardziej ściśle dopasowane do jej potrzeb, prowadzone systematycznie i z użyciem właściwych kosmetyków.

Podstawowym elementem dbania o skórę trądzikową jest regulacja pracy gruczołów łojowych oraz złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka – pozbywaniem się z niego martwych komórek oraz zanieczyszczeń. Konieczne jest mycie twarzy zarówno rano, jak i wieczorem – codziennie, bez wyjątku. Poranna toaleta pozwoli na oczyszczenie naskórka z kurzu, nadmiaru sebum i cząsteczek potu, które zaległy na powierzchni po całej nocy. Wieczorne mycie twarzy to także demakijaż.

Kolejnym etapem pielęgnacji skóry trądzikowej jest tonizacja. Ma ona na celu przywrócenie naskórkowi równowagi hydro-lipidowej, właściwego poziomu pH oraz wsparcie mikrobiomu, czyli dobroczynnych mikroorganizmów żyjących na tkance. Tonizacja jest zalecana w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, ale w przypadku problematycznej i trądzikowej jest bezwarunkową koniecznością. Dodatkowo ułatwi wchłanianie przez tkankę skórną składników aktywnych z kosmetyków pielęgnujących.

Niewątpliwie istotnym krokiem jest również nawilżanie skóry. To jednak, w przypadku skóry trądzikowej, powinno być powiązane z regulacją pracy gruczołów łojowych. A więc używane produkty pielęgnacyjne muszą nie tylko dogłębnie nawadniać strukturę naskórka, lecz także ograniczać nadprodukcję sebum. Jeśli więc o kosmetykach mowa, jakie wybierać do pielęgnacji cery trądzikowej?

 

Jakie kosmetyki wybierać do pielęgnacji cery trądzikowej?

Do mycia twarzy wybieraj wyłącznie łagodne kosmetyki, lekkie, najlepiej o żelowej konsystencji. Polecamy:

 Taki produkt nie powinien zawierać detergentów, na przykład SLS-u (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES-u (Sodium Laureth Sulfate). Dlaczego? Te surfaktanty są dość agresywne, mogą podrażnić naskórek, przesuszyć go, co z kolei przełoży się na nadczynność gruczołów łojowych. Skóra w odpowiedzi na przesuszenie zacznie nadmiernie produkować sebum, które ma chronić ją przed utratą wody i środowiskiem zewnętrznym. A jak wiesz, nadmiar łoju to szybka droga do zatkania porów i pojawienia się stanów zapalnych.

 • Tonizacja

Tak naprawdę jakiego nie wybierzesz toniku, będzie on zawsze pozytywnie wpływał na stan twojej skóry. Jednak pod jednym warunkiem – nie może zawierać alkoholu, który przesusza tkankę. Możesz także sięgnąć po kosmetyk 2w1, który zarówno służy do demakijażu, jak i tonizacji naskórka. Świetnie sprawdza się w tym:

 

 • Nawilżanie

Po każdorazowym codziennym oczyszczeniu i stonizowaniu skóry sięgnij po serum i krem. Kosmetyki powinny wykazywać wysoką zdolność nawilżającą. Szukaj w ich składzie przede wszystkim kwasu hialuronowego i gliceryny. Unikaj za to substancji potencjalnie komedogennych, czyli zapychających pory. Są nimi między innymi lanolina, oleje mineralne czy niektóre oleje roślinne. Odpowiednio nawilżona skóra lepiej się regeneruje i kontroluje produkcję sebum – nie musi włączać mechanizmów obronnych, więc praca gruczołów łojowych pozostaje na neutralnym poziomie. Co polecamy? Sprawdź bogaty hialuronowy krem nawilżający z ochroną SPF 10 tołpa.® dermo face hydrativ. Nie pomijaj skóry pod oczami, szyi i dekolcie.

 • Ochrona UV i antyoksydacja

W pielęgnacji skóry trądzikowej nie wolno zapominać o odpowiedniej ochronie przed promieniami słońca (nie tylko latem) i zanieczyszczeniami. Naskórek powinien być zawsze zabezpieczony przed wpływem promieni UV (np. kremem BB tołpa.® dermo face sebio. matująco korygującym), które podrażniają go, przyspieszają jego starzenie i osłabiają jego odporność na czynniki zewnętrzne, w tym patogeny (często za wywołanie trądziku są odpowiedzialne bakterie Propionibacterium acnes). Ważna jest także pielęgnacja antyoksydacyjna chroniąca przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. W tym celu możesz stosować np. krem antyoksydacyjny tołpa.® pure trends de-stress.

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku - infografika

Jakie składniki kosmetyków korzystnie wpływają na skórę trądzikową, a jakich unikać?

W kosmetykach pielęgnacyjnych – zarówno oczyszczających, tonizujących, jak i nawilżających – szukaj takich składników, jak:

 • kwas hialuronowy;
 • gliceryna;
 • aloes;
 • pantenol;
 • alantoina;
 • kwasy salicylowy, azelainowy, glikolowy i laktobionowy (zwykle w produktach do mycia twarzy);
 • niacynamid;
 • retinol (głównie kosmetyki oczyszczające);
 • probiotyki;
 • niekomedogenne oleje roślinne, jak jojoba;
 • witaminy A, C i E.

Specjalistyczne kosmetyki, które służą głównie do walki z trądzikiem, zawierają między innymi nadtlenek benzoilu, retinoidy czy antybiotyki. Zwykle zaleca je lekarz dermatologii.

Jeśli zaś chodzi o niechciane składniki kosmetyków, staraj się unikać między innymi substancji myjących typu SLS czy SLES oraz alkoholu, które podrażniają i przesuszają skórę, komponentów o działaniu zapychającym, jak lanolina czy wosk pszczeli, sztucznych barwników i aromatów, a także parabenów. Choć te ostatnie nie są niebezpieczne, jak to kreują media, mają wysoki potencjał podrażniający i alergizujący.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej