pielęgnacja
Młoda kobieta z trądzikiem na twarzy

Trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy, pospolity… - rodzaje trądziku

Trądzik niejedno ma imię. Objawy trądziku mogą być różne w zależności od jego typu. Rozpoznanie, z którym wariantem mamy do czynienia pomoże nam dobrać właściwą pielęgnację i poradzić sobie z problemem.

Trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy, pospolity… - rodzaje trądziku

Trądzik niejedno ma imię. To schorzenie kojarzy się nam głównie z okresem dojrzewania, kiedy burza hormonów odbija się na twarzy, ale trądzik to tak naprawdę przypadłość, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Objawy trądziku mogą być różne w zależności od typu schorzenia. Rozpoznanie, z którym wariantem mamy do czynienia pomoże nam dobrać właściwą pielęgnację i poradzić sobie z problemem.

 

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry o wieloczynnikowej patogenezie. Oznacza to, że nie da się wyróżnić jednej uniwersalnej przyczyny trądziku, a więc w walce z nim dla najlepszego efektu należy zaadresować wszystkie problematyczne kwestie. Wśród rodzajów trądziku możemy przede wszystkim wyróżnić:

  • trądzik pospolity (popularnie zwany także młodzieńczym)
  • trądzik różowaty
  • trądzik hormonalny

Dla każdej z tych odmian trądziku wyróżniamy także podtypy w zależności od typu, nasilenia i umiejscowienia zmian. Ponadto, możemy spotkać się z innymi, rzadkimi rodzajami trądziku, takimi jak:

  • trądzik grzybiczy, wynikający z nadkażenia skóry grzybami rodzaju Malassezia
  • trądzik neuropatyczny, czyli schorzenie o podłożu psychologicznym, w którym zmiany zapalne pojawiają się pod wpływem wyciskania i rozdrapywania zaskórników
  • trądzik zawodowy, związany z pracą w kontakcie z olejami, smarami i substancjami toksycznymi
  • trądzik kosmetyczny, będący reakcją niepożądaną na składniki zawarte w kosmetykach
  • trądzik polekowy, np. po stosowaniu sterydów
  • trądzik niemowlęcy, wynikający z reakcji na hormony matki lub w odpowiedzi na niewłaściwe kosmetyki

Trądzik pospolity (acne vulgaris)

Trądzik pospolity, często nazywany młodzieńczym ze względu na wiek, w którym się rozpoczyna, jest najbardziej rozpowszechnioną odmianą trądziku. Wbrew pozorom, może on pojawiać się także w wieku dorosłym. Za przyczynę tego rodzaju trądziku uznaje się zwykle nadmierną produkcję sebum, jednak jest to duże uproszczenie. Odkładanie się sebum w porach skóry prowadzi do powstawania mikrozaskórników, które następnie, pod wpływem keratynizacji wewnątrzmieszkowej przekształcają się w widoczne gołym okiem zaskórniki otwarte i zamknięte. Proces ten wynika z wielu czynników, między innymi działania drażniącego sebum, które nie może znaleźć ujścia z mieszka włosowego, oraz nadmiernego pobudzenia bakterii żyjących naturalnie na skórze i w jej porach. Namnażanie bakterii i produkowane przez nie substancje mogą powodować powstawanie zmian zapalnych i przeradzanie się zaskórników w ropne krosty.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - cechy: zazwyczaj rozpoczyna się w okresie dojrzewania, ale może wystąpić w każdym wieku, odgrywają w nim rolę czynniki hormonalne, ale nie stanowią one jedynej jego przyczyny, rozpoczyna się od powstawania mikrozaskórników, które przeradzają się w widoczne zaskórniki, a następnie wypryski ropne, może być ograniczony tylko do jednej okolicy twarzy lub ciała, ale niekiedy zajmuje duże powierzchnie skóry, często występuje u osób ze skórą tłustą lub mieszaną, właściwa pielęgnacja jest kluczowa w leczeniu aktywnych zmian, jak i zapobieganiu powstawania nowych - infografika

Trądzik zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy i krostkowy

Początkowym stadium trądziku pospolitego jest zwykle trądzik zaskórnikowy. Nie obserwujemy w nim zmian ropnych, a jedynie “suche” zaskórniki. Zmiany obserwujemy zazwyczaj w obszarze o najbardziej intensywnym wydzielaniu sebum, a więc na czole, w okolicy nosa i brody - w tak zwanej “strefie T”. Osoby ze skórą tłustą i mieszaną są najbardziej narażone na ten rodzaj trądziku.

Trądzik grudkowo-krostkowy i krostkowy to tak naprawdę te odmiany, które pierwsze przychodzą na myśl, kiedy myślimy o trądziku jako o chorobie. Zaskórniki rosną i przeradzają się w, często bolesne, zmiany zapalne i ropne, które goją się przez kilka dni, a czasem tygodni, wracając do stanu początkowego. Zaostrzenia stanu skóry mogą być prowokowane różnymi czynnikami, np. zmianami hormonalnymi, dietą lub niewłaściwą pielęgnacją.

Sprawdź kosmetyki z serii tołpa.® dermo face sebio, stworzone z myślą o skórze trądzikowej>>>

Trądzik torbielowaty, guzowaty i piorunujący - ciężkie postacie trądziku

Jeśli nie zaadresujemy problemu odpowiednio szybko, trądzik pospolity może przejść w jedną z ciężkich jego form, czyli trądzik torbielowaty (potocznie guzowaty), w którym obserwujemy pojawianie się dużych zapalnych torbieli wypełnionych ropną treścią. Są one umiejscowione głęboko pod skórą i mogą goić się dużo dłużej niż powierzchowne krostki. Bardzo często gojenie takich zmian wiąże się z powstaniem nieestetycznych blizn.

Trądzik piorunujący to szczególnie ciężka odmiana choroby, w której stan zapalny jest tak nasilony, że towarzyszą mu objawy ogólne, takie jak gorączka czy dreszcze. W takim stadium konieczna jest szybka interwencja lekarska. Na szczęście jednak taki stan zdarza się bardzo rzadko i jest związany z innymi obciążeniami chorobowymi.

Trądzik różowaty (acne rosacea)

Zupełnie innym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty. Występuje on zazwyczaj w wieku dorosłym i wiąże się z nieprawidłowym działaniem naczyń krwionośnych skóry. Szczególnie często dotyka osoby z cerą naczynkową, a jego początkowe stadium niekiedy przebiega pozornie niezauważalnie. Pojawiają się zmiany rumieniowe na policzkach i czole, którym mogą towarzyszyć grudki i krostki w zajętym schorzeniem obszarze. Często towarzyszy im swędzenie i pieczenie. Wśród przyczyn wymienia się czynniki autoimmunologiczne i zakażenie nużeńcami, ale patogeneza nie jest do końca wyjaśniona.

Trądzik różowaty (acne rosacea) - cechy: zwykle występuje w wieku dojrzałym , często dotyczy osób ze skórą naczynkową, w patogenezie biorą udział czynniki genetyczne (m.in. dotyczące budowy naczyń krwionośnych), autoimmunologiczne oraz bakteryjne, może nasilać się w okresach zmian hormonalnych, np. w czasie dojrzewania lub menopauzy, niewłaściwa pielęgnacja może nasilać zmiany skórne, więc należy zadbać o dobrze dobrane kosmetyki - infografika

Trądzik hormonalny

Jest to kolejna odmiana trądziku, która dotyczy dorosłych. Jej przyczyną jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna, przede wszystkim nadmiar testosteronu. Może towarzyszyć chorobom takim jak zespół policystycznych jajników, ale często występuje bez związku z innymi schorzeniami.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Walka z trądzikiem w domu? Przedstawiamy sprawdzone sposoby>>>

Właściwa pielęgnacja skóry z tendencją do zmian trądzikowych to podstawa. Wybór kosmetyków odpowiednich dla cery ze skłonnością do przetłuszczania i powstawania zaskórników może niekiedy stanowić wyzwanie. Na szczęście tołpa. stworzyła linię przeznaczoną specjalnie do pielęgnacji skóry trądzikowej, dzięki której możemy dobrać kosmetyki idealne - takie, które wyciszą zmiany zapalne, łagodnie złuszczą skórę pozbywając się zaskórników, a także zadbają, by utrzymać efekty na dłużej.

Pierwszy krok pielęgnacji - oczyszczanie

W przypadku skóry z nadprodukcją sebum dokładne oczyszczanie to podstawa. Zanieczyszczenie powietrza, makijaż, kurz i złuszczone komórki naskórka - to wszystko może przyczyniać się do powstawania zaskórników i ropnych krost. Jednocześnie, agresywne i wysuszające kosmetyki niszczą barierę hydrolipidową skóry, przyczyniając się do nadmiernej produkcji sebum i powstawania stanów zapalnych. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe, ale proponujemy rozwiązanie: oczyszczanie dwuetapowe z użyciem delikatnych kosmetyków z linii tołpa.® dermo face sebio, na przykład: normalizujący płyn micelarny do mycia twarzy i oczu oraz żel do mycia twarzy 2 kwasy: AHA + LHA lub żel do mycia twarzy 3 enzymy. Dzięki tym produktom delikatnie pozbędziemy się makijażu, a w drugim etapie dokładnie oczyścimy skórę z pomocą substancji peelingujących, które pozwolą w delikatny sposób pozbyć się martwego naskórka i resztek zanieczyszczeń.

              Chcesz wiedzieć więcej o oczyszczaniu skóry? Czytaj tutaj>>>

Walka z zaskórnikami - uparty przeciwnik wymaga regularności

Może się wydawać, że walka z zaskórnikami jest nierówna i jesteśmy skazani na porażkę. Nic bardziej mylnego. Pamiętając o mechanizmie powstawania zaskórników, z łatwością znajdziemy właściwe rozwiązanie tego problemu. Ponieważ pory skóry “zatykają się” w przebiegu nadmiernej ich keratynizacji, przepisem na sukces jest tu złuszczanie nagromadzonego naskórka. Zamiast złuszczania mechanicznego, które może nasilić procesy zapalne i zaognić dotychczas suche zmiany, warto wybrać kosmetyki z kwasami owocowymi lub enzymami. Z pomocą przychodzi dermo face sebio max efekt. złuszczający koncentrat zwężający pory - produkt, który działa silnie, lecz delikatnie, oczyszczając pory z nadmiaru sebum w czasie, kiedy śpimy.

              Jak poradzić sobie z trądzikiem zaskórnikowym?>>>

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej