składniki
Kobieta z mokrymi włosami i pianą na ramionach - tytułowa.

Kosmetyki pod prysznic – co wybrać?

Oczyszczanie, rozjaśnianie i odnawianie skóry pod prysznicem – kosmetyki pod prysznic

Codzienne mycie ciała nie sprowadza się wyłącznie do oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń. To również zabieg pielęgnacyjny, rytuał piękna. Spraw, by żel pod prysznic stał się sprzymierzeńcem, który nie tylko umyje twój naskórek, lecz także o niego zadba. W jaki sposób?

Zatrzymaj się na chwilę – sprawdź, czy prawidłowo dbasz o skórę pod prysznicem

Jak dużo czasu poświęcasz na codzienny prysznic? Kilka minut, a może wolisz zatracić się na dłużej? Mycie ciała jest dla ciebie rutynową czynnością czy rytuałem, podczas którego dbasz o skórę i poprawiasz swoje samopoczucie?

Z pewnością bez względu na to, w jaki sposób traktujesz branie prysznica każdego dnia, chcesz, by po tym zabiegu pozostawał komfort. Uczucie świeżości, miła w dotyku skóra, niepodrażniona, nieprzesuszona. W rzeczywistości często mycie ciała kończy się swędzeniem naskórka, uczuciem ściągnięcia, a po wytarciu ręcznikiem – łuszczeniem i rolowaniem jego wierzchniej warstwy. Dlaczego tak się dzieje? Być może popełniasz pewne błędy, które wpływają na stan skóry po jej myciu. Jakie czynniki mogą przyczyniać się do dyskomfortu? Między innymi:

  • temperatura wody – zbyt gorąca przesusza naskórek, podrażnia, uszkadza i wywołuje podrażnienia, podobnie jak zbyt zimna;
  • długość mycia się – za długie kąpiele nie wpływają korzystnie na naskórek. Z czasem pozbawiają go jego naturalnej ochrony – naruszają płaszcz hydrolipidowy i mikrobiom;
  • używane kosmetyki – ważne są ich skład oraz pH.

Jak zatem prawidłowo się myć? Na co zwracać uwagę podczas codziennych kąpieli? Złote zasady:

  • ustaw letnią lub lekko ciepłą wodę pod prysznicem – taka jest najzdrowsza dla skóry;
  • odłóż szare mydło na bok – kostka myjąca ma przeważnie zasadowy odczyn, przez co narusza równowagę hydrolipidową naskórka i jego kwasowość;
  • zredukuj czas mycia się do 5-10 minut;
  • nie zapominaj o złuszczaniu naskórka – sięgaj po peeling raz w tygodniu bądź używaj kosmetyków z enzymami;
  • unikaj używania gąbek – to siedlisko bakterii i grzybów;
  • pamiętaj o wymianie akcesoriów pod prysznic;
  • podczas mycia ciała wykonuj delikatny masaż;
  • dokładnie zmywaj żele pod prysznic;
  • po umyciu ciała nie trzyj go ręcznikiem – delikatnie oklepuj;
  • wybieraj kosmetyki myjące dopasowane do rodzaju i wymagań twojej skóry.

Jakie składniki powinien mieć żel pod prysznic lub olejek pod prysznic?

Gdy wybieramy nowy żel pod prysznic, zwykle kierujemy się jego zapachem. To nie powinien być jednak główny wyznacznik, choć potwierdzamy – jest ważny. Aromat podczas mycia nastraja i poprawia samopoczucie. Aby jednak był intensywny, a czasem nawet pozostawał na skórze po kąpieli, co zdarza się nieczęsto, musi zawierać wiele substancji zapachowych. Często takie składniki bywają alergizujące. Ta informacja powinna mieć szczególne znaczenie dla ciebie, jeśli masz skórę wrażliwą i reaktywną, skłonną do reakcji uczuleniowych. Najważniejszym kryterium powinna być wówczas formuła kosmetyku myjącego. Właściwy wybór oswobodzi cię z dyskomfortu pojawiającego się zaraz po kąpieli (w parze z dobrym balsamem do ciała).

Na jakie składniki w formule żelu pod prysznic bądź olejku zwracać uwagę, by oprócz oczyszczania naskórka pielęgnowały go? Dobrze, gdy będą w niej między innymi:

  • aloes;
  • pantenol – łagodzi podrażnienia;
  • gliceryna – świetnie nawadnia i otula naskórek cienką warstwą okluzyjną, chroniącą przed przesuszeniem. Nawilżający żel pod prysznic powinien mieć go w składzie;
  • kwas hialuronowy;
  • alantoina – koi podrażnienia;
  • witamina E (tokoferol);
  • torf tołpa.®;
  • oleje roślinne – naturalne emolienty;
  • kwas mlekowy;
  • mocznik – zmiękcza skórę;
  • enzymy, np. bromelaina (z ananasa), papaina (z papai), keratolina, z granatu – złuszczają wierzchnią warstwę naskórka, pomagając mu w szybszej regeneracji. Kosmetyki z enzymami mogą być stosowane nawet na wrażliwą skórę.

W część z powyższych składników jest bogaty enzymatyczny żel-olejek pod prysznic tołpa.® dermo body enzyme., który dogłębnie oczyszcza naskórek, nawilża i pobudza do odnowy. Łagodzi podrażnienia i chroni tkankę przed pojawianiem się nowych, przywracając całkowity komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Dlaczego warto stosować enzymatyczny żel-olejek pod prysznic tołpa.® enzyme.? - infografika.

Sprawdź nasz enzymatyczny żel-olejek pod prysznic:

A na co uważać, gdy kupujemy kosmetyki pod prysznic?

Wiesz już, że substancje zapachowe bywają alergizujące. Mogą też wpływać na pojawianie się podrażnień. Jakich jeszcze składników w kosmetykach pod prysznic powinnaś unikać, by nie doprowadzić do przesuszenia skóry i jej dyskomfortu, szczególnie jeśli jest wrażliwa i reaktywna? Pamiętaj – nie demonizujemy żadnych substancji, ponieważ każda znajdująca się w składzie jest dokładnie przebadana. Bywa jednak tak, że skóra niektórych osób może negatywnie reagować na wybrane składniki, które wykazują zwiększoną tendencję do irytacji naskórka i alergizowania go. Są to między innymi:

  • silne detergenty (substancje myjące i pianotwórcze) – SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) czy ALS (Ammonium Lauryl Sulfate) skutecznie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, mają jednak wysoki potencjał drażniący, mogą doprowadzać do przesuszania naskórka, osłabiania jego naturalnej ochrony – mikrobiomu i płaszcza hydrolipidowego. Zamiast nich szukaj w formule np. Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside czy Sodium Coco-Sulfate;
  • parabeny – to jedne z najlepiej przebadanych i bezpiecznych konserwantów, bywają jednak mocno podrażniające i alergizujące;
  • olejki eteryczne – te naturalne substancje zapachowe mogą niekiedy wywoływać reakcje uczuleniowe;
  • sztuczne barwniki – również mogą działać alergizująco, a na pewno nie powinien mieć ich w składzie naturalny żel pod prysznic;
  • parafina czy lanolina – emolienty, które mogą wykazywać działanie komedogenne, czyli zapychające pory.

Po czym poznać, że już czas na peeling pod prysznic?

Od czasu do czasu warto pielęgnację ciała pod prysznicem wzbogacić zabiegiem złuszczającym skórę. Najlepszym sprzymierzeńcem tej czynności będzie peeling pod prysznic. Jak często powinno się go używać i po czym poznasz, że to już na niego czas?

Po peeling warto sięgać raz w tygodniu, by regularnie pobudzać skórę do regeneracji. Dodatkowo poprawia przenikanie składników aktywnych do tkanki. Nie można aplikować go zbyt często, szczególnie mechanicznego, by nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej naskórka. Wyjątkiem bywają kosmetyki z enzymami, np. nasz enzymatyczny żel-peeling pod prysznic tołpa.® dermo body enzyme., który może być stosowany nawet codziennie. Enzymy w delikatny sposób rozpuszczają martwe komórki naskórka, nie ingerując w jego mikrobiom i płaszcz hydrolipidowy – w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych.

Dlaczego warto sięgać po enzymatyczny żel-peeling pod prysznic tołpa.® enzyme.? - infografika.

Skóra wymagająca złuszczenia będzie mocno się rolować. Traci także naturalny blask i koloryt. Kiedy zauważysz, że mocniej się łuszczy, czas na peeling. Podczas jego aplikacji staraj się wykonywać masaż ciała. Kolistymi ruchami dociskaj dłońmi skórę, podnosząc ją w górę – nie w dół (nie pomagaj grawitacji). Możesz też delikatnie ją podszczypywać. Taki zabieg drenuje skórę, dotlenia ją, pobudzając podskórne mikrokrążenie krwi i limfy. Systematyczne masaże peelingujące mogą też pomóc w walce z cellulitem.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł