pielęgnacja
Kobieta wykonująca masaż skóry głowy - tytułowa.

Jak wykonać masaż skóry głowy? Jakie efekty może przynieść włosom?

Regularny masaż głowy może przynieść wiele dobrego. Z jednej strony wpływa korzystnie na kondycję włosów i pomaga ograniczyć ich wypadanie, a nawet przyspiesza ich porost. Z drugiej – pomaga się zrelaksować i rozluźnić. Jak masować skórę głowy, by osiągnąć najlepsze efekty? Dowiesz się z naszego poradnika.

 

Masaż zwykle kojarzy się z relaksem lub uśmierzeniem dolegliwości bólowych, np. po treningu. Może przynieść też sporo korzyści, jeśli borykasz się z problemem wypadających włosów. Masaż skóry głowy do codziennego rytuału powinny włączyć osoby marzące o gęstych i mocnych włosach. To także skuteczny sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Jego zaletą jest prosta technika, dlatego możesz go wykonywać zawsze, kiedy tego potrzebujesz!

Masaż skóry głowy – dlaczego warto go wykonywać?         

O zaletach masażu mówi się sporo, zwłaszcza w kontekście redukcji stresu lub zmniejszenia bólu. Poprawia krążenie, usprawnia przepływ limfy i dostarcza tlen do komórek, dlatego mięśnie się rozluźniają, a ciało dostaje zastrzyk energii. Dotyczy to również tzw. masaży ukierunkowanych, które mają służyć rozwiązaniu konkretnego problemu. Przykładem jest masaż skóry głowy.

Wywodzi się on ze starożytnej indyjskiej praktyki ajurwedyjskiej, równoważącej ciało, umysł i ducha w celu zapewnienia długiego życia. Z zachowanych źródeł wynika, że w Indiach praktykowany jest od ponad 4000 lat. Z początku skupiał się wyłącznie na głowie, a jego celem było kondycjonowanie i poprawienie wzrostu włosów hinduskich kobiet.

Na Zachodzie metoda została spopularyzowana w latach 70. XX wieku za sprawą Narendry Mehta, który był całkowicie ślepy od 1. roku życia i miał niezwykle rozwinięty zmysł dotyku. To on opracował koncepcję masażu znanego dziś pod nazwą champissage. Obejmuje on nie tylko skalp, ale też twarz, szyję i barki. Wierzy się, że w ten sposób pobudza się najważniejsze kanały energetyczne organizmu.

Hinduski masaż głowy jest ceniony za efekty. Poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, co przekłada się na zwiększenie odżywienia włosów i mieszków włosowych. W rezultacie ogranicza wypadanie włosów, a nawet stymuluje ich wzrost. To nie wszystko. Dzięki zwiększonemu przepływowi krwi do mózgu może wspierać koncentrację i polepszać pamięć. Wiele się mówi również o jego działaniu przeciwbólowym, zwłaszcza w kontekście bólu zatok i migren, a nawet oczu.

Jakie efekty daje masaż głowy - infografika

 

Dlaczego masaż głowy przynosi tyle efektów? Głowa pokryta jest gęstą siecią receptorów i włókien nerwowych. Każdy ruch wykonany w jej obrębie stymuluje tę sieć, co z kolei wpływa na cały organizm. Poprawnie wykonywany masaż skóry głowy skutecznie redukuje napięcie i sztywność mięśni. Wiąże się też z efektami pielęgnacyjnymi – usuwa martwy naskórek i dotlenia cebulki włosowe, dzięki czemu odżywia i wzmacnia kosmyki i pomaga w walce z przerzedzającą się fryzurą.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do masażu głowy. Polecany jest zarówno panom, którzy obserwują u siebie przerzedzanie włosów i pojawianie się tzw. zakoli, jak i paniom, które zauważyły u siebie słabe, łamliwe i matowe kosmyki. Regularne masowanie może pomóc każdemu, kto boryka się ze zwiększonym wypadaniem włosów lub szuka sposobu na przyspieszenie ich wzrostu.

 

>>Sprawdź, co robić, gdy wypadają włosy

Jak masować skórę głowy? Instrukcja krok po kroku

Aby mówić o skuteczności masażu skóry głowy, należy poprawnie go wykonywać. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na warunki – miejsce powinno być odosobnione i wyciszone, z dala od rozpraszających bodźców. Ponadto ważne jest głębokie oddychanie podczas zabiegu. Zwolennicy metody przekonują, że nie tylko usprawni to przepływ krwi, ale tylko w ten sposób dojdzie do uwolnienia hormonów szczęścia, co przyniesie przyjemny spokój.

Do wyboru masz dwa sposoby wykonywania masażu głowy: klasyczny, czyli opuszkami palców oraz przy pomocy masażera, czyli specjalnego akcesorium do masowania skalpu. Zabieg wykonuje się na sucho, dlatego możesz się masować o każdej porze dnia i nocy. Warto jednak włączyć odżywczą wcierkę do włosów, która dodatkowo wzmocni kosmyki i dostarczy skórze cennych substancji. Masaż sprawia, że składniki zawarte w kosmetyku lepiej przenikają i wykazują wyższą skuteczność, więc efekty mogą pojawić się znacznie szybciej.

 Jak wykonać klasyczny masaż głowy - infografika

 

Jak często masować głowę? Odpowiedź jest prosta – systematycznie. Tylko wtedy zauważysz u siebie rezultaty, które zwykle przychodzą po ok. miesiącu. Ważne jest, aby masowanie trwało co najmniej 5 minut. Prosty masaż możesz wykonać podczas mycia włosów opuszkami palców lub wybrać specjalny masażer do mycia głowy – dzięki temu łatwiej jest włączyć zabieg do codziennej pielęgnacji.

 

>>Dowiedz się więcej o wcierkach – sposób na pobudzenie i wzmocnienie włosów

Akcesoria do masażu głowy

Masaż głowy możesz wykonać szczotką do włosów lub specjalnym urządzeniem. Na rynku znajdziesz akcesoria, w tym szczotkę i masażer do mycia głowy. Wprawdzie zostały tak skonstruowane, aby dobrze wykonywać swoje zadanie, jednak mają jedną zasadniczą wadę – nie są polecane do bardzo wrażliwej skóry głowy. Nie tyle mogą sprawić, że zabieg będzie bolesny, ile wywołać zaczerwienienia, a nawet podrażnienia, zwłaszcza kiedy używane są nieumiejętnie.

Jednym z popularniejszych masażerów są grabki do skóry głowy. Są poręczne i łatwe w użyciu. Ich zaletą jest to, że mają metalowe kulki o działaniu chłodzącym, co zapewnia dodatkowy relaks i przyjemne doznania. Dostępne są również silikonowe masażery, które również dobrze sprawdzają się do pobudzania cebulek włosów, z tym że są nieco twardsze. Oba rodzaje produktów mają odpowiednią konstrukcję, są delikatne, nie ciągną włosów ani nie podrażniają skóry głowy, więc mogą być dobrą alternatywą dla masażu wykonywanego palcami.

kobieta masująca głowę - zdjęcie

Masaż głowy na porost włosów i nie tylko

Coraz częściej masaż skóry głowy polecany jest przez trychologów jako metoda wspierająca walkę z łysieniem. Tu warto na chwilę się zatrzymać.

Powszechnie uważa się, że masowanie może powstrzymać łysienie. Niestety, nie ma na to jednoznacznych dowodów, a to dlatego, że łysienie może mieć różne podłoże. Sam masaż wprawdzie nie sprawi, że przestaniesz łysieć, jednak wciąż polecany jest jako kuracja wspomagająca. Dlaczego? Korzystnie wpływa na kondycję włosów i odżywia mieszki włosowe, co stwarza lepsze warunki do ograniczenia łysienia i wzrostu kosmyków.

Dla jeszcze lepszych efektów warto do masażu włączyć kosmetyki stymulujące porost włosów. W tej roli znakomicie sprawdzi się wzmacniający szampon tołpa.® dermo hair wypadanie przeznaczony co codziennego stosowania, nawet przez osoby z wrażliwą skórą głowy i z włosami farbowanymi. Zawiera hydrolizowane proteiny baobabu afrykańskiego, które przyczyniają się do ograniczenia wypadania włosów i dbają o skórę głowy. W testach wykazano, że redukuje utratę wody z naskórka o 18% oraz widocznie wzmacnia, nadaje gęstość i objętość włosom (93%).

Warto zwrócić uwagę również na serum stymulujące odrost włosów tołpa.® dermo hair wypadanie. Stymuluje on mieszki włosowe do wzrostu, zapobiega wypadaniu włosów i przywraca im zdrowy wygląd. Kluczowymi składnikami są tu bazylia, kora kasztanowca, chinowiec, mirra, które nie tyle nawilżają i dbają o włosy, ile chronią je przed działaniem niekorzystnych czynników. Kosmetyk systematyczny stosowane przeciwdziała pierwszym objawom łysienia i hamuje utratę słabych włosów.

Podsumowując, masaż skóry głowy to doskonały sposób na odprężenie po ciężkim dniu, a także polecana przez specjalistów metoda do walki z wypadającymi włosami. Jeśli będziesz wykonywać go każdego dnia (najlepiej o tej samej porze), to są większe szanse, że stanie się nawykiem, dzięki któremu zyskasz wzmocnione i błyszczące włosy.

 

Spróbuj masażu głowy z naszymi kosmetykami:

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł