Zdrowe, lśniące i gęste włosy są marzeniem wielu kobiet. Wygląd włosów w istotny sposób wpływa na samopoczucie, dlatego tak ważne jest dbanie o nie, odpowiednia pielęgnacja. Jeśli dokucza ci wypadanie włosów, martwisz się o ich kondycję i szukasz odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, ten artykuł jest dla ciebie!
Spis treści
Jak dbać o włosy?
Wygląd twoich włosów zależy nie tylko od codziennej pielęgnacji i odpowiednio dobranych kosmetyków, ale również od ogólnej kondycji twojego organizmu oraz od tego, co jesz. Jeśli żyjesz w stresie, masz zaburzenia gospodarki hormonalnej lub stosujesz niewłaściwe kosmetyki, to twoje włosy mogą się łamać i stają się podatne na wypadanie. Na kondycję włosów wpływają także takie pozornie prozaiczne czynniki, jak: sposób mycia, suszenia, stylizacji. Jeśli codziennie widzisz, że zbyt dużo włosów pozostaje na szczotce czy poduszce, że stały się wyraźnie rzadsze, zacznij od znalezienia przyczyny ich wypadania, aby podjąć skuteczną walkę o bujną czuprynę.
>>Zobacz także: suche i łamliwe włosy – jak o nie dbać i jakie składniki roślinne im służą.
Wypadanie włosów – przyczyny
Ludzki włos żyje 2–6 lat i przechodzi poszczególne fazy: anagen, telogen i katagen. Do pewnego stopnia ich utrata jest więc naturalnym etapem. To, że codziennie tracisz 100–200 włosów, nie musi cię martwić. Problem zaczyna się dopiero wówczas, gdy z głowy spada ich więcej.
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:
- zbyt częste mycie włosów, zwłaszcza wodą o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze;
- używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, czyli takich z agresywnymi składnikami, osłabiającymi włosy;
- pomijanie stosowania produktów ochronnych przed zabiegiem stylizacji suszarką, prostownicą czy lokówką oraz częste używanie takich urządzeń;
- częste farbowanie i rozjaśnianie środkami chemicznymi;
- częste korzystanie z sauny, basenu czy kąpieli w morzu;
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz brak ochrony głowy: zimą przed zimnem, latem przed promieniowaniem UV;
- brak odpowiednich składników odżywczych w diecie oraz picie za mało wody sprawia, że włosy stają się suche i łamliwe;
- palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu;
- przewlekły stres, choroby skóry, zaburzenia hormonalne i inne dolegliwości, na przykład pacjenci, którzy przeszli COVID-19, skarżyli się właśnie na wypadanie włosów. Warto więc odwiedzić także internistę, który zleci badania, aby wykluczyć poważne problemy ze zdrowiem.
Co na wypadanie włosów?
Jeśli włosy wypadają z przyczyn zdrowotnych, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii i wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia. Bez względu jednak na przyczynę odpowiednia pielęgnacja może dodatkowo ograniczyć ich wypadanie.
- Rozpoczynając walkę o przywrócenie gęstych pięknych włosów, rozważ wizytę u fryzjera, który fachowo obetnie rozdwojone i zniszczone końcówki. Jednocześnie zacznij pić więcej wody, nawet 1,5–2 litry dziennie, i wprowadź do swojej diety zdrowe tłuszcze roślinne i nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprzyjają regeneracji włosów.
- W pielęgnacji suchych i wypadających włosów ogranicz korzystanie z zabiegów modelujących i z farbowania, na jakiś czas zrezygnuj z nakładania żeli czy gum modelujących.
- Podczas mycia włosów używaj letniej wody, a nie ciepłej czy zimnej, a jej nadmiar delikatnie usuwaj, dociskając kosmyki ręcznikiem. Nie pocieraj głowy i nie wykręcaj włosów.
W dbaniu o wypadające włosy ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Zwróć uwagę na szampon dermo hair wypadanie tołpa.® i odżywki przeznaczone do włosów suchych i wypadających.
Pamiętaj, że każda osoba ma indywidualne potrzeby i preferencje, dlatego eksperymentowanie z różnymi produktami pomoże ci znaleźć te, które najbardziej odpowiadają tobie i twoim włosom.
Świadoma pielęgnacja włosów wypadających na co dzień
- Kupując szampony, zwracaj uwagę na składniki takie jak: biotyna, prowitamina B5, keratyna, żeń-szeń, pokrzywa – mają one pozytywny wpływ na wzrost włosów i redukują ich wypadanie.
- Dobierz odżywkę, która działa stymulująco na mieszki włosowe. Na liście składników może być kofeina, ekstrakt z pokrzywy, olej rycynowy, olejek z drzewa herbacianego.
Przy wypadających włosach sam szampon i odżywka to za mało.
- Regularne stosowanie maseczek może wzmocnić cebulki i zmniejszyć wypadanie włosów. Wybieraj maseczki zawierające składniki takie, jak: keratyna, proteiny, witaminy A, C, E, oleje roślinne (np. olej arganowy, olej kokosowy) oraz ekstrakty roślinne (np.: aloes, rozmaryn).
- Serum zawierające skoncentrowane składniki aktywne, takie jak: minoksydyl lub prowitamina B5, wzmacnia włosy i ogranicza ich wypadanie.
Szczególną uwagę zwróć na kondycję skóry głowy, w której znajdują się mieszki włosowe. Od niej zależy to, czy włosy będą silne, lśniące i dobrze nawilżone. Regularnie przeprowadzany peeling skóry głowy może okazać się skuteczną bronią w walce z wypadającymi włosami.
Sprawdź trychologiczny peeling do skóry głowy dermo hair tołpa.® z kwasem glikolowym i aloesem.
- To kosmetyk, który dzięki starannie dobranym składnikom aktywnym, jak: ekstrakt z bazylii, aloesu i trawy cytrynowej, skutecznie oczyszcza i regeneruje skórę głowy. Zadaniem peelingu jest usuwanie zrogowaciałego naskórka, zanieczyszczeń oraz pozostałości środków do stylizacji włosów. Dodatkowo redukuje on wydzielanie sebum, zapewniając długotrwałą świeżość i skutecznie przeciwdziałając przetłuszczaniu się włosów.
- Peeling trychologiczny przywraca równowagę skórze i poprawia jej kondycję. Działa antybakteryjnie, łagodzi świąd oraz podrażnienia, jednocześnie skutecznie nawilżając i kojąc skórę. Walorem peelingu do skóry głowy tołpa. dermo hair z kwasem glikolowym i aloesem jest także torf tołpa, który pobudza naturalne mechanizmy regenerujące skórę. Jak więc działa ten produkt na wypadające włosy?
- Delikatnie masuje skórę, dlatego mieszki włosowe są wzmocnione.
- Przygotuje skórę do lepszej absorpcji substancji aktywnych zawartych w innych produktach pielęgnacyjnych.
>>Zobacz więcej porad na temat wypadania włosów.
Wcierki na porost włosów
W walce z wypadaniem włosów pomocne mogą być różnego rodzaju wcierki, zawierające skoncentrowane składniki odżywcze, stymulujące wzrost nowych włosów. Dodatkowo wiele z nich łagodzi podrażnienia skóry głowy.
Wybieraj wcierki zawierające ekstrakty roślinne, enzymy i witaminy. Przykładem takiego produktu jest między innymi serum stymulujące odrost włosów dermo hair tołpa.®. Kosmetyk zawiera wyciągi z kory kasztanowca, bazylii, mirry oraz chinowca. Stymuluje wzrost włosów i skutecznie zapobiega ich wypadaniu. Przywraca im więc gęstość i zdrowy wygląd, a jednocześnie zwalcza łamliwość, suchość i matowość.
- Serum stymulujące odrost włosów tołpa.® dermo hair przeciwdziała pierwszym objawom łysienia, takim jak przerzedzenie włosów czy utrata objętości.
- Reguluje wydzielanie sebum i skutecznie zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy.
- Działa antybakteryjnie, chroniąc włosy przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami środowiska.
- Multiroślinny antyoksydant torf tołpa, ekstrakt z bazylii, ekstrakt z kory kasztanowca, ekstrakt z chinowca, ekstrakt z mirry oraz mentol – to kompleks składników naturalnie chroniących i wzmacniających wrażliwą skórę.
- Wcierka stymuluje cebulki włosów, dlatego nie tylko ogranicza wypadanie włosów, ale przede wszystkim wzmacnia je.
- Stanowi również doskonałą ochronę dla włosów farbowanych oraz po zabiegach fryzjerskich.
Wypróbuj nasze serum:
Zabiegi kosmetyczne na wypadające włosy
Zabiegi kosmetyczne na wypadające włosy mogą pomóc w stymulowaniu wzrostu włosów i poprawić kondycję skóry głowy. Oto trzy najczęściej zalecane procedury pielęgnacyjne wykonywane przez profesjonalistów:
- karboksyterapia, czyli zabieg, podczas którego dwutlenek węgla (CO2) jest wstrzykiwany cienką igłą bezpośrednio w skórę głowy – stymuluje mikrokrążenie, poprawia dotlenienie tkanek i zwiększa ukrwienie skóry, a to pobudza wzrost włosów i regenerację komórek skóry, redukuje też produkcję sebum;
- mezoterapia cienkoigłowa, podczas której witaminy, minerały, aminokwasy i peptydy są wstrzykiwane cienkimi igłami w skórę głowy – składniki odżywcze dostarczane są bezpośrednio do mieszków włosowych, co pomaga w pobudzeniu wzrostu włosów, poprawie ich jakości i regeneracji skóry głowy. Zabieg ma również działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, wspomaga zdrową skórę głowy;
- w infuzji tlenowej stosuje się wysokie stężenie tlenu do nawilżania skóry głowy i stymulowania wzrostu włosów; podczas zabiegu specjalne urządzenie aplikuje na skórę głowy czysty tlen pod ciśnieniem, zwiększa to dotlenienie tkanek, poprawia mikrokrążenie i metabolizm komórek skóry, działa regenerująco na mieszki włosowe, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.
Wszystkie te zabiegi mają na celu poprawę zdrowia skóry głowy, stymulację wzrostu włosów i zmniejszenie ich wypadania. Nie zawsze jednak nawet najbardziej dbała pielęgnacja usunie przyczynę problemu.