demakijaż to ważna część codziennego oczyszczania twarzy. By dokładnie zmyć kosmetyki kolorowe oraz nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia nie wystarczy jednak sama woda i zwykły żel do mycia twarzy. Potrzebny jest produkt myjący, który przebije się przez warstwy tłustego podkładu, wodoodpornego tuszu do rzęs i eyelinera oraz innych trudnych do usunięcia kosmetyków. Najlepszym wyborem są w takim wypadku kosmetyki micelarne. Sprawdź, jak działają i czym są zawarte w nich micele. W jakich jeszcze kosmetykach można znaleźć te niezwykłe cząsteczki?
Spis treści
Co to są micele i jak działają?
Kosmetyki micelarne zawierają mikroskopijne micele – cząsteczki związków chemicznych o właściwościach amfifilowych, czyli zdolności do oddziaływania z cząsteczkami rozpuszczalnymi zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach.
Micele mają kształt maleńkich kuleczek. Z zewnątrz zbudowane są z cząsteczek hydrofilowych – przyciągających wodę i odpychających tłuszcz, a wewnątrz z cząstek hydrofobowych, które mają za zadanie odpychać wodę i wiązać się z tłuszczami. Dzięki temu rozpuszczają zanieczyszczenia oraz działają jak magnes na cząsteczki sebum i tłustych kosmetyków (nawet tych wodoodpornych), stąd ich obecność właśnie w produktach do demakijażu. Co ważne, micele nie naruszają przy tym naturalnej warstwy obronnej skóry. Nie wysuszają i nie podrażniają jej jak produkty na bazie alkoholu. Kosmetyki micelarne mogą być więc z powodzeniem stosowane nawet przez osoby ze skórą wrażliwą i czerwieniącą się.
Micele w pielęgnacji twarzy
Micele mogą występować w produktach w formie płynów (np. tołpa.® green oils oczyszczanie. łagodny płyn micelarny do twarzy i oczu i ust), ale także w żelach do oczyszczania twarzy (np. tołpa.® green oils oczyszczanie. żel micelarny do mycia twarzy). Za ich pomocą można zmywać nie tylko makijaż, ale również wszelkie inne zanieczyszczenia z twarzy. Doskonale usuwają również sebum, kurz i pyły nagromadzone na twarzy w ciągu dnia.
Dlaczego warto korzystać z kosmetyków micelarnych do demakijażu?
Już wspominaliśmy, że micele to cząsteczki nienaruszające naturalnej warstwy obronnej skóry, ale dobrze wspomagające jej dokładne oczyszczanie. Same jak magnez przyciągają zanieczyszczenia, więc podczas zmywania makijażu nie jest konieczne intensywne szorowanie czy pocieranie twarzy wacikiem. Wystarczy przyłożyć go na chwilę do twarzy, by usunąć nawet wodoodporne kosmetyki, sebum i inne zanieczyszczenia zgromadzone na twarzy w ciągu dnia. Nie narażamy więc skóry na podrażnienia mechaniczne czy mikrourazy. Nie uszkadzamy mikrobiomu i jej naturalnych funkcji obronnych. Delikatny sposób stosowania kosmetyku docenią szczególnie osoby o cerze wrażliwej, alergicznej i skłonnej do czerwienienia.
Co poza micelami zawierają produkty do demakijażu?
W ich składzie często poza niezwykłymi micelami znajdziemy także substancje pielęgnujące i odświeżające skórę. Popularnymi składnikami są pantenol i alantoina, które mają właściwości kojące i łagodzące podrażnienia. Częstym składnikiem jest też nawilżający kwas hialuronowy lub jego pochodne, np. hialuronian sodu. Ważnym składnikiem są też ekstrakty roślinne (np. ekstrakt z kwiatów bławatka, ekstrakt z korzenia lukrecji w serii tołpa.® green). W naszych produktach zawarty jest również torf tołpa®, ważny przeciwutleniacz (zwalcza wolne rodniki), który reguluje procesy metaboliczne w skórze, wspomaga mechanizmy regeneracji naskórka oraz zapobiega utracie wilgoci. Wzbogaca skórę również w cenne aminokwasy, makro i mikroelementy.
Kosmetyki tołpa.® nie zawierają parabenów, sztucznych barwników, SLS (silnych środków myjących), silikonów ani oleju parafinowego. Są bezpieczne nawet dla skóry alergicznej, trądzikowej i skłonnej do podrażnień.
Czym się różni tonik od płynu micelarnego?
Wiele osób używa toniku i płynu micelarnego zamiennie, jednak są to dwa różne produkty o różnych funkcjach. Tonik (o ile nie jest produktem 2w1 połączonym z płynem micelarnym) nie zawiera miceli. Nie jest też produktem stricte oczyszczającym, jak płyn micelarny. Jego rolą jest tonizacja skóry polegająca na przywracaniu jej naturalnego pH.
Fizjologiczne pH ludzkiej skóry ma odczyn lekko kwasowy, to pozwala jej utrzymać zdrowy mikrobiom (naturalną florę bakteryjną) i swoje zdolności obronne przeciwko szkodliwym drobnoustrojom i podrażnieniom. Niektóre produkty kosmetyczne, np. mydło, ale też woda którą spłukujemy żel do mycia, zmieniają pH skóry i czynią je bardziej zasadowym. Z tego powodu osłabia się mikrobiom, co naraża skórę na infekcje bakteryjne, powstawanie niedoskonałości, czerwienienie.
Funkcją toników jest więc normalizacja i ochrona skóry, podczas gdy produkty micelarne mają za zadanie jej oczyszczanie. Coraz częściej jednak łączy się cechy takich kosmetyków tworząc produkty 2w1 (np. tołpa.® green oczyszczanie. łagodny płyn micelarny 2w1). Wybierając kosmetyki micelarne, warto wiec zwrócić uwagę także na to, czy mają właściwości tonizujące i przywracają naturalny odczyn skóry.
Nawet jeśli żel do twarzy przywraca fizjologiczne pH, po jego spłukaniu wodą należy skorzystać z toniku. Stosowanie toniku po kontakcie z wodą jest konieczne.
Jak stosować kosmetyki micelarne do twarzy?
Płynem micelarnym należy dobrze nasączyć wacik, a następne przetrzeć nim obszar twarzy i szyi. W przypadku powiek niewskazane jest pocieranie. Skóra w tym rejonie jest nadzwyczaj delikatna, dlatego nasączony wacik należy delikatnie przyłożyć do zamkniętego oka i chwilę odczekać. Płyn może potrzebować trochę czasu, aby przebić się przez warstwy wodoodpornych kosmetyków, takich jak tusz do rzęs czy eyeliner. Przykład to tołpa.® green oils oczyszczanie. płyn micelarny do twarzy i oczu, który nie pozostawia tłustej warstwy ani uczucia ściągnięcia.
Żel micelarny należy rozprowadzić po powierzchni twarzy i szyi. Jeśli produkt jest do tego przeznaczony, możemy użyć go także do oczyszczania powiek i ust (np. tołpa.® green oczyszczanie. łagodny żel micelarny do mycia twarzy i ust). Wmasować kolistymi ruchami w skórę, a następnie spłukać letnią wodą. Można go stosować nie tylko wieczorem, gdy zmywamy makijaż po całym dniu, ale również rano, by dobrze oczyścić twarz z sebum i innych zanieczyszczeń, które zebrały się w nocy na skórze.
Micele w pielęgnacji ciała – żele micelarne pod prysznic
Niezwykłe właściwości miceli coraz częściej wykorzystywane są nie tylko w produktach do twarzy, ale również w produktach do ciała. Żele micelarne pod prysznic łagodnie, ale skutecznie oczyszczają skórę. Jednocześnie mogą też doskonale nawilżać (tołpa.® green nawilżanie. nawilżający żel micelarny pod prysznic) i odżywiać jej komórki (tołpa.® green odżywianie. odżywczy żel micelarny pod prysznic). W naszej ofercie znajdują się także żele micelarne łączone z peelingiem (tołpa.® green ujędrnianie. ujędrniający żel micelarny z peelingiem pod prysznic), który doskonale przywraca napięcie i oczyszcza skórę oraz usuwa martwy naskórek i pozostawia ciało miękkie w dotyku.
Żele micelarne pod prysznic tołpa.® dbają także o naturalną florę bakteryjną ciała poprzez utrzymywanie zdrowego fizjologicznego odczynu skóry. Prawidłowe pH sprawia, że utrzymane są funkcje ochronne naskórka i jest on odporniejszy na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Nie ulega też tak bardzo podrażnieniom. Dlatego żele micelarne pod prysznic szczególnie polecane są osobom ze skórą wrażliwą, atopową, alergiczną i trądzikową. Skóra reaktywna doceni również to, że micele skutecznie ją oczyszczą bez potrzeby szorowania. Dzięki temu nie podrażniamy naskórka mechanicznie i dajemy mu się zagoić, jeśli akurat pojawiły się jakieś niedoskonałości, zaczerwienienia lub alergiczne zmiany.
Micele w pielęgnacji włosów – szampony micelarne
Włosy i skóra głowy, podobnie jak skóra na ciele, są narażone na działanie zanieczyszczeń i wolnych rodników. Potrzebują więc dokładnego oczyszczenia, w czym pomocne będą mikroskopijne micele. Szampony micelarne, podobnie jak zwykłe produkty do pielęgnacji włosów, występują w różnych wariantach, np. do włosów przetłuszczających się (tołpa.® green, normalizacja. szampon micelarny do włosów tłustych i przetłuszczających się), osłabionych i łamliwych (tołpa.® green, wzmacnianie. szampon micelarny do włosów osłabionych i wypadających), przesuszonych (tołpa.® green nawilżanie. szampon micelarny do włosów suchych i odwodnionych), a nawet farbowanych (tołpa.® green ochrona koloru. szampon micelarny do włosów farbowanych). Można więc korzystać z dobrodziejstw miceli niezależnie od tego, jaki jest typ naszych włosów i dostosować szampon micelarny dokładnie do ich potrzeb.
Szampony micelarne tołpa.® nie tylko dokładnie oczyszczają włosy, pozostawiając je lekkie, sypkie i nawilżone, ale również dbają o równowagę skóry głowy, przywracając jej fizjologiczne pH. Chronią naturalny odczyn skóry głowy, dzięki czemu jest mniej narażona na podrażnienia, a więc np. swędzenie, oraz sprawiają, że jest odporniejsza na czynniki zewnętrzne, chociażby lepiej znosi zmienną pogodę i mniej się przesusza.