lifestyle
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/woda_580x435.jpg

dieta a skóra sucha

matowa, szorstka i cienka. To nie brzmi dobrze. I nie wygląda dobrze. Brak elastyczności i miękkości to domena skóry suchej. Bez odpowiedniego nawilżenia szybko pojawią się na niej też zmarszczki.



Skóra sucha podatna jest na podrażnienia, stany alergiczne i warunki pogodowe. Silny wiatr, mróz czy ostre słońce mogą jej zaszkodzić. Klimatyzacja też nie jest jej przyjacielem. To, co działa na nią od zewnątrz, ma duże znaczenie, ale źródło problemów jest pod skórą. Nieodpowiednia dieta i mała ilość płynów wpływają niekorzystnie na wygląd. Pamiętaj: jesteśmy tym, co jesz (i pijesz).

Odżywcze składniki pomocne przy pielęgnacji skóry suchej

Kwasy omega-3 i omega-6 niezbędne dla pięknej skóry

Organizm nie może ich sam wytwarzać, dlatego należy dostarczać je z zewnątrz. Kwasy omega-6 znajdziemy w olejach roślinnych (słonecznikowym, sojowym, krokoszowym, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, sezamowym, kukurydzianym i arachidowym). Kwasów omega-3 powinno być w diecie 2 razy więcej niż omega-6. Dlatego spożywajmy ryby (dorsza, solę, makrelę, łososia, śledzie) oraz olej lniany i oliwę z oliwek. Kwasy nienasycone są barierą ochronną i budulcem naskórka. Chronią także przed promieniowaniem UV czy tworzeniem się wolnych rodników. Niedobór tych tłuszczy sprawia, że woda ze skóry, a jej utrzymanie jest szczególnie ważne dla dobrej kondycji cery suchej! Zmarszczki stają się bardziej widoczne, a skóra matowa i szara, a tego przecież nie chcemy.

Siemię lniane także powinno znaleźć się w diecie. Jest ono źródłem kwasów omega-3. Pomaga nawilżać skórę od środka i zwalcza problemy np. z atopowym zapaleniem skóry. Naturalnie, nie każemy Ci jeść suchych ziarenek lnu. Możesz zalać je gorącą (nie wrzącą!) wodą, dodać do soku, jogurtu, twarożku, płatków owsianych, sałatki warzywnej czy owoców i miodu.

Siemię lniane jest zbawienne nie tylko przy problemach ze skórą. Spożywaj je przy leczeniu wrzodów czy zgagi. Dodatkowo siemię lniane obniża poziom cholesterolu, a w postaci okładów przyspiesza gojenie się ran. Więc, jak zdarzy Ci się w pośpiechu kroić paprykę i całkiem niechcący się skaleczyć – pamiętaj o nim zbawiennym działaniu lnu.

 

źródła witaminy C
Witamina C dla suchej skóry

Dla dobrej kondycji skóry niezbędne są przeciwutleniacze. Jednym z nich jest witamina C. Uszczelnia naczynia krwionośne i wspiera tworzenie się kolagenu. A my już wiemy, że to ważne białko, odpowiedzialne za elastyczność skóry. Ubytki kolagenu są jednoznaczne ze zmarszczkami. Najwięcej witaminy C znajdziemy w owocach i warzywach – przede wszystkim w żurawinie, czarnej porzeczce, borówkach, natce pietruszki, kapuście kiszonej, pomidorach, papryce czerwonej, brukselce i brokułach. Dzięki spożywaniu witaminy C ograniczymy także działanie wolnych rodników, podniesiemy odporność, za to zmniejszymy tempo starzenia się skóry.

Witaminy A i E – bez nich nie ma pięknej cery!

Wartościowe są również witaminy A i E. Pierwsza zapobiega chorobom skóry i reguluje proces rogowacenia naskórka. Właśnie tego potrzebujemy, aby skóra była gładka, delikatna, ale nie wrażliwa ani sucha. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem. Poprawia nawilżenie i sprężystość skóry. Co ważniejsze, przyspiesza tworzenie się kolagenu i elastyny. Poprawia krążenie, chroni przed nowotworami i podnosi skuteczność innych witamin. Najwięcej znajdziemy jej w olejach roślinnych, jajkach, soi oraz ziarnach i kiełkach zbóż.

Biotyna i witaminy z grupy B – na przesuszoną skórę i zniszczone włosy

Biotyna, lepiej znana jako witamina B5, wpływa na prawidłową strukturę i czynność skóry oraz włosów. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych, zapobiega łysieniu i siwieniu. Jej niedobór powoduje suchość, szorstkość i matowienie. Spożywaj więc mięso, jajka, oraz orzechy.


Witamina B6 tonizuje skórę i przedłuża jej młodość. Źródłem tej witaminy są : otręby, kiełki zbóż, pełnoziarniste produkty, nasiona roślin strączkowych, nasiona słonecznika, warzywa, owoce. Mięso, mleko i jajka też ją zawierają.


Niacyna – może brzmieć obco. Tymczasem to nic innego, jak witamina PP. Niezbędna do zachowania prawidłowej funkcji skóry i jej rogowacenia, a więc i odnowy. Jeśli widzisz u sobie zaczerwienienia, łuszczenie się naskórka, stany zapalne, trądzik czy suche miejsca, możesz mieć jej niedobór. Sięgaj więc po produkty zbożowe, drób, cielęcinę, ryby, mleko, jaja. Naturalnie także po warzywa, owoce, orzechy i nasiona. To podstawa.


Witaminy to prawie cały alfabet. Jest ich dużo, ale nie musisz wszystkich pamiętać. Ważne, abyś wiedziała, w jakich produktach ich szukać.

 

jak zła dieta wpływa na suchą skórę

Czego unikać przy suchej skórze?

Wiemy już, co jeść, żeby sucha skóra była lepiej nawodniona i jędrna. Lista może wydawać się długa, ale jest warta uwagi. A czego nie jeść?
Ogranicz, a najlepiej zrezygnuj z mocnej czarnej kawy, herbaty, napojów dosładzanych i gazowanych. Powiedz stanowcze „nie” napojom w kartonikach i coli. Mimo, że pijesz ich dużo, i tak odwadniasz swój organizm. To nie ma sensu.


Tłuste i smażone potrawy zamień na grillowane i pieczone. Nawet słodycze, mimo, że poprawiają nam nastrój, nie zawierają żadnych wartości odżywczych. To puste kalorie. Podwyższają poziom cholesterolu, oczywiście tego złego LDL. Dobrego, o skrócie HDL, obniżają. W konsekwencji zaburzamy gospodarkę lipidową we krwi i przesuszamy skórę. Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad, nie będziemy mieć problemu z ograniczeniem soli. Nie mówimy, aby ją wyeliminować, bo jednak lubimy jeść smacznie, ale nie dostarczajmy jej organizmowi dodatkowo.

 

jakie napoje nawadniają suchą skórę

Nawilżanie suchej skóry od wewnątrz – woda, sok i herbata jak najlepsze kosmetyki!

Wiemy, że sukces jest sumą małych kroków. Naszą dietę wzbogaćmy więc odpowiednim nawilżeniem. Zapewne słyszeliście nie raz, że należy pić minimum 2 litry wody dziennie. Niekoniecznie. Dawkę odpowiednią dla siebie wyliczymy prostym równaniem. Wystarczy pomnożyć prawidłową masę ciała przez 30 ml.

Jeśli dla naszego wzrostu idealna waga to 60 kg, to powinniśmy wypijać 60*30 ml = 1800 ml płynów każdego dnia. Pamiętajmy jednak, że przy aktywności fizycznej ta dawka powinna być o wiele większa.

Płyny, które dobrze nawadniają, to przede wszystkim woda mineralna. Zwróć uwagę na etykietę, bo wody często nam znane mogą być źródlane. To nic złego. One także nawadniają, tylko słabiej. W okresie zimy lub jesieni warto wykorzystywać właściwości herbat ziołowych, zielonej, czerwonej, białej i owocowej.

Posiadacze sokowirówki czy blendera mogą samodzielnie przygotowywać sok z pietruszki, jabłek, selera naciowego czy pokrzywy. Duże ilości wody zawierają także owoce: czereśnie (80%), jabłka (85%), gruszki (85%), śliwki (83%), porzeczki (85%), melon (91%), arbuz (92%), truskawki (85%). Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Osoby z nadwagą powinny ograniczyć spożywanie owoców do maksymalnie 2 porcji dziennie. Owoce, mimo tego, że są smaczne, zawierają cukry proste, a te w nadmiarze mogą przekształcić się w tkankę tłuszczową.
 

ps
Sucha skóra nie jest problemem. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nią dbać od wewnątrz i od zewnątrz. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak sobie z nią radzić. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna poprawi kondycję ciała i samopoczucie. Bo to, jak wyglądamy, zależy od tego, jak się czujemy. Proste.



wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej