małe rzeczy o wielkim znaczeniu

z dbaniem o środowisko jest jak z dbaniem o skórę. Czasami nawet te najdrobniejsze decyzje mogą przynosić zmianę na lepsze. Duży efekt to przecież suma małych rzeczy.

Przedstawiamy 6 zasad, którymi kierujemy się w tołpa.®


Pamiętamy o nich pozyskując surowce, projektując opakowania, organizując życie codzienne w naszej siedzibie, edukując naszych użytkowników, użytkowniczki oraz osoby, z którymi współpracujemy. Chcemy, by nasza działalność w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływała na środowisko naturalne.

 

Zależy nam na tym, by nie szkodzić środowisku, trzymać się zrównoważonych zasad oraz być wytrwałym. To dla nas najlepsza definicja zielonej polityki.

bezpieczeństwo i ekologia już na etapie
projektowania nowych kosmetyków

kosmetyki z czystym składem


Produkty tołpa. ® authentic  zawierają jedynie to, co niezbędne dla skóry, a ich moc oparta jest na naturalnych składnikach.
W serii tołpa. ® authentic postawiliśmy na proste składy 8-14 elementów. Wybraliśmy wyłącznie niezbędne substancje, spełniające najważniejsze funkcje: zapewniające bezpieczeństwo mikrobiologiczne, trwałość i konsystencję kosmetyków oraz posiadające dobroczynny wpływ na skórę. Wśród nich znalazły się na przykład niacynamid czy kwasy AHA, czyli czyste molekuły, które dogłębnie oczyszczają, dbając jednocześnie o mikrobiom, wzmacniając naturalną barierę ochronną oraz zachowując naturalne pH. Nasze kosmetyki tołpa. ® authentic nie zawierają SLS i SLES, pochodnych ropy naftowej, parabenów, silikonów, alkoholu etylowego, ani sztucznych barwników. Ich zapach jest w 100% naturalny. Poza tym, dzięki zmniejszeniu liczby surowców syntetycznych ograniczyliśmy pobieranie wód gruntowych i produkcję ścieków.

 

Chcesz dowiedzieć się wiecej o tym, jak czytać składy kosmetyków i jak robić świadome zakupy?

Zajrzyj na naszego bloga >

 

formuły SPF przyjazne dla raf koralowych


Tworząc kosmetyki chroniące przed promieniowaniem słonecznym wybieramy takie składniki, które są przyjazne dla raf koralowych. W naszym kremie light bodyguard SPF 50 z linii tołpa.® my skin changer postawiliśmy na pełną fotoochronę - nasze filtry chronią przed UVA (najwyższy wskaźnik PA++++), UVB, blue light (światło niebieskie HEV) i IR, a jednocześnie są bezpieczne dla środowiska.

szeroka edukacja

edukujemy naszych odbiorców i odbiorczynie


Tuby wykonujemy z monomateriałów, aby uprościć segregację odpadów, a na naszych opakowaniach widoczne są recyklingowe ikonki ułatwiające wybór odpowiedniego kosza. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zobacz tutaj >

 

podpowiadamy jak

robić świadome zakupy w trosce o zdrowie i planetę, jak dobrać kosmetyki do różnych typów skóry oraz jak wykorzystać produkty, które okazały się nie do końca trafione. W ciekawy sposób informujemy również o formułach, składnikach i ich oddziaływaniu na nasze ciało. 

edukujemy sami siebie

 

 

zarządzenie odpadami

Nasze biura, laboratoria, hale produkcyjne i magazyny wyposażyliśmy w odpowiednie kosze, aby mieć pewność, że poszczególne grupy śmieci zostaną posegregowane i powędrują do recyklingu.

ograniczenie jednorazówek

Dzięki pracowniczym inicjatywom w halach produkcyjnych, udało się zmniejszyć zużycie worków do utylizacji masy, rękawiczek, czepków i jednorazowych ochraniaczy na obuwie.

 

troska o roślinność

Już kilka razy zaangażowaliśmy się w akcje sadzenia łąki. Ta inicjatywa zwykle ma miejsce na terenie naszej firmy podczas corocznego pikniku. Pomogliśmy również w niezbędnych porządkach na torfowisku mieszczącym się w Nadleśnictwie Świeradów. Nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o parku naszego patrona, Stanisława Tołpy, mieszczącym się we Wrocławiu przy ulicy Bolesława Prusa.

wymianki

Niechciany prezent? Zgodnie z myślą zero waste staramy się nie wyrzucać przedmiotów, które mogą przydać się innym. Na firmowych piknikach organizujemy akcje wymiany ubrań i roślin, a punkt do wymiany książek zawitał do nas na stałe.

wewnętrzny outlet

Prowadzimy wewnętrzny outlet, w którym nasze pracowniczki oraz pracownicy mogą odkupić kosmetyki
z krótkim terminem ważności za jeden grosz. Cieszymy się z każdego wykorzystanego kosmetyku.

 

odpowiedzialne pozyskiwanie surowców i opakowań

Jeszcze kilkanaście lat temu wszyscy zachwycaliśmy się błyszczącymi i kolorowymi opakowaniami. Dziś wiemy, że piękno opakowań tkwi również 
w możliwości ich późniejszego wykorzystania. My tworząc opakowania produktów od zawsze kierujemy się zasadą 3r:

 

 • reduce - zmniejszamy gramatury kartoników i eliminujemy zbędne elementy, takie jak np. przekładki. Opakowania są rozmiarowo dopasowane do produktu. Nie zamykamy w środku powietrza, ani nie mamy zamiaru potem wozić go w ciężarówkach. Tam, gdzie dozowanie na to pozwala, korzystamy z aluminiowych tub, aby ograniczać ilość plastiku.
  Z kolei nasze etykiety są pozyskiwane z materiałów przyjaznych dla środowiska.
 • reuse - staramy się jak najczęściej wykorzystywać surowce z odzysku. Właśnie dlatego znajdziesz u nas tuby PCR lub słoiki i butelki RPET pochodzące z recyklingu. Same kartony także staramy się wykorzystywać wielokrotnie.
 • recycle - tuby wykonujemy z monomateriałów, aby uprościć segregację odpadów, a na naszych opakowaniach widoczne są recyklingowe ikonki ułatwiające wybór odpowiedniego kosza.
  Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? zobacz tutaj >

Jak segregować opakowania po kosmetykach?

To łatwiejsze niż myślisz. Po prostu rozdziel opakowanie na poszczególne elementy. Nie musisz ich myć przed ich wyrzuceniem, ważne jest tylko opróżnienie zawartości. Mamy nadzieję, że lubisz nasze kosmetyki i wykorzystujesz je do ostatniej kropelki.

 

 

 • opakowania z plastiku umieszczamy w żółtym pojemniku,
 • kartoniki w niebieskim kontenerze,
 • szkło powinno trafiać do zielonego kosza,
 • wszelkie zatłuszczone odpady należy wrzucić do frakcji zmieszanej - kosza czarnego.

opakowanie nie musi być umyte 
przed wyrzuceniem, wystarczy je opróżnić 
z zawartości

 

wszystkie kosmetyki z serii tołpa.® pure trends
umieszczone są w ekologicznych opakowaniach
zdatnych do recyklingu 

 

mniejsza gramatura opakowań znacznie 
ułatwia późniejszy recykling

 

etykiety kosmetyków z serii tołpa.® pure trends
wytwarzane są z materiału pochodzącego w 100%
z surowców odnawialnych

 

wegańskie receptury

Nasze kosmetyki są całkowicie wegańskie, to znaczy, że nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego.
Wybieramy surowce, które nie są testowane na zwierzętach oraz sami na zwierzętach nie testujemy.

 

cruelty free

 • nietestowane na zwierzętach
 • wolne od okrucieństwa

ekologiczne opakowania

 • ograniczają ilość odpadów

lubimy surowce #zerowaste

Staramy się wykorzystywać surowce, które pojawiły się w branży spożywczej podczas robienia soków.
Tak właśnie powstaje wiele ekstraktów olejowych i wodnych. Lubimy myśleć o kosmetykach jak o koktajlach zero waste.

 

na czym polega trend 
zero/less waste?
 

świadome ograniczanie
marnowania kosmetyków i żywności

znajdowanie nowego zastosowania
dla starych rzeczy

korzystanie z rzeczy wielokrotnego użytku

wybieranie kosmetyków w ekologicznych
opakowaniach

sięganie po produkty z odpowiednimi
składnikami i marki, które stosują etyczną produkcję

 

zastanawialiśmy się, które z takich niewykorzystanych skarbów możemy wykorzystać do naszych produktów.

 

Tak powstały nasze linie:


linia tołpa.® pure trends happy mood - witalizujący ekstrakt z kwiatu bananowca pozyskiwany wg filozofii #zero waste
linia tołpa.® pure trends energy boost - pozyskiwane według filozofii #zerowaste nawilżający i odświeżający
olej z pestek jabłek oraz kojący olej z pestek wiśni 

Niewykorzystane przez nas surowce udostępniamy innych markom i firmom. W ten sposób zabezpieczamy je przed zbędną utylizacją i marnowaniem.

 

stworzyliśmy ekopolitykę dotyczącą dostaw

Określiliśmy wytyczne, które są kluczowe w procesie doboru dostawców i umożliwiają priorytetyzację tych, którzy wyznają podobne wartości.
Edukujemy naszych współpracowników i współpracowniczki w zakresie obniżenia emisji śladu węglowego.

 

H2O liczy się każda kropla

edukujemy w zakresie oszczędzania wody oraz używania letniej temperatury


Temperatura wody, jaką używamy podczas korzystania z kosmetyku, ma niezwykle ważne znaczenie w kontekście śladu węglowego. Nie chcemy tej wiedzy trzymać tylko dla siebie,
ale szerzyć wśród naszych konsumentów. Dlatego na naszych opakowaniach rekomendujemy, jeśli to możliwe, użycie wody o niższej temperaturze.

 

eliminacja zużycia wody pod kątem dezynfekcji

 


W standardowych warunkach produkcji konieczne jest użycie dużej ilości wody pod proces dodatkowej dezynfekcji. Dzięki temu, że zakupiliśmy specjalne wyparzarki, możemy dokonywać dezynfekcji za pomocą wysokiej temperatury, ograniczając tym samym zużycie wody.

 

eliminujemy surowce syntetyczne

strategia redukcji emisji - optymalizacja w zakresie energii

weryfikujemy ślad węglowy


Aby móc określić nasz ślad węglowy jako firmy, podjęliśmy współpracę z Fundacją Climate Strategies Poland. Obliczyliśmy ślad węglowy naszego przedsiębiorstwa w zakresach 1 i 2 oraz dla produktów na przykładzie linii pure trends w zakresie 1,2,3.


Zakres 1 obejmuje emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania źródeł będących własnością firmy, zakres 2 dotyczy natomiast zużycia zakupionej lub dostarczonej z zewnątrz energii (elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej itp.) Zakres 3 wylicza się dla oszacowania emisji powstałych w całym łańcuchu wytworzenia produktów, uwzględniając surowce, półprodukty, odpady, czy nawet użytkowanie przez końcowych użytkowników.


Dzięki temu wiemy, jakie są nasze mocne strony i nad czym jeszcze możemy popracować. Ta wiedza pomogła nam opracować strategię, tak, żebyśmy mogli uzyskać znaczącą redukcję emisji śladu węglowego w przeciągu następnych lat.

 

obniżamy emisję

Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na emisję gazów cieplarnianych jest zużycie paliwa we flocie. Aby obniżyć naszą emisję, dokonaliśmy
wymiany prawie całej floty samochodowej z diesla na benzynę. W ten sposób uzyskaliśmy redukcję śladu węglowego aż o 22%.

 

umożliwiamy pracę w trybie hybrydowym


Aby ograniczyć dojazdy naszych pracowników do biura, umożliwiamy pracę w trybie hybrydowej. Tak samo podchodzimy do pozostałych elementów
przewozu - minimalizujemy ilość dojazdów pracowników ze strefy biurowej i produkcyjnej, organizując wspólny transport zamówionych paczek i poczty.

 

minimalizujemy odpady


Podejście do redukcji śladu węglowego musi zostać przemyślane na każdym etapie produkcji, również tym ostatnim, dotyczącym utylizacji.
Aby zredukować objętość odpadów zakupiliśmy zgniatarki do folii.


Tam, gdzie jest to możliwe, staramy się wprowadzić gospodarkę obiegu zamkniętego, np. zwracając podkłady etykietowe do ponownego użytku.
Dzięki współpracy z firmą UPM Raflatac w samym roku 2022 odzyskaliśmy 14 ton papieru. W ten sposób zapobiegliśmy wycięciu 142 drzew".


*Kalkulacja oparta na poniższych założeniach: 100 ton odzyskanego podkładu etykiet odpowiada 75 tonom pulpy, które można wykorzystać do otrzymania
125 ton papieru magazynowego z możliwością wielokrotnego użytku (w sumie 625 tysięcy magazynów). Przekłada się to na 142 drzew o średniej powierzchni 0,24 m3.

współpraca z partnerami - razem możemy więcej

drugie użycie materiałów

 

Jak już wspominaliśmy, zasada „zero-waste" jest nam bardzo bliska - wspieramy ją w postaci wymian ubrań i książek czy przy doborze surowców w linii pure trends. Podobnie podchodzimy
do sprzętu, który towarzyszy nam na co dzień w pracy - jeśli musimy się z nim pożegnać, spróbujemy oddać go w dobre ręce. I tak, w ten sposób:

 

meble biurowe - przekazujemy do placówek szkolnych lub dystrybuujemy wśród pracowników

flota samochodów - gdy konieczna jest wymiana floty, poprzednie modele dystrybuujemy wśród pracowników

szkło laboratoryjne - przekazujemy na uczelnie (Politechnika Wrocławska)

 

współpraca z fundacjami do zakrętek

 

Stworzyliśmy kilka punktów na terenie naszej firmy do zbierania zakrętek. Zebrany plastik
przekazywany jest do recyklingu, a uzyskane środki przekazywane na potrzeby pacjentów Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

współpraca 


Firma PreZero zajmuje się kompleksową gospodarką odpadami, od podstawienia odpowiednich pojemników, zapewnienia logistyki, usunięcia odpadów w miejscu ich powstawania aż po udokumentowanie całego procesu. W ramach naszej współpracy zaprosiliśmy firmę do udziału w naszym ekologicznym pikniku i poprosiliśmy o zaangażowanie się w edukację naszych pracowników. Zadbali o połączenie nauki z zabawą i przygotowali koło fortuny - grę z nagrodami, której celem było rozszerzenie wiedzy o segregacji odpadów.

 

Stowarzyszenie Ekologiczne 


W ramach współpracy zaprosiliśmy też na nasz piknik dla pracowników stowarzyszenie Etna. Stowarzyszenie to powstało w roku 2001 i zajmuje się ochroną przyrody zgodnie z zasadą myśl globalnie, działaj lokalnie", w ramach swoich działań obejmując głównie obszar Doliny Baryczy. Dzięki temu mogliśmy nauczyć się jak w prosty sposób stworzyć własną instalację - domowe źródło pozyskiwania energii słonecznej.