pielęgnacja
Młoda kobieta z zaleczonym trądzikiem - tytułowa.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny, leczenie, kosmetyki

Trądzik młodzieńczy – objawy i leczenie. Pielęgnacja twarzy w okresie dojrzewania

Trądzik młodzieńczy jest chorobą zapalną skóry, wywołaną między innymi zmianami hormonalnymi u osób w okresie dojrzewania. Dowiedz się, jak go leczyć i zapewnić odpowiednią pielęgnację skóry z trądzikiem.

Czym jest trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy to schorzenie dermatologiczne pojawiające się przede wszystkim w okresie dojrzewania. Najczęściej dotyka osób między 12. a 17. rokiem życia. Główną przyczyną zmian skórnych jest wzrost poziomu niektórych hormonów w organizmie.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Jest wiele przyczyn trądziku młodzieńczego, ale za główną uznaje się zaburzenie gospodarki hormonalnej młodych osób. W okresie dojrzewania obserwuje się wzrost stężenia niektórych hormonów, co prowadzi do intensywniejszej pracy gruczołów łojowych i nadmiernej produkcji sebum (substancji tłuszczowej pokrywającej skórę). Do powstawania trądziku przyczynia się też nadmierne rogowacenie naskórka w okolicy gruczołów łojowych i mieszków włosowych. W rezultacie przewody odprowadzające łój blokują się i powstają różnego rodzaju zmiany na skórze, takie jak: zaskórniki, grudki, ropne krostki i guzki. Chociaż trądzik nie jest chorobą infekcyjną, to bytujące na skórze bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum oraz drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur przyczyniają się do powstania ropnych krostek i stanu zapalnego.

Ważną rolę odgrywają wahania hormonalne, ale istnieją też inne czynniki. Wśród nich są: predyspozycje genetyczne, alergie pokarmowe, złe nawyki żywieniowe (m.in.: dieta bogata w cukier i fast food, mała zawartość tłuszczów roślinnych w pożywieniu) i zbyt długa ekspozycja na słońce.

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego - infografika.

 

W okresie pokwitania skóra, zwłaszcza na twarzy, wymaga szczególnej opieki. Nieprawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej (niedokładne oczyszczanie skóry, stosowanie nadmiernie wysuszających preparatów, źle dobranych do typu skóry) może dodatkowo podrażniać i zaostrzać zmiany skórne. Także nadmierny stres wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, co może wywoływać lub zaostrzać wykwity.

 

Trądzik młodzieńczy – jak wygląda i gdzie się pojawia?

Zmiany skórne pojawiają się w miejscach, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych. Trądzik młodzieńczy najczęściej występuje na twarzy. Jednak nie tylko, bo charakterystyczne wykwity skórne mogą pojawić się także na szyi, plecach, dekolcie, ramionach.

Zmiany trądzikowe pojawiają się w formie wykwitów zapalnych (grudek i ropnych krostek) oraz zaskórników (otwartych i zamkniętych). Z tego względu wyróżnia się kilka rodzajów trądziku, w zależności od rodzaju dominujących zmian skórnych. To rozróżnienie jest ważne dla leczenia i właściwej pielęgnacji.

  • Trądzik zaskórnikowy – przeważają otwarte (jasne) i zamknięte (ciemne) zaskórniki, zazwyczaj pojawiające się na nosie, czole i środkowej części twarzy (tzw. strefa T).

>>Dowiedz się więcej, jak powstają wągry na nosie, jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać>>

  • Trądzik grudkowo-krostkowy – dominujące są zmiany zapalno-bakteryjne, czyli różnej wielkości grudki i krostki. Pojawiają się na twarzy, ale często rozwijają się też na ramionach, plecach i klatce piersiowej.
  • Trądzik krostkowy – w jego przebiegu pojawiają się przede wszystkim krosty wypełniające się ropną treścią, najczęściej na twarzy, ale też na karku i ramionach. Rozwijający się wokół wykwitów stan zapalny jest trudny w leczeniu. Krostki po wygojeniu mogą pozostawiać trwałe blizny i przebarwienia na skórze.

>>Przeczytaj także: Trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy, pospolity… - rodzaje trądziku

 

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego - infografika.

 

Terapia trądziku młodzieńczego polega na wielokierunkowym działaniu „od zewnątrz” i „od wewnątrz”. Zmiana nawyków żywieniowych, staranna pielęgnacja cery i terapia farmakologiczna prowadzona przez dermatologa stosowane równolegle pozwalają na skuteczne leczenie trądziku młodzieńczego.

Podstawą leczenia zmian skórnych jest codzienna pielęgnacja polegająca na stosowaniu kosmetyków dopasowanych do młodzieńczej cery z trądzikiem. Ważne jest dokładne, ale jednocześnie delikatne oczyszczanie twarzy, usuwanie nadmiaru sebum i nieinwazyjne złuszczanie martwego naskórka. Kosmetyk powinien jednocześnie głęboko nawilżać skórę i zachowywać naturalną barierę ochronną.

>>Dowiedz się więcej o kosmetykach do oczyszczania twarzy z linii tołpa dermo face enzyme

Przy nasilonych postaciach trądziku konieczne jest wsparcie specjalisty, bo nieleczone zmiany mogą pozostawiać trwałe blizny. Lekarz dobiera preparaty indywidualnie do każdego pacjenta, w zależności od rodzaju trądziku i stopnia nasilenia dolegliwości skórnych. Zazwyczaj pomocne są maści i kremy do stosowania miejscowego. Jeśli pojawiają się wykwity zapalne w postaci grudek, krostek i torbieli, konieczne jest także wdrożenie antybiotykoterapii do aplikowania zewnętrznego lub wewnętrznego, doustnego.

 

Kosmetyki na trądzik młodzieńczy

Nastolatka z trądzikiem oglądająca się w lustrze - zdjęcie.

 

Do kompleksowej pielęgnacji cery z trądzikiem polecane są kosmetyki o wielokierunkowym działaniu. Preparaty powinny zawierać zarówno składniki o działaniu oczyszczającym i złuszczającym, jak i łagodzącym podrażnienia, działającym przeciwzapalnie, ochronnie i regenerująco.

Podstawą pielęgnacji jest dokładne oczyszczenie skóry, usunięcie nadmiaru sebum i złuszczenie zrogowaciałego naskórka. Świetnie sprawdzają się tu kosmetyki na trądzik z kwasem salicylowym lub mlekowym. Regulują pracę gruczołów łojowych i zapobiegają powstawaniu nowych wykwitów. Żele do twarzy, płyny micelarne i delikatne peelingi stosowane regularnie pozwalają na zachowanie zdrowej i czystej skóry, bez zaskórników i efektu „błyszczenia”. W przypadku zmian ropno-bakteryjnych warto sięgać po kosmetyki oczyszczające ze składnikami antybakteryjnymi.

>>Sprawdź, jakie wybrać kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej

Etapem codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinno być tonizowanie skóry i przygotowanie jej na przyjęcie kolejnych składników aktywnych z kremów, balsamów, serum i masek na twarz. Ich zadaniem jest głębokie nawilżenie i odżywienie, a także odbudowa naturalnej warstwy lipidowej skóry. Ważny jest właściwy dobór kremu na dzień, który ma nawilżyć skórę i chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W składzie powinien być filtr SPF. Z kolei krem na noc ma dostarczyć składników odżywiających, delikatnie złuszczających i regenerujących cerę trądzikową.

>>Zapoznaj się z kosmetykami do pielęgnacji twarzy marki tołpa.®

 

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

mikrozłuszczający żel peelingujący do mycia twarzy dermo face sebio.; normalizujący żelowy tonik matujący dermo face sebio.; BB matujący krem korygujący dermo face sebio. - infografika.

 

Wsparciem leczenia trądziku mogą być domowe sposoby. Są naturalne i łatwo dostępne, a w wielu przypadkach przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Odpowiednia dieta, napary ziołowe, maseczki, oleje roślinne, kąpiele parowe (tzw. parówki) – to najpopularniejsze sposoby na walkę z trądzikiem młodzieńczym w domowym zaciszu.

W diecie przeciwtrądzikowej należy unikać żywności o wysokim indeksie glikemicznym (m.in. słodyczy), wysoko przetworzonej, pełnej tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) i ostrych przypraw. Zaleca się ograniczenie nabiału i słonych przekąsek. Warto za to włączyć żywność bogatą w składniki sprzyjające dobrej kondycji skóry, czyli w: cynk, witaminy A i E, z grupy B i błonnik. Zaleca się wzbogacenie jadłospisu dużą ilością warzyw i owoców (w tym: roślin strączkowych, papryki, szpinaku, jarmużu, jeżyn, jagód), olejów roślinnych (m.in.: oliwa, olej lniany), ziaren, orzechów, owoców morza, drożdży, otrębów, kaszy i pieczywa pełnoziarnistego.

Pomocne w leczeniu trądziku młodzieńczego są też domowe kosmetyki na bazie naparów ziołowych. Wiele osób z powodzeniem wspomaga codzienną pielęgnację skóry tonikami przygotowanymi z naparu z pokrzywy, rumianku lub bratka. Popularnym domowym specyfikiem na trądzik jest tonik z aloesu i ogórka.

Naturalne maseczki na twarz są jednym z najchętniej stosowanych domowych sposobów na trądzik młodzieńczy. Powstają z łatwo dostępnych składników, takich jak: płatki owsiane, mleko, miód, cynamon czy sok z cytryny. Łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie się zmian. Dodatek olejku z drzewa herbacianego działa antybakteryjnie. Można sięgnąć też po maseczki z zielonej glinki, która ma właściwości oczyszczające i ściągające i dodatkowo redukuje nadmiar wydzielania sebum i wygładza skórę.

Kąpiele parowe są często rekomendowane do pielęgnacji skóry z trądzikiem, ponieważ otwierają pory, a wtedy łatwiej usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Skóra jest lepiej przygotowana do wchłaniania produktów nawilżających lub złuszczających, co może przyspieszyć proces gojenia i redukcji wyprysków.

 

Sprawdź nasze kosmetyki normalizujące:

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej