pielęgnacja
https://media.tolpa.pl/magefan_blog/sposoby-stylizacji-zarostu-i-brody-tytulowe-mobile.jpg

sposoby stylizacji zarostu i brody

dobrze uformowany zarost lub broda może nie tylko sprawić, że będziesz wyglądał schludnie i elegancko, ale również skorygować proporcje twarzy i nadać rysom charakteru. Sprawdź jakie akcesoria i kosmetyki przydadzą się w stylizacji brody i zarostu oraz jak za ich pomocą uładzić i okiełznać włoski.

Co jest potrzebne do stylizacji brody i zarostu?

Włosy na twarzy, tak samo, jak te na głowie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czesania i masowania. Chcąc zacząć swoją przygodę ze stylizacją brody i zarostu, powinieneś wyposażyć się w odpowiednie akcesoria:

  • do czesania brody

Kartacz to specjalna szczotka przeznaczona do czesania zarostu. Wykonana jest z twardego włosia dzika, które zapewnia łatwe rozczesywanie brody, oczyszczanie jej z wszelkich zanieczyszczeń (w tym z sebum i resztek kosmetyków do stylizacji) oraz dodatkowy masaż twarzy, który usprawnia krążenie skóry (co sprawia, że włosy rosną zdrowsze).

Dodatkowo poza kartaczem warto wyposażyć się także w grzebień, który pomoże nie tylko w stylizacji, ale również w równym skracaniu brody i jej formowaniu. Broda przycinana od grzebienia wygląda schludniej, niż formowana na oko.

  • do strzyżenia i przycinania włosków

Nawet jeśli zapuszczasz brodę, wyposaż się w dobrą maszynkę elektryczną, która pomoże ci utrzymać zarost w ryzach. Ważne, by częścią jej wyposażenia był trymer (możesz też zakupić oba urządzenia oddzielnie). Dzięki niemu będziesz w stanie formować kształt zarostu i wyrównać brodę. To pozwoli okiełznać włosy i nadać im bardziej schludny wygląd, lub dostosować brodę do kształtu twarzy, tak by podkreślała twoje atuty.

Trymery mają zwykle kilka stopni ustawień. Standardowe pozwalają na przycięcie zarostu co 0,5 lub co 1 mm. Najbardziej zaawansowane mogą przycinać nawet co 0,2 mm. Nadają się więc do kilkudniowego zarostu. Kupując trymer, warto zwrócić uwagę także na specjalne nasadki grzebieniowe, które ułatwiają modelowanie włosów oraz szczoteczkę do czyszczenia urządzenia w zestawie. Prawidłowe czyszczenie trymera wpływa bowiem na jego precyzyjność.

Ponadto przy długiej brodzie dobrze jest wspomóc się nożyczkami. Oczywiście nie mogą to być byle jakie nożyczki kuchenne, a specjalne nożyczki do zarostu (ewentualnie nożyczki fryzjerskie, przeznaczone do obcinania włosów). Zapewnią one precyzyjność cięcia. Pamiętaj, że takimi nożyczkami nie tnie się nigdy papieru ani innych materiałów, gdyż od tego mogą tępieć. Korzystaj z nich wyłącznie do stylizacji zarostu.

  • kosmetyki do brody i zarostu

Absolutnie niezbędne kosmetyki każdego brodacza to szampon do brody lub żel do twarzy z zarostem, który łączy w sobie składniki pielęgnujące włosy oraz skórę (np. tołpa.® dermo barber. żel do mycia twarzy z zarostem i brodą). Kosmetyk tego typu pozwala zmiękczyć włoski, co ułatwia ich późniejszą stylizację i sprawia, że lepiej się układają. Oczyszcza też skórę z sebum i działa antybakteryjnie. Odświeża i niweluje nieprzyjemne zapachy. Łagodzi też podrażnienia twarzy oraz nawilża skórę.

tołpa dermo men barber. żel do mycia twarzy z zarostem i brodą - infografika

Kolejnym ważnym kosmetykiem jest balsam lub krem do brody. Odżywia włosy i pomaga utrzymać je w dobrej kondycji. Nawilża i przeciwdziała przesuszaniu oraz puszeniu się włosków. Niektóre produkty tego typu nawilżają też skórę i redukują uczucie swędzenia, co znacznie poprawia komfort noszenia brody.

tołpa dermo men barber. balsam-żel do twarzy z zarostem i brodą - infografika

Innym ważnym odżywczym produktem jest olejek do brody np. skoncentrowany olejek tołpa.® dermo barber. To produkt niezbędny dla panów o słabym i łamliwym zaroście. Wzmacnia włoski, a ponadto nabłyszcza, wygładza je i zmiękcza, jednak bez efektu nadmiernego obciążenia (włoski nie wydają się przetłuszczone). Jednocześnie pomaga w zachowaniu bardziej schludnego wyglądu brody, gdyż włosy wyglądają na mniej dzikie i splątane. Nie odstają na wszystkie strony. Również może redukować uczucie swędzenia.

Zaleca się stosowanie olejków szczególnie latem i zimą, gdy zarost jest narażony na niekorzystny wpływ czynników pogodowych i nadmierne przesuszanie. Warto dodać, że olejowanie pozytywnie wpływa też na kondycję samej skóry (działa przeciwstarzeniowo).

tołpa dermo men barber. skoncentrowany olejek do brody - infografika

Wielu mężczyzn używa również wosku do modelowania i układania brody, jednak takie kosmetyki mają czasem tendencję do obciążania. Warto używać ich oszczędnie. Czasami dostępne są woski, które można stosować zarówno do włosów jak i do brody.

Jak stylizować brodę?

W stylizacji brody ważne jest nadanie jej kształtu pasującego, do kształtu twojej twarzy. Odpowiednie modelowanie zarostu powinno wyszczuplić twoją twarz, wydłużyć podbródek (ewentualnie wyrównać proporcje twarzy, jeśli twój podbródek jest już dość długi) i uwypuklić kości policzkowe.

  • Do twarzy trójkątnej pasuje dłuższa broda o równej długości na policzkach i na środku. Należy unikać koziej bródki, gdyż dodatkowo zaostrzy rysy twarzy i ją wydłuży;
  • Do twarzy kwadratowej dobrze jest dopasować krótką kozią bródkę, która wyrówna proporcje lub dłuższą pełną brodę, która złagodzi linię żuchwy i nada dżentelmeńskiego sznytu;
  • Do okrągłej twarzy najlepiej pasują ostre kształty. Dobrze więc wymodelować zarost na kształt dłuższej koziej bródki lub zapuścić brodę tak, by centralna część była dłuższa a boki skrócone. Delikatne rysy twarzy dobrze prezentują się także w tak zwanej epickiej brodzie (bardzo gęstej i bujnej);
  • Do podłużnej twarzy, czyli prostokątnej zdecydowanie najlepiej pasują delikatne zarosty i krótkie brody. Długa broda może zbytnio wydłużać twarz, zniekształcając jej proporcje. By optycznie skrócić twarz za pomocą brody, należy golić się tak, by linia policzkowa zarostu znajdowała się wysoko;
  • Do twarzy o kształcie diamentu (z mocno zarysowanym podbródkiem i ostrymi kośćmi policzkowymi) zdecydowanie nie pasują brody w szpic typu kozia bródka, gdyż zanadto wyciągają twarz. Tu estetyczny będzie krótszy zarost. Jeśli jednak chcesz zapuścić dłuższą brodę, staraj się wymodelować ja w bardziej prostokątny kształt (w twoim przypadku to oznacza dłuższą brodę po bokach i krótszą na podbródku);
  • Do twarzy owalnej – tu sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj zarostu. Najlepiej jednak zrównoważyć zaokrąglone rysy twarzy poprzez ostrzejszą linię brody, choćby przycinając ją na równo na policzkach i zachowując wydłużoną długość w centralnej linii żuchwy;
  • Do twarzy w kształcie serca (czyli o wąskiej i wydłużonej brodzie oraz szerokiej linii żuchwy) najlepiej pasować będą brody o równiej długości, wymodelowane na półokrągło. Złagodzą ostre rysy twarzy.

Przycinanie brody

Rozpoczęcie modelowania powinieneś rozpocząć od wyznaczenia linii zarostu (takiej, w której będzie się on kończył) zgodnej z tym jaki kształt chcesz uzyskać. Najprościej jest to zrobić za pomocą grzebienia – wystarczy przyłożyć go do skóry i rozpocząć strzyżenie trymerem wzdłuż jego linii. Zacznij od regulacji długości. Następnie powoli nadawaj brodzie pożądany kształt.

Pamiętaj o zachowaniu symetrii. Dobrym rozwiązaniem, które to ułatwi, może być przystrzyżenie najpierw jednej połowy twarzy, a potem drugiej, wzorując się na uprzednio wymodelowanym kształcie.

W przypadku długiej brody po wyrównaniu kształtu trymerem warto dokonać poprawek za pomocą nożyczek do brody. Ułatwią one cieniowanie. Można za ich pomocą także szybciej usunąć wszelkie wystające z masy brody włoski.

Podczas modelowania zarostu nie zapominaj także o wąsach. Po odpowiednim ukształtowana brody odpowiednio je skróć. Zasada jest tu prosta – nie mogą nachodzić na usta.

Przygotuj brodę do przycinania

Brodę powinno kształtować się na sucho, gdyż mokre włoski mogą utrudniać osiągnięcie odpowiedniego kształtu lub kręcić się po wyschnięciu, co wpłynie na nierówny kształt brody.

Nie znaczy to jednak, że przed strzyżeniem nie należy wykonać podstawowej pielęgnacji. Broda powinna być umyta szamponem lub żelem do brody i twarzy, zanim przystąpimy do modelowania. Nie wszystkie zanieczyszczenia czy pozostałości kosmetyków da się bowiem całkowicie wyczesać grzebieniem i kartaczem. Resztki produktów czy sebum mogą utrudniać modelowanie.

Po skończonym przycinaniu, gdy jesteś już zadowolony z uzyskanego kształtu i na pewno nie będziesz nic poprawiać, powinieneś nałożyć na brodę olejek lub balsam odżywczy, by je wzmocnić i odpowiednio nawilżyć.

Jak stylizować kilkudniowy zarost?

Jeśli chodzi o tak zwany trzydniowy zarost, modelowanie jest znacznie szybsze niż w przypadku kształtowania brody. Wystarczy wybrać preferowaną długość włosa na trymerze (elegancki kilkudniowy zarost ma zwykle od 3 do 1 mm) i nałożyć odpowiednią nasadkę, a następnie zacząć trymowanie w kierunku pod włos.

Trymowanie warto wykonywać etapami, rozpoczynając od długości 3 mm i stopniowo redukując ustawienie o 0,5 mm, tak by ujednolicić długość włosków na obszarze całej brody.

Gdy długość włosa zostanie wyrównana, przejdź do precyzyjnego kształtowania, by nadać zarostowi schludny wygląd. Uprzednio zdejmij nasadkę trymera zarostu. Przycinanie rozpocznij od linii włosów i kieruj się do zewnątrz. To pomoże ci utrzymać wyraźny kontur brody (nie zgolisz go przypadkowo). Gdy otrzymasz już uporządkowaną linię wzdłuż szczęki, zajmij się zarostem na szyi. Pamiętaj, że linia włosów powinna kończyć się wraz z dolną granicą jabłka Adama.

Następnie pozostaje już tylko ogolenie na gładko obszaru policzków. To stworzy schludny efekt i dopełni precyzyjności kształtu zarostu. Na gładko możesz ogolić się golarką elektryczną lub zwykłą maszynką. Bardziej zaawansowani mogą tu także wykorzystać brzytwę.

Kosmetyki do stylizowania kilkudniowego zarostu

Trzydniowy zarost przycina się i kształtuje na sucho, jednak zawsze po dokładnym umyciu twarzy i włosków (pozbycie się zanieczyszczeń sprzyja precyzji). Ponadto tuż po stylizowaniu należy skorzystać z odpowiedniej pielęgnacji.

Skórę wraz z włoskami trzeba odpowiednio nawilżyć. Pomocny będzie tu tołpa.® dermo barber. balsam-żel do twarzy z zarostem i brodą oraz antybakteryjny tonik odświeżający do zarostu i brody z tej samej serii.  To pomoże utrzymać dobrą kondycję włosów i cery, będzie sprzyjać łatwiejszemu formowaniu zarostu w przyszłości.

tołpa men dermo barber. tonik odświeżający do zarostu i brody – infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-40%*
Cena promocyjna 37,79 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej