pielęgnacja to jedno, dieta drugie. Wiemy, że bez odpowiedniej diety nie zredukujemy uporczywego cellulitu i nadmiernych centymetrów. Mówi się, że jesteśmy tym co jemy, a skutki nieprawidłowej diety najszybciej zdradza nasza skóra. Ale czy dobór diety ma wpływ na skórę naczyniową?
Spis treści
Co wpływa na pojawianie się pajączków na skórze – czym jest skóra naczyniowa?
Skóra jako największy narząd naszego organizmu do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników odżywczych dostarczanych nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz. By skutecznie wzmocnić i uodpornić nasze naczynka włosowate na rozciąganie możemy zacząć od prawidłowej diety. I tak – dobrze przeczytałaś – tak zwane pajączki to nie „popękane” naczynka, jak zwykło się potocznie mówić, tylko trwale rozszerzone naczynka, a fachowa nazwa tego defektu to teleangiektazje. Powstają wtedy, gdy naczynie włosowate traci swoją elastyczność i nie potrafi się obkurczyć po tym, gdy z różnych przyczyn doszło do jego rozszerzenia.
Poza sztandarowymi zasadami, którymi należy się kierować posiadając cerę naczynkową, takimi jak unikanie słońca, niekorzystanie z sauny, stosowanie codziennej ochrony przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu, nieprzegrzewanie się, warto zadbać też o organizm od wewnątrz. Zwłaszcza, że rozszerzone naczynka mogą być nie tylko niegroźnym defektem kosmetycznym, ale świadczyć o chorobie lub być formą powikłania po długotrwałym przyjmowaniu niektórych leków np. glikokortykosteroidów. Niezależnie od tego, czy powód pojawienia się teleangiektazji jest nam znany, warto sięgnąć po rozwiązania proste, które są na wyciągnięcie ręki i nie wymagają od nas dużego wysiłku, nie są związane z dużymi wydatkami, a wdrożyć je można z dnia na dzień.
Skóra naczyniowa – jaką dietę wybrać?
Nie martw się, wizyta u dietetyka także nie będzie konieczna. Poniżej dowiesz się gdzie znajdziesz składniki najbardziej pożądane w pielęgnacji skóry naczynkowej od wewnątrz.
Spożywaj produkty bogate w witaminę C
Wit C bierze udział w syntezie kolagenu budującego ściany naczyń krwionośnych znajdziesz i w owocach i w warzywach. W owocach najwięcej witaminy C (kwasu askorbinowego) znajdziesz w czarnej porzeczce– około 188 mg/100 g. Następne są truskawki (66 mg/100 g), poziomki (60 mg/100 g) oraz kiwi (59 mg/100g). W cytrynie znajduje się około 50 mg/100 g witaminy C, w pomarańczy 49 mg/100 g, grejpfrucie 40 mg/100 g, a w mandarynce zaledwie 30 mg/100 g.
Nie tylko owoce są bogate w kwas askorbinowy. Warzywa także są bardzo dobrym źródłem. To właśnie z jednego z nich została witamina C wyodrębniona i zidentyfikowana. Mowa tutaj o papryce, w której znajduje się około 144 mg/100 g. Odkrycia dokonał węgierski naukowiec - Albert Szent - Györgyi.
Jeszcze więcej witaminy C możesz znaleźć w natce pietruszki (177 mg/100 g). Chrzan (114 mg/100 g) i brukselka (95 mg/100 g) to także bogate jej źródła. Ziemniak zaś choć zawiera jedynie około 16 mg witaminy C na 100 g produktu, w diecie większości Polaków jest jej dobrym źródłem. Jemy go przecież w całkiem sporych ilościach.
Pamiętaj o witaminie K
Witamina K odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi. Jej doskonałym źródłem jest:
- rzeżucha,
- szpinak,
- kapusta pekińska,
- sałata, brukselka,
- kalafior.
Pamiętaj, że dobrym źródłem będą też zioła i przyprawy. Przy każdej możliwości sięgaj po pietruszkę, koper, oregano, bazylię i cykorię wzbogacając nimi smak przyrządzanych potraw. Co ciekawe w ziemniakach oraz pieczarkach również możesz znaleźć zadowalające ilości witaminy K, ale nie traktuj tych produktów jako podstawowe źródło.
Flawonoidy a cera naczynkowa
Flawonoidy jako genialne przeciwutleniacze trzeba umieścić w codziennej diecie nie tylko ze względu na naczynka, ale doskonałą ochronę przed „złośliwymi” wolnymi rodnikami. Substancje te stanowią grupę ok. 6000 związków organicznych znajdujących się we wszystkich częściach roślin - liściach, kwiatach, owocach, nasionach oraz korzeniach, nadając im charakterystyczny dla danego gatunku smak, zapach i kolor. Najlepsze źródła to herbata zielona, czerwone wino, aronia, jabłka, morele, wiśnie, brokuły, kapusta włoska, cebula i wiele, wiele innych owoców i warzyw.
ps
teraz już wiesz, gdzie szukać dobrych składników dla naczynek i skóry, więc nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Ci udanego wieczoru przy lampce czerwonego wina i kolorowej sałatce. Reszta zależy od Ciebie.