pielęgnacja
kobieta z przebarwieniami na skórze

przebarwienia na twarzy – przyczyny pojawiania się czerwonych plam na twarzy

przebarwienia na twarzy są nie tylko nieestetyczne, ale również sprawiają, że wyglądamy na starszych i bardziej zmęczonych. Jak powstają i jak się przed nimi uchronić? Jak pozbyć się już powstałych przebarwień.

Rodzaje przebarwień na twarzy i ich przyczyny

Przebarwienia na twarzy mogą mieć różny kształt i wygląd. Mogą przyjmować formę hiperpigmentacji (być ciemniejsze niż kolor naszej skóry) albo odbarwień (być jaśniejsze niż kolor naszej skóry). Zwykle powodowane są zaburzeniami melaniny, czyli barwnika skóry produkowanego przez komórki zwane melanocytami. Mieszczą się one w podstawnej (najgłębiej położonej) warstwie naskórka. W naturalny sposób syntezują barwnik, jednak czasem na którejś z poszczególnych faz syntezy lub transportu melaniny dochodzi do zaburzeń. Wówczas na twarzy pojawiają się plamy.

Co może spowodować zaburzenia produkcji melaniny w skórze?

  • Starzenie się i ekspozycja na słońce– wraz z wiekiem (po 40. roku życia) mogą uwidaczniać się takie zmiany jak plamy soczewicowate (zwane też czasem plamami wątrobowymi). Są związane z fotostarzeniem się tkanek i brakiem należytej ochrony przeciwsłonecznej. Są małe, występują w grupach i mogą mieć beżowy lub brunatny kolor. Pojawiają się w miejscach szczególnie narażonych na ekspozycję na słońce np. twarzy, dekolcie, ramionach.
  • Zaburzenia hormonalne – najczęstszej to tak zwana melasma (inaczej ostuda). Są to skupiska plam o nieregularnych kształtach i ciemnym kolorze. Najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży, przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub w trakcie terapii hormonalnej. Dzieje się tak, gdyż estrogen i progesteron (damskie hormony płciowe) wzmagają pracę melanocytów. Komórki te produkują więc więcej barwnika, zwłaszcza gdy są jeszcze dodatkowo wystawione na słońce.
  • Przebyte stany zapalne – a więc ślady powstałe w wyniku zmian trądzikowych czy łuszczycy. Gdy są świeże mają czerwonawy odcień, z czasem mogą blaknąć samoistnie.
  • Kontakt z chemikaliami – przebarwienia mogą powstawać też w wyniku zetknięcia skóry z lekami, substancjami chemicznymi czy kosmetykami. Zdarza się, że takie substancje powodują kontaktowe zapalenie skóry. Zmiany w tym wypadku wyglądają tak samo jak te po trądziku.
  • Przebarwienia po oparzeniach słonecznych – czasowe pociemnienia skóry od słońca lub blizny po poważniejszych oparzeniach. Mają formę placków i plam.
  • Przebarwienia od makijażu – niektóre kosmetyki kolorowe są mocno napigmentowane. Ciemniejsze cienie czy płynne pomadki mogą zostawiać na powiekach i w okolicach ust wrażenie przebarwienia lub pociemnienia. Szczególnie mocne kolory takie jak granat, czerń i czerwień potrafią na jakiś czas zafarbować delikatną skórę.
  • Choroby skórne – alkaptonuria, hemochromatoza, melanoza to choroby, które pozostawiają przebarwienia. Należy je leczyć dermatologicznie. Czasami przebarwienia mogą być także skutkiem nowotworów. Dlatego w razie niepokojących zmian, warto kontaktować się z lekarzem.

Jaki masz rodzaj przebarwień? - infografika

Czerwone plamy na skórze – czy to na pewno przebarwienia?

Czerwone plamy na skórze mogą być skutkiem zaleczonego stanu zapalnego – trądziku lub zapalenia wywołanego kontaktem z drażniącą substancją. Są wówczas punktowe i rozsiane nieregularnie (mogą występować wszędzie). Jednak zdarza się, że na skórze twarzy pojawiają się też inne zaczerwienienia:

  • oparzenia słoneczne – skóra na twarzy jest wyjątkowo delikatna, dlatego łatwo może ulegać oparzeniu od słońca i to nie tylko latem, ale również zimą;
  • teleangiektazje – zwane potocznie pajączkami, to nic innego jak trwale rozszerzające się naczynka. Są obecne na skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Ich przyczyną jest niezwykła kruchość naczynek i delikatność skóry. Naczynka rozszerzają się trwale np. na skutek działania czynników zewnętrznych np. słońca, wiatru, mrozu. Teleangiektazje mogą się także nasilać w wyniku pocierania skóry, nieprawidłowych kosmetyków, alergii, stresu, a nawet nieodpowiedniej diety. Takie czerwone plamy najczęściej miewamy na policzkach.

Czerwone plamy na policzkach – co to może być? - infografika

Dowiedz się jak skutecznie nawilżyć suchą i ściągniętą cerę >>>

Jak się pozbyć przebarwień i zaczerwienień na skórze twarzy?

W zależności od rodzaju przebarwień i czerwonych plamek na skórze, pozbycie się ich i profilaktyka może wyglądać różne. W głównej mierze opiera się jednak na prawidłowej pielęgnacji.

Jak zlikwidować przebarwienia po trądziku?

Możemy wykorzystać tu metody profesjonalne i domowe. W gabinetach kosmetycznych przeprowadza się zabiegi takie jak:

  • mikrodermabrazja — polega na złuszczaniu skóry specjalna głowicą ścierną i pobudzeniu procesów regeneracyjnych wierzchniej warstwy naskórka do równomiernej odbudowy;
  • laseroterapia — to najszybszy sposób likwidowania przebarwień. Na skórę działa laser, który usuwa martwy naskórek i wszelkie podskórne zmiany. To przyspiesza gojenie się tkanek, rozjaśnia cerę i wygładza.

W walce z czerwonymi plamami po trądziku, pomocne są także zabiegi z użyciem kwasów i kosmetyki z kwasami. Te pierwsze wykorzystują preparaty o wysokim stężeniu, dlatego można przeprowadzać je tylko przy pomocy kosmetologa. Pielęgnacja przeznaczona do samodzielnego stosowania ma niższe stężenia kwasów. Zarówno w jednych, jak i drugich kluczową rolę odgrywają jednak te same substancje chemiczne – kwasy AHA np.:

  • kwas migdałowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas glikolowy.

Niwelują one przebarwienia, ale również pomagają w leczeniu blizn i trądziku. Wygładzają skórę i pomagają pozbyć się martwego naskórka. Znajdziesz je w naszych kosmetykach z serii authentic.

Warto wiedzieć jednak, że kwasy bardzo uwrażliwiają skórę na działanie słońca, przez co wielu zabiegów i kosmetyków nie zaleca się używać w sezonie dużego nasłonecznienia (późną wiosną i latem). Niezależnie od pory roku wskazane jest też stosowanie zabezpieczających filtrów UV.

Ponadto na przebarwienia potrądzikowe polecamy nasze kosmetyki z serii holistic zawierające między innymi witaminę c i kwas azelainowy.

tołpa.® holistic – kosmetyki na przebarwienia - infografika

Jak się pozbyć przebarwień posłonecznych?

Przebarwienia posłoneczne, także te powstające wraz z wiekiem i postępującym fotostarzeniem naskórka dobrze niwelują produkty z witaminą C np. rozjaśniające, skoncentrowane serum z serii holistic witamina C. Wyrównuje ono koloryt i rozjaśnia skórę, a jednocześnie regeneruje naskórek i wspomaga walkę ze zmarszczkami. Dzięki niemu skóra wygląda na bardziej wypoczętą i odmłodzoną. Serum zwiększa również zdolności adaptogenne naskórka, czyli jego odporność na wpływ czynników zewnętrznych i stres oksydacyjny. Chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (również powodowany działaniem słońca).

Ważna jest oczywiście także profilaktyka i kosmetyki z filtrem UV – zarówno kremy na dzień jak np. nasz liftingujący krem przeciwzmarszczkowy na dzień SPF 20 z serii holistic retinol oraz wygładzający krem przeciwzmarszczkowy na dzień z SPF 20 z serii holistic kwas azelainowy. Ochronę UV można znaleźć w kosmetykach maskujących takich jak podkłady oraz kremy korygujące typu BB.

Jak zlikwidować przebarwienia hormonalne?

Przebarwienia hormonalne często znikają wraz z końcem ciąży, zakończeniem leczenia hormonalnego czy przerwaniem antykoncepcji hormonalnej. Pozostałości po nich pomogą usunąć kosmetyki z kwasem azelainowym i witaminą C. Przydatne tu będą również kremy oraz peelingi z naszej serii holistic np. delikatny peeling enzymatyczny z kwasem azelainowym czy wygładzająca maska-krem z kwasem azelainowym.

Peeling enzymatyczny tołpa. ® holistic z kwasem azelainowym - infografika

Co na pękające naczynka i zaczerwienienia?

Ważnym elementem profilaktyki i zwalczania pękających naczynek jest ich wzmocnienie. W tym celu warto skierować swoją uwagę na naszą pielęgnację z serii rosacal. Zawiera takie składniki jak kompleks arniki, kasztanowca, oczaru, bluszczu, dziurawca i winorośli, który działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Zmniejsza kruchość naczynek krwionośnych i uszczelnia je, przywracając tym samym elastyczność. Składnik stymuluje również mikrokrążenie i poprawia koloryt skóry, która wygląda zdrowiej i promienniej. W jej skład serii rosacal. wchodzą między innymi: wzmacniający płyn micelarny, wzmacniający krem łagodzący, wzmacniający żel micelarny do mycia twarzy i oczu i wzmacniający krem regenerujący na noc.

Innym cennym składnikiem wspomagającym usuwanie przebarwień jest witamina C obecna w rozjaśniającym, skoncentrowanym serum z serii holistic witamina C. Wyrównuje ono koloryt i rozjaśnia skórę, a jednocześnie regeneruje naskórek, niweluje zaczerwienienia i zmniejsza widoczność naczynek.

tołpa. holistic skoncentrowane serum z witaminą C - Infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł