zanieczyszczenia, promienie UV, smog, a także stres i szybki tryb życia – w dzisiejszych czasach skóra potrzebuje specjalnych składników, aby się zregenerować, nie tracić nawilżenia i móc walczyć ze skutkami starzenia. Sprawdź, jak inspirowane tradycyjnymi rytuałami pielęgnacyjnymi oraz naturą trendy pomagają skórze odzyskać blask i zdrowy wygląd. Poznaj małe wielkie składniki tołpa pure trends.
Spis treści
Niezależnie od typu, każda skóra potrzebuje odżywienia składnikami bogatymi w minerały, witaminy. Ważne są też związki walczące z wolnymi rodnikami, pobudzającymi elastyczność skóry i chroniącymi ją przed utratą wody. Każdego dnia musimy zadbać o zapewnienie skórze najlepszych warunków do regeneracji i funkcjonowania w środowisku, które nie zawsze jest dla niej łaskawe. Wierzymy jednak, że dzięki odpowiednim naturalnym składnikom w kosmetykach , każda cera może zachwycać.
W tołpa.® pure trends wykorzystujemy potencjał naturalnych składników aktywnych, by starannie i skutecznie dbać o skórę na każdym etapie pielęgnacji. Postawiliśmy na składniki, które są nie tylko doceniane od bardzo dawna w kosmetologii czy medycynie naturalnej, ale również przez specjalistów od zdrowego odżywiania. Wiemy, że pozwolą osiągnąć w pielęgnacji doskonałe i trwałe efekty. Czyste, przebadane alergologicznie receptury gwarantują bezpieczeństwo nawet dla bardzo wrażliwej skóry. Nasz najważniejszy trend to zdrowa skóra.
Trend na orient – składniki z dalekich stron świata
Podczas poszukiwania źródeł piękna nie straszne nam dalekie podróże. Sięgamy prosto do azjatyckiej i indyjskiej medycyny, sprawdzamy rytuały i odkrywamy egzotyczne składniki, tj. centella asiatica i lotos.
Centella asiatica, czyli wąkrota azjatycka i jej właściwości
Obfitość wąkroty azjatyckiej zapisana jest w jej łacińskiej nazwie, w której centella wywodzi się od słowa centum, czyli liczby sto. Ma to opisywać jej szerokie zastosowanie w naturalnym lecznictwie oraz kosmetyce, które odkryła setki lat temu medycyna chińska i indyjska Ajurweda.
Skąd pochodzi:
Ta cenna roślina o pięknym zapachu pochodzi z gatunku wieloletnich ziół z rodziny selerowatych, które rosną w strefach tropikalnych i subtropikalnych w rejonach o znacznej wilgotności i na brzegach rzek. Spotkać ją też można na terenach górskich. Miejsce występowania ma wpływ na skład chemiczny, i skuteczność i zastosowanie w medycynie oraz pozytywne działanie na skórę np. na Madagaskarze i w Południowej Afryce wąkrota zawiera kwas madekasowy i azjatykowy (wspomagające syntezę kwasu hialuronowego), a w odmianie rosnącej na Sri Lance głównym składnikiem jest kwas centelikowy (hamujący rozwój patogenów i niektórych grzybów).
Centelia asiatica występuje w Chinach, Korei i Indiach, gdzie jest najbardziej popularna, ale także w Malezji, Indonezii, na Sri Lance, Madagaskarze, w Australii, Południowej i Centralnej Afryce oraz Południowej i Środkowej Ameryce.
Jak działa:
W medycynie i kosmetyce wykorzystuje się całą roślinę, która ma bardzo bogaty skład chemiczny. Oprócz różnego rodzaju złożonych związków pielęgnacychnych np. kwasu madekasowego i azjatykowego czy centelikowego, zawiera także flawonoidy, witaminy A, C, E, K oraz magnez. Tradycja chińska i Ajurweda mówią o zastosowaniu wąkroty azjatyckiej w przypadku chorób ciała, skóry i duszy, ponieważ działa na cały organizm, uspokaja oraz ma właściwości odmładzające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, które potwierdziły liczne badania.
Korzyści dla skóry suchej:
- chroni przed odwodnieniem,
- ma działanie nawilżające,
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- regeneruje, przyspiesza gojenie.
Korzyści dla skóry tłustej:
- chroni przed odwodnieniem,
- działa bakteriobójczo,
- przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości.
Korzyści dla skóry dojrzałej:
- działa odmładzająco,
- walczy ze skutkami zmęczenia,
- nadaje blasku i zdrowego kolorytu,
- pobudza produkcję wygładzającego kolagenu i elastyny,
- stymuluje syntezę kwasu hialuronowego.
W jakich kosmetykach jej szukać: tołpa pure trends orient
Lotos i jego właściwości
Roślina o niezwykle pięknych i wonnych kwiatach, majestatycznie unoszących się na wodzie. Jest nie tylko wspaniałą ozdobą bogatych ogrodów i parków, ale prawdziwym cudem natury. Była czczona przez starożytnych Egipcjan oraz uznawana za świętą w buddyzmie i hinduizmie. Lotos jest tak ważny dla różnych kultur, że znalazł się w godle Indii oraz stał się narodową rośliną Wietnamu i Egiptu, a jego wizerunki możemy spotkać na wielu tradycyjnych malowidłach (występuje m.in. jako symbol czystości). Jest tak niezwykły, że zainspirował technologów zafascynowanych tzw. efektem lotosu, czyli zdolnością do samooczyszczania się.
Skąd pochodzi:
Wieloletnie rośliny z rodziny lotosowatych pochodzą z Azji, Europy i Ameryki Północnej, a ich nazwa zaczerpnięta została z języka senegalskiego. Są wykorzystywane w kuchni (ma jadalne części), medycynie oraz kosmetyce. Uznaje się je za niezwykle czyste oraz długowieczne. W Japonii odkryto 2000-letnie nasiona, które nadal kiełkowały i wydawały kwiaty.
Jak działa:
Jest kolejną rośliną o bogatym składzie chemicznym. Ma w sobie minerały: żelazo, cynk, miedź, magnez, witaminy C i z grupy B, białko oraz błonnik. Dogłębnie nawilża skórę, pozostawiając ją zdrową, pełną blasku. Dzięki działaniu oczyszczającemu, jest polecany przy problemach z niedoskonałościami skóry. Jego delikatny zapach dodatkowo odpręża i koi nerwy.
Korzyści dla skóry suchej:
- działa nawilżająco,
- łagodzi podrażnienia.
Korzyści dla skóry tłustej:
- pomaga w walce z niedoskonałościami i trądzikiem,
- tonizuje,
- dzięki efektowi lotosu, chroni skórę przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń
Korzyści dla skóry dojrzałej:
- przeciwutleniacze chronią przed działaniem wolnych rodników,
- poprawia koloryt skóry,
- spłyca zmarszczki,
- ma działanie antyoksydacyjne.
W jakich kosmetykach go szukać: tołpa pure trends orient
Trend: super seeds – moc odżywczych nasion i olejków
Sięgając do natury, zaczynamy doceniać pestki i tłoczone z nich oleje, które zawierąja to, co w roślinach najlepsze. Poznaj moc nasion dyni i oleju sezamowego.
Nasiona dyni i ich właściwości
Dynia to warzywo, które jest nam znane „od kuchni”. Króluje, kiedy za oknem zaczyna panować jesienna szarówka. Jej kolor dodaje energii, a słodkawy, dość neutralny smak pozwala na wyczarowanie rozgrzewających potraw lub napoju pumpkin spice latte. To często niedoceniane warzywo zawiera w sobie skarby: małe nasionka bogate w składniki cenne dla naszej skóry.
Skąd pochodzi:
Dynia to około 20 różnych gatunków. Możemy ją wyhodować we własnym ogródku. Trend na wykorzystanie nasion pojawił się, kiedy zaczęto baczniej przyglądać się znaczeniu olejków i nasion w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.
Jak działa:
Dynia zawiera szereg witamin: A, C, E, B1, B2, B3, B6 i B9 oraz fitosterole roślinne, zdrowe tłuszcze, antyoksydanty i minerały. Polecana w kosmetykach do każdego typu skóry, w szczególności do tej, której problemem jest rozregulowana praca gruczołów łojowych, odwodnienie i podrażnienie.
Korzyści dla skóry suchej:
- łagodzi podrażnienia,
- regeneruje,
- działa jak tarcza ochronna.
Korzyści dla skóry tłustej:
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- ściąga pory,
- oczyszcza,
- pomaga w walce z niedoskonałościami i trądzikiem.
Korzyści dla skóry dojrzałej:
- nadaje blask;
- regeneruje i wzmacnia.
W jakich kosmetykach ich szukać: tołpa super seeds
Olej sezamowy i jego właściwości
Według indyjskiej Ajurwedy podgrzany olejek sezamowy to remedium na skołatane nerwy i prawdziwy balsam dla ciała. Egzotyczny tradycyjny rytuał z wykorzystaniem tego składnika ma na celu zmiękczyć skórę, pozostawiając ją zregenerowaną, silną i ukojoną. Chociaż olej sezamowy wykorzystuje się w wielu kulturach od setek lat, wpisuje się w trendy naszych czasów, ponieważ działa zbawiennie na problemy ciała i ducha.
Skąd pochodzi:
Olej sezamowy zaczęto wykorzystywać już w starożytnych Indiach – w Ajurwedzie oraz medycynie chińskiej.
Jak działa:
Doceniany głównie ze względu na zawartość dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego i oleinowego), niacyny oraz zestawu różnego rodzaju aminokwasów, tokoferoli i fitosteroli. Rozgrzewa, regeneruje, odmładza oraz oczyszcza, a więc nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry.
Korzyści dla skóry suchej:
- zmiękcza,
- regeneruje,
- zapobiega przed utratą wody.
Korzyści dla skóry tłustej:
- ma działanie oczyszczające,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- chroni przed negatywnym wpływem środowiska i zanieczyszczeń.
Korzyści dla skóry dojrzałej:
- ma pozytywny wpływ na elastyczność skóry,
- zawiera odmładzającą witaminę E.
W jakich kosmetykach go szukać: tołpa super seeds
Trend: super fruits – bomba antyoksydantów i minerałów
W niewielkich owocach tkwi tak wielka moc, że aż trudno uwierzyć, że pomieściły w sobie aż tyle cennych składników odżywczych. Acerola i czarna borówka wpisują się w najnowsze trendy kosmetyczne, które poszukują źródeł antyoksydantów i witamin.
Acerola i jej właściwości
Ten niewielki owoc jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C. Wiesz, że wystarczy zjeść tylko trzy owoce, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na ten składnik (100 g aceroli zawiera 1400-2500 mg witaminy C)? Nie tylko to sprawia jednak, że od kilku lat trwa moda na acerolę. Choć mała, jest prawdziwą bombą cennych substancji.
Skąd pochodzi:
Acerola, czyli Malpigia granatolistna nazywana jest wiśnią z Barbados lub nadgwiazdką granatolistną. Od dawna wykorzystuje się ją w celach leczniczych w Ameryce Środkowej. Występuje na terenie Teksasu i Meksyku, Ameryki Środkowej i w północnej części Ameryki Południowej.
Jak działa:
Ma bogaty skład. Zawiera nie tylko ogromną ilość witaminy C, ale także witaminy: A, B1, B2 oraz karotenoidy i antocyjanidy, czyli silne antyoksydanty. Znaleźć w niej możemy także żelazo, wapń, magnez i fosfor. To wszystko składa się na jej działanie ochronne, odżywcze i zabezpieczające przed starzeniem.
Korzyści dla skóry suchej:
- nawilża,
- wzmacnia naczynia krwionośne.
Korzyści dla skóry tłustej:
- działa oczyszczająco i detoksykująco.
Korzyści dla skóry dojrzałej:
- odżywia,
- dba o elastyczność skóry,
- walczy z wolnymi rodnikami,
- pobudza syntezę kolagenu.
W jakich kosmetykach jej szukać: tołpa pure trends super fruits
Czarna borówka i jej właściwości
Czarna borówka, czyli spotykana w lasach jagoda to mały wielki składnik. Garbniki, antocyjany, antyoksydanty oraz witaminy i minerały tworzą eksplozję dobroczynnych właściwości, którą znają nasze babcie i prababcie, a do których sięgamy dzisiaj.
Skąd pochodzi:
Można spotkać ją w Azji, Ameryce Północnej, Europie, w tym również w Polsce na terenach nizinnych i w górach. Przez setki lat w różnych kulturach i tradycjach była wykorzystywana jako roślina lecznicza. Ma bogatszy skład od swojej kuzynki, borówki północnoamerykańskiej. Dziś trend na jagody spowodowany jest odkryciem ogromnej ilości antyoksydantów oraz ich wpływ na walkę z wolnymi rodnikami.
Jak działa:
Zawiera witaminy A, B, C, E, K, PP, fosfor, wapń, potas, selen, cynk, miedź i mangan, jak również szereg antyoksydantów, garbniki, antocyjany (w 100 g nawet 700 mg) i kwas galusowy. W kosmetyce stosuje się je, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem środowiska, zanieczyszczeniami i toksynami oraz przeciwdziałać skutkom starzenia.
Korzyści dla skóry suchej:
- nawadnia,
- działa ochronnie na wrażliwą skórę.
Korzyści dla skóry tłustej:
- chroni przed wpływem środowiska,
- zawiera garbniki działające przeciwbakteryjnie i detoksykująco.
Korzyści dla skóry dojrzałej:
- wygładza,
- walczy z wolnymi rodnikami,
- uelastycznia,
- dodaje blasku,
- odżywia, jest pokarmem dla skóry.
W jakich kosmetykach jej szukać: tołpa pure trends super fruits