pielęgnacja
uśmiechnięta kobieta ze zdrową skórą

podrażniona skóra - jak z nią walczyć?

latem twoja skóra jest zaczerwieniona, a zimą szczypie i łuszczy się? Może po zastosowaniu pewnych kosmetyków zauważasz reakcje alergiczne lub walczysz z podrażnieniami skóry głowy czy tymi powstałymi po goleniu. Sprawdź, co jest przyczyną swędzenia, łuszczenia, rumienia i zniszczenia skóry oraz dobierz odpowiednią pielęgnację.

Podrażniona skóra twarzy i stan zapalny skóry

Każdy dzień wpływa na stan twojej skóry. Zależy on nie tylko od warunków zewnętrznych, tj. pogoda i temperatura, ale także od doboru pielęgnacji kosmetyków oraz stylu życia, nawyków i diety. Co może powodować podrażnienia, a więc uszkadzać strukturę naskórka i komórki skóry?

  • Warunki atmosferyczne: promieniowanie słoneczne i mróz

O każdej porze roku skóra – zwłaszcza ta na nieosłoniętej niczym twarzy – wymaga doboru odpowiedniej pielęgnacji ochronnej. Specjaliści zalecają, aby przez cały rok stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ niektóre rodzaje promieniowania UV działają niezależnie od pogody. Chociaż słońce pobudza wydzielanie witaminy D i jest niezbędne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, w nadmiarze szkodzi, m.in. uszkadzając komórki skóry i naczynia krwionośne, docierają nawet głęboko do włókien kolagenowych. Zbyt długa ekspozycja na silne słońce może doprowadzić do podrażnienia, poparzeń, a nawet poważnych zmian chorobowych.

Zimą na skórę twarzy działa nie tylko promieniowanie UV i odbite od śniegu słońce (równie niebezpieczne co jego promienie padające bezpośrednio), ale też wysuszające ogrzewanie, a przede wszystkim mróz. Brak odpowiedniego nawilżenia i nawodnienia oraz ochrony przeciw ujemnym temperaturom może doprowadzić do zaczerwienienia, łuszczenia się i bolesnego podrażnienia, a w skrajnych przypadkach nawet odmrożenia. Dlatego szczególnie ważne, aby na wieczór stosować preparaty poprawiające kondycję skóry, regenerujące i zatrzymujące wodę w naskórku, a przed wyjściem na dwór bogate kremy o olejowej konsystencji bez dodatku wody w składzie.

  • Niewłaściwa pielęgnacja: agresywne kosmetyki i ich składniki

Oprócz niedostatecznej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, na stan skóry ma wpływ także codzienna pielęgnacja i dobór kosmetyków, które nakładasz każdego dnia. Pamiętaj, aby traktować siebie z ważnością i delikatnością. Zrezygnuj z agresywnych kosmetyków i silnych detergentów na rzecz naturalnych i skutecznych, ale łagodnych składników, np. ekstraktów roślinnych i innych skarbów jakie daje matka natura. Lepiej zamienić wysuszające mydło na żel do mycia lub piankę, peeling mechaniczny z syntetycznymi drobinami na ten z kwasami lub drobnym korundem, a tonik z alkoholem na ten z enzymami i peptydami.

  • Alergie skórne i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry ACD

Niektóre silne detergenty, składniki zapachowe, barwniki i inne dodatki do kosmetyków mogą działać alergicznie. Jeśli zauważysz u siebie reakcję w formie wysypki, łuszczenia, swędzenia, zaczerwienienia, zamień dotychczasowy kosmetyk na ten o czystym, bardzo prostym i autentycznym składzie. W serii tołpa.®authentic postawiliśmy na przejrzystość, aby kosmetyki były maksymalnie bezpieczne i łagodnie działały na skórę. Nie ma w nich niczego, co nie byłoby niezbędne dla jej komfortu i piękna.

  • Atopowe zapalenie skóry AZS

Przyczyną nawracających podrażnień skóry może być zaburzenie wynikające z innej budowy skóry, które zwanej jest jej atopowym zapaleniem. Jeśli zostanie u ciebie stwierdzone, zacznij używać kosmetyków przeznaczonych do swojego typu cery, aby nie narażać jej na kontakt ze składnikami i czynnikami zewnętrznymi, które mogą jeszcze bardziej naruszać jej wrażliwą barierę hydrolipidową. Potrzebne będą przede wszystkim te o działaniu ochronnym.

  • Niewłaściwa dieta, zbyt mało płynów i stres

Czynnikiem wpływającym na stan skóry może być także styl życia: dieta uboga w składniki mineralne i witaminy, zbyt mało wody oraz narażenie na stres. Wszystko to odbija się na wyglądzie cery. Aby temu zapobiec, najlepiej stopniowo i powoli utrwalać zdrowe nawyki oraz wspomagać się świadomą pielęgnacją nastawioną na regenerację i dostarczanie składników odżywczych od zewnątrz.

Jak dobrać krem na podrażnioną skórę twarzy?

Podrażniona skóra twarzy wymaga wsparcia bariery hydrolipidowej, czyli ochronnego płaszcza, zabezpieczającego przed utratą wody z naskórka. Aby nie dopuścić do powstania reakcji alergicznych, warto wybierać proste, przejrzyste składy na bazie substancji pochodzenia naturalnego, np. roślinnych ekstraktów, antyoksydantów, czy składników znanych ze swojej regenerującej mocy, np. mocznika i jego pochodnych, miodu, kwasu hialuronowego, echinacei. Lepiej unikać alkoholu, silnych substancji zapachowych i barwników. Dobrze, aby składniki aktywne znajdowały się na początku listy INCI (składu kosmetyku), co oznacza, że nie występują jedynie w śladowej ilości.

 

Kremy na podrażnioną skórę twarzy - infografika

Podrażniona skóra głowy – przyczyny

Oprócz stanów chorobowych, np. AZS, łuszczycy, łojotokowego zapalenia skóry czy łupieżu, na swędzącą, zaczerwienioną, reaktywną i podrażnioną skórę głowy, a tym samym stan włosów, może mieć wpływ niewłaściwa pielęgnacja oraz nawyki. Latem i zimą, kiedy temperatury wahają się, może dojść do nadpotliwości. Jeśli podczas mrozu będziesz też nosić ciasne czapki ze sztucznych materiałów (poliester, akryl, poliamid), możesz pogorszyć stan skóry głowy. Ważne wtedy, aby zastosować odpowiednie kosmetyki oczyszczające, a przez cały rok wybierać szampony, odżywki i maski bez drażniących detergentów, silikonów, mocnych zapachów i barwników. Odpowiednie będą te, które łagodnie, ale skutecznie myją, nie zaburzając pH i nie naruszając bariery ochronnej.

Skóra jest najbardziej narażona na podrażnienia zimą. Sprawdź, jak o nią wtedy dbać>>

Kosmetyki na podrażnienia skóry głowy

Zestaw kosmetyków do włosów do codziennego stosowania powinien składać się z łagodnego, pozbawionego silnych detergentów szamponu, który oczyści w sposób łagodny. Nakłada się go wyłącznie na skórę głowy, delikatnie masując opuszkami palców (nie szarpiąc i nie drapiąc) przez około 2-3 minuty. W składzie szukaj sprzyjającego nawilżeniu fugocelu i mocznika. Przyda się także regenerująca odżywka lub maska z dodatkiem olejków, dopasowana do rodzaju włosów. Mniej więcej raz w tygodniu warto zastosować peeling trychologiczny z odświeżającą bazylią i trawą cytrynową, który pomoże w regulacji sebum i redukcji zrogowaciałego naskórka.

 

Kosmetyki na podrażnienia skóry głowy - infografika

 

Podrażniona skóra po goleniu – jak temu zapobiegać i łagodzić podrażnienia?

Podrażnienia po goleniu mogą doprowadzić do poważniejszych stanów zapalnych, dlatego warto im przeciwdziałać. Jeśli skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, szczypie, łuszczy się, a nawet piecze i pali, może to oznaczać problem z techniką lub doborem kosmetyków. Istotne jest dokładne oczyszczanie i wykonanie peelingu przed goleniem, aby pozbyć się bakterii i zmiękczyć zarost. Ważny jest też dobór kosmetyku, który wzmocni poślizg maszynki po skórze, a więc łagodnej pianki czy kremu do golenia. Lepiej unikać wysuszającego mydła czy preparatów z dodatkiem podrażniającego alkoholu. Reakcje alergiczne mogą wywołać również barwniki i sztuczne substancje zapachowe. Na koniec należy jeszcze zabezpieczyć uwrażliwioną skórę przed podrażnieniami, a więc zastosować głęboko regenerujący, nawilżający krem o bogatym składzie.

Przyczyną podrażnionej skóry po goleniu są błędy w męskiej pielęgnacji. Sprawdź, czego unikać>>

 

Kosmetyki do i po goleniu - infografika

 

Szczególnie przydatnymi w redukcji podrażnień i zabezpieczaniu skóry składnikami są: regenerujący olej konopny, masło shea, mocznik, nawilżający aloes, łagodzący pantenol i kwas mlekowy. Substancje te wspierają wrażliwą skórę po goleniu, zamiast wysuszać ją i pobudzać reakcje, które prowadzą do zaczerwienienia i łuszczenia.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł