pielęgnacja
Kobieta zmywająca makijaż

płyn do demakijażu, mleczko do demakijażu czy może płyn dwufazowy? Co wybrać do demakijażu?

dokładny demakijaż, który nie pozostawi na płatku kosmetycznym ani śladu to gwarancja czystej, odświeżonej i gotowej na regenerację skóry. Jak go wykonać, aby nie wywołać podrażnień i nie wysuszyć skóry? Czym różni się płyn micelarny od mleczka i płynu dwufazowego oraz do jakiego typu cery przeznaczone są różnego rodzaju kosmetyki do makijażu? Idź spać z promienną, swobodnie oddychającą skórą, gotową na przyjęcie składników aktywnych z serum czy kremu na noc.

Demakijaż twarzy – dlaczego jest taki istotny?

Każdy kosmetyk kolorowy – podkład, puder, cienie do powiek, tusz do rzęs, bronzer, róż itd. – tworzy na twojej skórze warstwę. Chociaż wygląda spektakularnie lub pozwala na zamaskowanie tego, czego nie chcesz pokazywać, pozostawiona na skórze zbyt długo, nie daje jej oddychać i skutecznie się regenerować. Bez bardzo dobrego demakijażu nie ma mowy o dobrej, świadomej pielęgnacji. Składniki kosmetyków, jakich używasz do makijażu, osadzają się w porach, zatykają je i tworzą zaskórniki, mogące doprowadzić do poważniejszych stanów zapalnych. W ten sposób makijaż zamiast upiększać, szkodzi twojej cerze. Dlatego nie powinno się go pozostawiać na twarzy na cały dzień. Najgorszym błędem jest jednak położenie się do łóżka bez usunięcia każdej, nawet najcieńszej, najpiękniej rozblendowanej warstewki kosmetyku kolorowego. Dermatolodzy i kosmetyczki radzą więc, aby makijaż usuwać już po przyjściu do domu, a przynajmniej przed zaśnięciem. Należy do tego wykorzystywać jedynie specjalne formuły kosmetyków, pozwalające rozpuszczać resztki nawet wodoodpornych mascar czy eyelinerów. Stworzone do tego zostały: płyny micelarne, mleczka i płyny dwufazowe. Czym się różnią i jak je stosować?


Poznaj więcej tajników demakijażu>>


Płyn do demakijażu, mleczko do demakijażu, płyn dwufazowy – co do demakijażu wybrać?

Każdy z kosmetyków przeznaczonych do wstępnego oczyszczania twarzy – a więc także do demakijażu – oparty jest na innej formule, zapewniającej mu charakterystyczną konsystencję oraz działanie na różne typy cery. Nie lubisz tłustego filmu na skórze, który może powstać po zastosowaniu niektórych płynów? Może szukasz czegoś, co nie zadziała ściągająco i nie podrażni wrażliwej skóry? Sprawdź, jaki powinien być i jakie składniki zawierać twój idealny kosmetyk do demakijażu.

Płyn micelarny do demakijażu – uniwersalny i do każdego typu cery

Zazwyczaj bezbarwny płyn, który nakłada się na wacik i przemywa twarz, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Używa się go nie tylko do demakijażu. Może i powinien stanowić pierwszy etap oczyszczania. Jest oparty na wodzie i grupach mikrocząsteczek, tzw. miceli (od „mica” oznaczającego „okruszynę”), które przyciągają brud każdego rodzaju: od pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych, resztki wydzielanego przez skórę sebum i potu, po osiadający kurz i inne zanieczyszczenia. Dzieje się tak ze względu na charakterystyczną budowę miceli. Składają się one z części hydrofilowej i lipidowej, a więc same w sobie zawierają dwie fazy: wodną i tłuszczową.

Z tego względu płyny micelarne uznaje się za wszechstronne i uniwersalne. Mogą być stosowane przy każdym rodzaju skóry. Nie obciążają cery tłustej i problematycznej, nie wysuszają suchej, dodatkowo koją podrażnioną i wrażliwą. Najlepiej szukać takich, które mają bardzo prosty skład bez zbędnych barwników i sztucznych substancji zapachowych. Dzięki takim czystym formułom, jak np. ta z płynu micelarnego tołpa.® dermo face physio opartego na hialuronianie sodu i torfie tołpa.®, kosmetyk ten mogą stosować również osoby ze skórą alergiczną i reaktywną.

Płyny micelarne, dzięki swojemu charakterystycznemu składowi, mogą stanowić element pielęgnacji. Zawarte w nich składniki aktywne pielęgnują, mogą silnie regenerować i pomagać w odbudowie naturalnej bariery hydrolipidowej. Nie pozostawiają jednak tłustej warstwy, dlatego dobrze stosować je w parze z kremem lub serum.

Mleczko do demakijażu – specjalnie dla wrażliwych i podatnych na podrażnienia

Mleczko do demakijażu ma zupełnie inną strukturę niż płyn micelarny. Tamten oparty był na roztworze wodnym, ten ma konsystencję bardziej tłustą i kremową. Nasze formuły nie pozostawiają jednak nieprzyjemnego filmu na skórze, a dobrze wchłaniają się, jednocześnie pielęgnując. Tołpa.® dermo face physio. mleczko do mycia twarzy i oczu oparte zostało na glicerynie, ma wspierające mikrobiom pH. Tego typu kosmetyki znane są ze swojego niezwykle delikatnego działania, łagodzenia podrażnień i otulania skóry podczas oczyszczania. Nie pozostawiają uczucia ściągnięcia, co jest cenne zwłaszcza przy skórze suchej i wrażliwej. Zaleca się je do stosowania na lekki, dzienny makijaż. Mogą działać słabiej na kosmetyki wodoodporne niż płyny micelarne i płyny dwufazowe.

Płyn dwufazowy i płyny do demakijażu oczu – skuteczny nawet przy makijażu wodoodpornym

Stanowią połączenie działania roztworów wodnych i olejów, dlatego – podobnie jak zawierające w sobie część hydrofilową i lipidową micele – skutecznie usuwają każdy rodzaj zanieczyszczenia, jaki może pojawić się na skórze. Dzięki zawartości olejków działają też bardzo delikatnie, nie podrażniając delikatnych partii twarzy jak, np. rejony wokół oczu czy ust. Taka formuła jest zresztą najczęściej stosowana w płynach do demakijażu oczu, np. z serii tołpa.® dermo face physio. Stanowi dobre rozwiązanie dla tych, dla których metoda oczyszczania przy pomocy olejów (OCM) jest niewygodna i zbyt obciążająca. Należy pamiętać, aby przed każdym użyciem dobrze wstrząsnąć buteleczką z kosmetykiem, aby dwie jego fazy wymieszały się.

 

Demakijaż dopasowany do twoich potrzeb - infografika

Jak i kiedy prawidłowo wykonywać demakijaż twarzy?

Demakijaż najlepiej wykonać zaraz po przyjściu do domu, aby skóra mogła mieć czas na odpoczynek. Jeśli potrzebujesz makijażu dłużej, pamiętaj, aby zmyć go przed położeniem się do łóżka. Musisz to zrobić bardzo dokładnie i delikatnie, aby pozostałości kosmetyków nie utrudniły nocnej odnowy i nie zatkały porów skóry. Liczy się także łagodność i cierpliwość, dzięki którym unikniesz podrażnień. Użyj miękkich płatków kosmetycznych, zanieś na nie wybrany rodzaj kosmetyku i przyłóż na około 1 minutę do oczu i miejsc, gdzie warstwa makijażu jest najgrubsza lub wodoodporna. Dopiero, kiedy się on lekko rozpuści, zetrzyj zanieczyszczenia. Powtarzaj tę czynność do uzyskania czystego wacika. Następnie przemyj jeszcze całą twarz tak, aby nic na niej nie pozostało. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, możesz użyć mleczka lub płynu dwufazowego, nalewając porcję na dłonie i delikatnie masując, rozpuścić kolorowe kosmetyki. Zanieczyszczenia usuń przy pomocy miękkiej chusteczki nawilżanej lub wacika. W ten sposób ograniczysz pocieranie do minimum.


Sprawdź, co to jest flora bakteryjna skóry i jak nie zaburzyć jej demakijażem>>


 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł