pielęgnacja
Kobieta z zadbaną cerą

jak działa płyn micelarny? Jaka jest różnica pomiędzy tonikiem a płynem micelarnym?

Na samym wstępie chcemy cię uświadomić, że płyn micelarny i tonik to dwa różne kosmetyki. Być może dotąd wydawało Ci się, że można ich używać zamiennie – nic bardziej mylnego. Sprawdź, czym się różnią i kiedy je stosować podczas pielęgnacji twarzy.

Płyn micelarny a tonik – czy to te same kosmetyki? Jakie są między nimi różnice?

Płyn micelarny i tonik to dwa zupełnie różne kosmetyki. Dzieli je więcej niż łączy. Różnią się między innymi składnikami aktywnymi, funkcją w pielęgnacji i oddziaływaniem na skórę. Płyn micelarny służy głównie do demakijażu i dogłębnego oczyszczenia twarzy, tonik zaś – do przywrócenia skórze prawidłowego pH. I choć obydwa powinny być uwzględniane w codziennej pielęgnacji, bywa, że są stosowane zamiennie, co oczywiście jest dużym błędem niosącym konkretne konsekwencje.

Płyn micelarny – jak działa i jak prawidłowo go używać?

Po całym dniu noszenia make-upu możesz wreszcie się zrelaksować, robiąc małe wieczorne spa. Podczas tego rytuału beauty sięgasz po swój ulubiony płyn micelarny (mamy nadzieję, że jest nim tołpa.® dermo face physio. mikrobiom ), by szybko i łagodnie oczyścić twarz. I słusznie. Płyn micelarny pozbędzie się ze skóry makijażu, zanieczyszczeń i sebum. To jego główne zadanie. Ma jednak w zanadrzu kilka innych atutów.

Najważniejszym elementem płynu micelarnego są tak zwane micele, czyli cząsteczki o dwoistej budowie i właściwościach absorbujących. Przyciągają do siebie zanieczyszczenia i tłuszcz, pochłaniają je i rozpuszczają (szczególnie makijaż i pył). Działają w ten sposób, ponieważ ich zewnętrzna powłoka jest hydrofilowa (przyciąga wodę, odpycha tłuszcze), a wnętrze jest hydrofobowe (przyciąga tłuszcze, odpycha wodę). Micele należą do związków powierzchniowo czynnych. Choć są delikatniejsze niż inne stosowane w kosmetykach detergenty, to podobnie mogą naruszyć florę bakteryjną skóry i jej płaszcz hydro-lipidowy.

W związku z tym, że płyn może zaburzyć balans kwasowo-zasadowy naskórka i częściowo pozbawić go naturalnej bariery ochronnej, koniecznie po jego użyciu powinniśmy dokładnie przemyć twarz wodą i zastosować tonik. W ten sposób zmyjemy z powierzchni skóry micele z zaabsorbowanymi zanieczyszczeniami i przywrócimy jej równowagę. Częste zapominanie o tych krokach pielęgnacji może skończyć się przykrymi konsekwencjami – zapchanymi porami czy wypryskami. Dodatkowo rozchwiane balanse hydro-lipidowy i kwasowo-zasadowy mogą w rezultacie objawiać się:

  • silnymi przesuszeniami naskórka,
  • podrażnieniami,
  • swędzeniem,
  • nadprodukcją sebum,
  • utratą elastyczności i ładnego kolorytu skóry,
  • szybszym pojawianiem się zmarszczek.

Właściwości toniku do twarzy

Najważniejszą – i najcenniejszą – właściwością toniku jest zdolność do przywracania skórze właściwego odczynu, czyli w okolicach pH=4,8-5,5. Dzięki temu naskórek może codziennie prawidłowo się regenerować i utrzymywać optymalny poziom nawilżenia i ochrony przed środowiskiem zewnętrznym. Tonik w łagodny sposób wspiera zatem naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry, który często podczas pielęgnacji oczyszczającej ulega mniejszemu lub znacznemu uszkodzeniu. Stonizowany naskórek jest zdrowy i gotów do walki z czynnikami zewnętrznymi, jak suche powietrze, mróz, wiatr, promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia, oraz z bakteriami patogenicznymi.

Oprócz właściwości przywracających twarzy równowagę wodno-lipidową i kwasowo-zasadową, tonik wspiera również mikrobiom i dba o nawilżenie tkanki skórnej. Choć ten kosmetyk bazuje głównie na wodzie, jest jednym z ważniejszych preparatów w całej pielęgnacji twarzy. Ma w składzie substancje dbające o dokładne odżywienie i nawodnienie naskórka, a także o pobudzenie go do regeneracji. Tonik oprócz tego polepsza transport i wchłanianie przez skórę składników aktywnych z kolejno stosowanych kosmetyków – serum, maseczek bądź kremów.

Czym kierować się przy wyborze toniku i płynu micelarnego?

Istotą znalezienia dobrych kosmetyków – w tym przypadku toniku i płynu micelarnego – jest właściwe dopasowanie ich do potrzeb skóry i jej rodzaju. Inne wymagania ma naskórek skłonny do podrażnień i silnych reakcji uczuleniowych, inne – przetłuszczający się. Uniwersalnym podejściem w doborze idealnego toniku będzie jak najkrótszy skład – im mniej substancji, tym mniejsze ryzyko, że któraś będzie wykazywać silny potencjał podrażniający bądź alergizujący.

Jakich składników szukać w toniku do twarzy, a jakich unikać?

Często w dobrych tonikach znajdują się substancje czynne dogłębnie nawadniające i działające odżywczo (nie powinien zatem umknąć twojej uwadze nasz tonik tołpa.® authentic). Są nimi między innymi:

  • kwas hialuronowy;
  • ekstrakty roślinne,
  • oleje roślinne,
  • probiotyki,
  • pantenol i/lub alantoina,
  • hydrolaty,
  • torf tołpa®,
  • kwas glikolowy,
  • Sodium Hydroxide i/lub Potassium Phosphate (zapewniają odpowiednie pH skóry).

Przecieranie twarzy wacikiem nasączonym tonikiem po każdorazowym oczyszczeniu skóry płynem micelarny da widoczne efekty. Pozbędziemy się w ten sposób nie tylko zanieczyszczeń, makijażu, kurzu i pyłków, lecz także w dłuższej perspektywie czasu niemiłych konsekwencji, jak wypryski czy zatkane pory.

Jeśli zaś chodzi o składniki toniku, które powinny zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę, szczególną uwagą powinniśmy objąć alkohol. Jeszcze kilka lat temu można było go znaleźć w niemal każdym kosmetyku myjącym i tonizującym. Złudnie wierzono, że wysuszające właściwości alkoholu etylowego bądź denaturowanego pozbędą się niechcianych wyprysków i wyciszą je. Ten składnik działa zupełnie odwrotnie. Może wręcz przyczyniać się do pojawiania się krost, zaskórników i bolesnych wyprysków. Alkohol, przez to, że wysusza, pobudza znajdujące się w skórze gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum – to reakcja obronna tkanki na niesprzyjające warunki zewnętrzne. W efekcie pory zaczynają się zapychać, a twarz coraz bardziej błyszczeć.

Tonik - kluczowy kosmetyk w pielęgnacji - infografika

Jakich składników szukać w płynie micelarnym, a jakich unikać?

Płyn micelarny jest kosmetykiem myjącym, więc dużą część jego składu zajmują detergenty – łagodniejsze lub mocniejsze, czyli micele i tradycyjne surfaktanty. Zalecamy unikanie agresywnych i drażniących substancji powierzchniowo czynnych, jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) w przypadku skóry skłonnej do podrażnień. Oczywiście nie należy się bać tych składników, ponieważ często, gdy są umieszczane w formule danego kosmetyku, towarzyszy im masa cennych komponentów o właściwościach łagodzących, pielęgnujących, nawilżających i odżywczych. Warto mieć jednak na uwadze, że te mocno oczyszczające substancje mogą znacząco ingerować w płaszcz hydro-lipidowy naskórka, uszkadzać go i widocznie przesuszać na skórek.

Na szczęście ogromna liczba płynów micelarnych na naszym rynku jest pełna wartościowych składników aktywnych. Jeśli szukamy takiego kosmetyku, który nie tylko dokładnie oczyści skórę z makijażu i zanieczyszczeń, zadbajmy o to, by w jego formule znalazł się choć jedna z poniższych substancji:

Pamiętaj zatem: najpierw oczyszczanie twarzy za pomocą płynu micelarnego, zaraz potem mycie skóry żelem i na koniec tonizacja. To przepis na czystą i zdrową skórę bez przykrych konsekwencji.

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł