

doświadczenie jest bardzo ważne. My wiemy, że zdobywamy je całe życie. Świadczy ono o naszej dojrzałości i obyciu w podchodzeniu do wielu spraw. Lubimy dojrzałe owoce. Tak samo cenimy dojrzałe osoby, bo wiemy, że możemy liczyć na ich wsparcie i radę.
Spis treści
Skóra po 45 roku życia też jest doświadczona. Przez te lata była ciągle narażana na promienie słoneczne i czynniki zewnętrzne. Co nasilało zanikanie kolagenu i elastyny. Powodem jest obniżający się poziom hormonów żeńskich: estrogenu i progesteronu oraz stopniowy zanik podskórnej tkanki tłuszczowej. Skóra traci jędrność i sprężystość, staje się cieńsza i bardziej sucha. Pojawiają się zmarszczki grawitacyjne, jak bruzda nosowo-wargowa i zapoczątkowana zostaje zmiana owalu twarzy. Skóra zaczyna wiotczeć, opadają kąciki oczu i ust oraz linia żuchwy, przez co zmieniają się rysy twarzy. Naczynia krwionośne stają się coraz słabsze, a przebarwienia skóry coraz bardziej widoczne. Głowa do góry!
Pielęgnacja skóry po 45 roku życia
Taki typ skóry rozpoznasz po widocznych zmarszczkach i liniach na twarzy, szyi i dekolcie. Skóra jest wtedy szara i pozbawiona blasku. To wina niedostatecznego nawilżenia. Jędrność i elastyczność skóry także spadnie, a owal twarzy może się zmienić. To przez opadające kąciki oczu i ust. Uśmiechaj się, to na pewno podniesie je ku górze.
Przyczynami takiego stanu skóry mogą być powiązane ze sobą czynniki: czas, uwarunkowania genetyczne, zmiany w gospodarce hormonalnej. Na to trudno nam wpłynąć. Ale dobierając odpowiednią pielęgnację i dietę, mamy realny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. To najwyższy czas na zmiany.
Skóra po 45 roku życia potrzebuje troskliwej pielęgnacji uzupełniającej niedobory nawilżenia oraz poprawiającej sprężystość i napięcie skóry. To dobry czas, by podjąć pierwsze kroki przeciw zbliżającemu się starzeniu hormonalnemu.
Krok 1 – oczyszczanie
Skup się na odpowiednim doborze kosmetyku dla Twojej skóry. W przypadku skóry normalnej wybierz żel lub płyn micelarny, a gdy odczuwasz suchość i ściąganie skóry postaw na mleczko. Uważamy, że nie ma potrzeby inwestować w kosmetyki oczyszczające z dodatkową funkcją przeciwzmarszczkową. Kosmetyki te mają zbyt krótki kontakt ze skórą, by ich działanie przeciwstarzeniowe było możliwe. Po każdym myciu twarzy, nie zapomnij o tonizacji. Przywrócisz w ten sposób skórze fizjologiczne pH i przygotujesz ją na przyjęcie kolejnych kosmetyków.
Krok 2 – pielęgnacja na dzień
Wybieraj kosmetyki, które napną skórę, a jednocześnie ochronią jej komórki przed promieniami UV, które uszkadzają kolagen i elastynę powodując znaczne osłabienie kondycji skóry. Pożądane efekty przynoszą składniki aktywne o działaniu liftingującym, wzmacniające włókna sprężyste, stymulujące produkcję kolagenu i elastyny. Dodanie drobinek pigmentu odbijającego światło ożywi i zatuszuje przebarwienia skórne. Takie patenty są niezastąpione, by ukryć zmęczenie i niechciane zmarszczki.
Krok 3 – pielęgnacja na noc
Powinna pobudzać procesy przywracające gęstość skóry podczas snu i intensywnie regenerować fotouszkodzenia powstałe za dnia. Słońce nie jest naszym wrogiem. Ale stanie się wtedy, gdy nie będziesz używać kremów z filmem minimum SPF15.
Krok 4 – pielęgnacja uzupełniająca
Stosuj serum, które wzmocni działanie kremów i dostarczy skórze niezbędnych składników. 1-2 razy w tygodniu stosuj maski. Dasz w ten sposób szansę swojej skórze na regenerację. Przed nałożeniem maski zrób peeling. Pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka i zmniejszysz dystans między skórą a kremem.
Dodatkowy czas od siebie dla siebie
Jest jeszcze jeden element pielęgnacji skóry po 45 roku życia, który możesz wdrożyć do swojego rytuału pielęgnacyjnego od zaraz. W dodatku jest całkiem darmowy, a nawet bezcenny. Nic tak nie wpływa na skórę jak masaż – także ten wykonywany samodzielnie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wymaga to poświęcenia w postaci znalezienia dodatkowego czasu, udowodnimy Ci, że stosując zasadę świadomej pielęgnacji, podarujesz sobie nawet kilka minut masażu dziennie przy okazji wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych.
Rano, zaczynając swoją pielęgnację od umycia twarzy, masuj skórę kolistymi ruchami około 30 sekund. Następnie używając toniku – wylej jego odrobinę na dłonie i delikatnie przykładaj je do twarzy, a na koniec subtelnie poklep skórę palcami tak, jakbyś grała na fortepianie. Kolejny krok to krem pod oczy – jego aplikację także spróbuj wykonać świadomie, myśląc o każdym ruchu i zwracając uwagę na każdy etap nakładania go pod oczami i na górnych powiekach. Przed Tobą jeszcze serum, krem na dzień i ewentualne aplikowanie kosmetyków kolorowych. Powtórka całego cyklu wieczorem, często rozbudowanego o demakijaż i peeling lub maseczkę. Widzisz? Każda czynność pielęgnacyjna może być świadomym kontaktem ze swoją skórą, nawet jeśli uważasz, że nie masz czasu na codziennie wykonywanie automasażu.
ps
Dobrze jest wyglądać na swój wiek. Ani więcej, ani mniej. Dlatego pamiętaj o tym, jak ważna jest pielęgnacja Twojej skóry. To kilka prostych kroków, do tego by nie martwić się o swój wygląd.