pielęgnacja
Nakładanie maski na włosy

Maska do włosów – jak ją wybrać i stosować prawidłowo?

Maski to kosmetyki do pielęgnacji włosów, które mogą szybko poprawić ich kondycję. Sprawdź, jak dobrać maskę do włosów do swoich potrzeb.

Maska do włosów – jak ją wybrać i stosować prawidłowo?

Stoisz przed wyborem maski do włosów, ale nie wiesz, jaką wybrać? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym dobranie tego kosmetyku do potrzeb kosmyków przestanie sprawiać Ci problem. Pielęgnacja włosów za pomocą maski nie będzie miała przed tobą tajemnic.

Dlaczego warto używać maski do włosów?

Nie wszyscy sięgają po maskę w pielęgnacji włosów. Dbanie o kosmyki często kończy się na zastosowaniu spłukiwanej odżywki. Pasma, aby mogły się prawidłowo regenerować i pięknie prezentować, potrzebują większej troski z naszej strony. W ich pielęgnacji nie powinno więc zabraknąć miejsca dla maski. Działa ona niczym kuracja – przywraca włosom zdrowie, witalność i zachwycający wygląd.

W przeciwieństwie do odżywki czy serum, maska wnika dużo głębiej w strukturę pasm. Dzięki temu może przetransportować substancje aktywne do włosa. Odżywki działają jedynie na powierzchni kosmyków i są niemal od razu spłukiwane wodą. Z kolei gęstsze i bardziej treściwe maski trzymamy na włosach dużo dłużej. Muszą mieć czas na przeniknięcie w głąb kosmyków. Często, aby kuracja zadziałała z maksymalną skutecznością, zaleca się po aplikacji maski założenie na głowę foliowego czepka, a na niego turbanu z ręcznika. W ten sposób stworzy się mikroklimat sprzyjający wchłanialności składników aktywnych w strukturę włosów.

Z reguły dużo gęstsza, bardziej treściwa maska pełna substancji czynnych może sprawiać wrażenie obciążające i przetłuszczające pasma. Jeśli to jeden z powodów, dla których nie używasz tego rodzaju kosmetyku w pielęgnacji włosów, spróbuj zmienić nastawienie. Używanie wyłącznie odżywki może nie dawać pożądanych efektów i powodować frustrację tym, że pasma nie są skłonne do stylizacji – puszą się, są przesuszone albo szorstkie i sztywne. Maska odpowiednio dopasowana do potrzeb włosów i ich rodzaju nie będzie ani ich obciążać, ani sprzyjać ich szybszemu przetłuszczaniu się. Działa na problem długofalowo. Jaką więc wybrać?

Jak wybrać maskę do włosów? Problemy i zalecenia

Skoro już wiesz, że właściwie dobrana maska nie pogorszy stanu włosów, a wręcz odwrotnie – poprawi ich zdrowie i wygląd – czas na znalezienie tej właściwej. Jak to zrobić? Na początku określ rodzaj pasm – czy są wysoko-, średnio- czy niskoporowate. Te pierwsze mają tendencję do puszenia się, reagują na wilgotność powietrza i są stosunkowo podatne na stylizacje. Niskoporowate to z kolei kosmyki proste, trudne w modelowaniu, szybko stają się oklapnięte i mają zwiększoną skłonność do elektryzowania się. Więcej o porowatości włosów dowiesz się z naszego artykułu „oleje w pielęgnacji włosów”.

Kolejnym krokiem pomocnym w doborze właściwej maski jest określenie problemu, z jakim na co dzień borykasz się w pielęgnacji pasm. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakiego działania szukać w kosmetyku: nawilżającego, natłuszczającego, wygładzającego, odżywczego itp. Formuły masek można pod tym względem podzielić na trzy kategorie:

  • emolientowa – natłuszczająca, odżywiająca i ochronna;
  • humektantowa – nawilżająca i zachowująca wilgoć struktury włosów;
  • proteinowa – regenerująca i odbudowująca.

Między tymi trzema rodzajami maski należy zachować balans w pielęgnacji włosów zwany równowagą PEH (proteiny – emolienty – humektanty).

Równowaga PEH – rodzaje masek do włosów - infografika

Problem: włosy suche, przesuszone i plączące się

Włosy suche i przesuszone, często wykazujące zwiększoną tendencję do plątania się, mogą być takie po prostu z natury bądź w następstwie nieprawidłowej pielęgnacji (lub jej braku). Ten problem często dotyczy też pasm farbowanych i rozjaśnianych. Suchym kosmykom brakuje często nawilżenia, ale niekoniecznie. Samo jednak dostarczenie wilgoci ich strukturze może nie być wystarczające, aby stały się elastyczne, jedwabiste i zachwycały efektem tafli. Co więcej, zbyt mocne nawilżenie może wręcz spowodować ponowne przesuszenie. Najlepiej na suche i plączące się włosy sprawdzi się maska emolientowa. Emolienty to substancje aktywne działające ochronnie na pasma, zabezpieczają je przed utratą wody i czynnikami zewnętrznymi, wygładzają je i zmiękczają. Należą do nich między innymi:

  • oleje roślinne,
  • silikony,
  • alkohole tłuszczowe (na przykład Cetearyl Alcohol),
  • lanolina,
  • woski

Emolienty znajdziesz w naszej odżywce-masce tołpa.® green. – na przykład oleje z awokado i z konopi czy Cetearyl Alcohol.

Problem: włosy puszące się

Wystarczy odrobina wilgoci w powietrzu i pasma zaczynają się puszyć. Trudno je wtedy ujarzmić, ułożyć i wygładzić. Dlaczego włosy się puszą? Najczęściej dzieje się tak w przypadku kosmyków wysokoporowatych. Mają one rozchylone łuski, przez co w ekspresowym tempie wychwytują cząsteczki wilgoci z powietrza. Aby je ujarzmić, należy wygładzić ich łuski i zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy włosy nadmiernie się puszą, to znaczy, że mają zbyt dużą ilość wilgoci w strukturze. Należy unikać masek humektantowych, czyli nawilżających. Jeśli zauważasz więc intensywne puszenie się swoich pasm, sięgnij po maskę emolientową. Wygładzi ona powierzchnię kosmyków i pokryje je cienką warstwą chroniącą przed nadmierną wilgocią i zachowującą wszelkie składniki odżywcze oraz wodę wewnątrz włosa.

Problem: włosy pozbawione witalności

Brak im wigoru, są matowe, oklapnięte, bez blasku. Włosy pozbawione witalności wydają się bez życia i trudno je stylizować. Prawdopodobnie brakuje im dużej dawki odżywienia. Jeśli chcesz skutecznie zregenerować swoje pasma, dodać im energii, szukaj w składzie masek substancji odżywczych i protein. Są to między innymi:

  • keratyna,
  • jedwab,
  • kolagen,
  • torf tołpa.®,
  • niektóre ekstrakty roślinne (na przykład z soi, kukurydzy i innych zbóż).

Proteiny i inne składniki odżywcze pobudzą włosy do odbudowy, zregenerują je i dodadzą im objętości. Dodatkowo te substancje uzupełniają ubytki w strukturze kosmyków, wyzwalając z nich naturalny blask.

Problem: włosy przetłuszczające się

Intensywne i częste przetłuszczanie się włosów potrafi uprzykrzyć życie. Pasma są stale oklapnięte, wymagają niemal codziennego mycia. Na głowie tworzą się nieestetyczne strąki. Co może powodować nadmierne przetłuszczanie się kosmyków? Przyczyn jest wiele, jak:

  • zaburzona gospodarka hormonalna,
  • spożywanie dużej ilości niezdrowej żywności, cukru i soli,
  • częste przebywanie w różnych warunkach atmosferycznych,
  • silne zanieczyszczenia powietrza pyłkami i smogiem,
  • przesuszenie skóry głowy
  • niedopasowane kosmetyki pielęgnacyjne.

To wszystko ma wpływ na pracę gruczołów łojowych. W niesprzyjających warunkach, aby zabezpieczyć naskórek przed środowiskiem zewnętrznym, produkują dużą ilość sebum.

Już wiesz, że jednym z czynników może być niedopasowany kosmetyk pielęgnacyjny, czyli między innymi maska. W przypadku włosów wykazujących zwiększoną tendencję do przetłuszczania się, należy z rozwagą używać preparatów emolientowych. Nadmiar emolientów w strukturze pasm i na ich powierzchni może pobudzić gruczoły łojowe do zwiększonej pracy. Co więcej, nadmiar tych substancji może też spowodować przesuszenie kosmyków. Aby rozwiązać problem z przetłuszczaniem się włosów, pomyśl wielowymiarowo. Działaj nie tylko na same pasma, lecz także na skórę głowy. Z uporczywością pomoże Ci poradzić sobie nasza oczyszczająca maska-detox tołpa.® green S.O.S., która dogłębnie oczyszcza naskórek z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Usuwa też pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych, przywraca skórze równowagę, dodaje włosom lekkości i zmniejsza ich tendencję do przetłuszczania się. Dzięki temu, że poprawi pracę gruczołów łojowych, wzmocni mieszki włosowe i odblokuje je, dodatkowo ograniczy wypadanie włosów.

Aby ograniczyć skłonność pasm do przetłuszczania się, możesz także sięgnąć po jeszcze jeden z naszych kosmetyków. W walce z nadprodukcją sebum pomoże ci nasz peeling trychologiczny do skóry głowy tołpa.® dermo hair peeling. Pobudza on mikrokrążenie podskórne, usprawnia pracę cebulek włosowych i gruczołów łojowych, a także dokładnie oczyszcza naskórek z zalegających na nim martwych komórek, zanieczyszczeń, smogu, łoju i kurzu.

Dowiedz się dlaczego warto stosować peeling do skóry głowy >>>

Oczyszczająca maska-detox tołpa.® green S.O.S. - infografika

Jak stosować maskę na włosy?

Aby maska działała prawidłowo na włosy, musisz mieć na uwadze kilka ważnych zasad. Pamiętaj, że:

  • maskę nakładamy na same końcówki włosów – nie przekraczaj linii powyżej uszu w górę. Wyjątkiem są maski oczyszczające, jak nasza maska-detox tołpa.® green S.O.S.;
  • kosmetyk rozprowadzajmy jak delikatniej palcami – nie szarpiemy kosmyków – na wilgotne pasma, najlepiej wstępnie osuszone ręcznikiem;
  • wystarczy niewielka ilość maski – wielkości truskawki. Więcej nie znaczy lepiej;
  • przed nałożeniem warto rozczesać pasma, szczególnie jeśli mają podatność do skrętu. Należy to jednak robić jak najdelikatniej, by ich nie uszkodzić;
  • maskę trzymamy tyle, ile wskazuje producent na etykiecie. Zaleca się jednak pozostawianie jej na włosach na minimum 15-30 min. Efekt działania kosmetyku można pogłębić, nakładając na głowę czepek foliowy, a na niego – turban z ręcznika;
  • włosy spłukujemy wyłącznie letnią wodą – ani gorącą, ani zimną.

Maskę możesz oczywiście stosować na skórę głowy, ale wyłącznie przed myciem włosów (o ile nie jest to maska oczyszczająca). Taki sposób nazywany jest OMO, czyli odżywka-szampon-odżywka.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej