Jaki krem z filtrem SPF wybrać w zależności od rodzaju skóry? Który będzie idealny pod makijaż?
Spis treści
Jaki krem z filtrem wybierać pod makijaż?
Ochrona skóry przed słońcem jest koniecznym elementem dobrze dobranej pielęgnacji. Kosmetolodzy i lekarze zalecają używanie kremów z filtrem nie tylko latem, ale i w miesiącach zimowych, jednak zdarza się, że rezygnujemy z tego elementu porannej rutyny - często z powodu trudności z wybraniem właściwego kosmetyku, który dopasuje się do naszej skóry. Dlaczego w żadnym wypadku nie powinniśmy tego robić? I jak dobrać idealny krem z filtrem, który uzupełni naszą pielęgnację, a jednocześnie nie zniszczy makijażu?
Przed czym chroni krem do twarzy z filtrem?
Słońce wysyła w stronę naszej planety promieniowanie o różnych długościach fali. Duża jego część jest pochłaniana przez atmosferę, a na to, które dociera do powierzchni Ziemi, składają się przede wszystkim promienie UVA i UVB.
Promieniowanie UVA stanowi większość promieniowania, które dociera do Ziemi. Składa się ono z dłuższych fal, które przenikają przez szyby i wodę, a także docierają do głębszych warstw naszej skóry. Działa ono przez cały rok, nawet w jesieni i zimie, gdy nie występuje ryzyko poparzeń słonecznych. Promienie UVA, poprzez swoje działanie na poziomie głębszych warstw skóry właściwej, są tą częścią promieniowania słonecznego, które w największym stopniu odpowiada za fotostarzenie skóry poprzez uszkodzenie fibroblastów i kolagenu. Z promieniami UVA związane są także reakcje uczuleniowe (fototoksyczne i fotoalergiczne), np. w przebiegu stosowania niektórych fotouczulających leków.
Promienie UVB stanowią zaledwie 5% całości promieniowania słonecznego, które dociera do powierzchni Ziemi. Odpowiadają one za oparzenia słoneczne, a także opaleniznę. Promieniowanie UVB jest także mutagenne, to znaczy niszczy DNA komórek naszej skóry, zwiększający ryzyko nowotworów.
SPF (ang. sun protection factor), czyli popularne oznaczenie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, określa poziom ochrony przed promieniami z pasma UVB. Dodatkowo, na opakowaniu kremu znajdują się inne rodzaje ochrony - np. przeciwko UVA lub IR (promieniom podczerwonym).
Krem przeciwsłoneczny do twarzy z SPF- dlaczego twoja skóra go potrzebuje?
Kiedy wychodzimy na plażę lub planujemy spędzić cały dzień na świeżym powietrzu w środku lata, zastosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym wydaje się oczywistą rzeczą. Nie wszyscy jednak pamiętają, że kremy z filtrem powinniśmy stosować nie tylko w miesiącach letnich, ale przez cały rok - bez względu na to, czy przebywamy pod gołym niebem, czy w pomieszczeniach. W przeciwieństwie do innych części ciała, nasza twarz jest zwykle odsłonięta bez względu na porę roku czy pogodę, a więc wymaga szczególnej ochrony przeciwsłonecznej. Skutki braku takiej ochrony mogą nawet zniweczyć efekty codziennej, skrupulatnej pielęgnacji.
Lekko opalona, “muśnięta słońcem”, brzoskwiniowa skóra kojarzy nam się z młodością, zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Dermatolodzy i kosmetolodzy biją jednak na alarm - nie istnieje coś takiego jak “zdrowa opalenizna”. Pojawienie się opalenizny oznacza, że aktywował się mechanizm obronny skóry w postaci działania melanocytów - komórek barwnikowych, których rolą jest naturalna ochrona przed działaniem promieni UV. Mechanizm ten jednak nie jest wystarczający – kiedy się uaktywnia, to uszkodzenie już się rozpoczęło – dlatego tak istotne jest pamiętanie o codziennej ochronie przeciwsłonecznej w postaci odpowiedniego kremu z SPF.
Oparzenia słoneczne to nie wszystko. Promieniowanie UVA, które działa przez cały rok, powoduje wiele szkód w naszej skórze, choć na pierwszy rzut oka możemy ich nie zauważyć. Wpływają one bowiem przede wszystkim na głębokie warstwy skóry właściwej, powodując powstawanie wolnych rodników i zaburzając prawidłową czynność fibroblastów, syntezę kolagenu oraz macierzy komórkowej. Procesy te nie są widoczne natychmiast, więc wiele osób je lekceważy. Wieloletnie badania i obserwacje osób niestosujących kremów z filtrem jasno mówią, że brak ochrony przeciwsłonecznej przyczynia się do powstawania takich problemów jak:
- wiotczenie skóry
- pojawianie się drobnych zmarszczek
- przebarwienia posłoneczne.
Można powiedzieć więc, że najlepsza pielęgnacja anti-aging nie naprawi problemów, które napotyka nasza skóra w codziennym starciu z promieniami słonecznymi. W pielęgnacji porannej warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną i walkę z fotostarzeniem. W wieczornej o wsparcie naturalnej regeneracji skóry, odżywienie i normalizację procesów zachodzących w tkance. Seria kosmetyków tołpa. pre-age, specjalnie skomponowana w celu walki z pierwszymi oznakami starzenia skóry, świetnie się tu sprawdzi, np. regenerujący krem wygładzający na noc i normalizujący krem wygładzjący na noc.
Jak wybrać krem z filtrem do twarzy?
Jednym z głównych powodów, dla których unikamy stosowania kremów przeciwsłonecznych na twarz jest ich nieprzyjemna konsystecja. Kremy SPF, szczególnie do ciała, często trudno się wchłaniają i pozostawiają nieprzyjemny, tłustawy film. To, na co możemy przymknąć oko, gdy smarujemy ciało filtrem podczas opalania na plaży, jest zupełnie niedopuszczalne, kiedy na krem z filtrem chcemy nałożyć makijaż. Z pomocą przychodzą kremy przeciwsłoneczne przeznaczone specjalnie do twarzy, wśród których znajdziemy takie do skóry suchej, trądzikowej czy wrażliwej.
Jaki krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami?
Niektóre osoby mają dużą skłonność do powstawania przebarwień, czy to samoistnych, czy pozapalnych (np. w przebiegu gojenia wyprysków trądzikowych) lub po uszkodzeniu naskórka w przebiegu otarć lub niewłaściwie wykonanych peelingów. Najlepszą profilaktyką powstawania przebarwień jest właśnie stosowanie kremu przeciwsłonecznego. Takie osoby powinny postawić na krem z jak najwyższym SPF - minimum 50 w miesiącach letnich.
Dla najlepszego efektu do kremu z wysokim filtrem warto dołączyć kosmetyki szczególnie nastawione na zmniejszenie przebarwień, np. wygładzający krem przeciwzmarszczkowy holistic kwas azelainowy na dzień, który sam w sobie zawiera SPF 20. Solo ten kosmetyk może sprawdzić się zimą, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, jako filtr. Będzie jednocześnie stanowił świetną bazę pod makijaż. Latem warto dołączyć krem dedykowany ochronie przeciwsłonecznej.
Krem z filtrem do cery trądzikowej i tłustej - jak wybrać najlepszy?
Problemem osób z cerą trądzikową - przetłuszczającą się, skłonną do zaskórników i zmian zapalnych - jest często znalezienie właściwego filtru do twarzy. W składzie kosmetyków przeciwsłonecznych powinny one unikać substancji komedogennych - zapychających pory - oraz nadmiernie okluzyjnych (np. olejów mineralnych). Dobrym pomysłem może być filtr SPF w sprayu lub w pudrze albo krem z filtrem o działaniu matującym. Latem warto dać skórze oddychać i wybrać matujący krem korygujący BB z SPF 30 dermo face sebio. zamiast tradycyjnego podkładu. Osoby, które nie korzystają z podkładów i kremów BB mogą zastąpić go energizującym kremem wygładzającym na dzień z linii pre age, który ograniczy błyszczenie i niechciane wypryski. Krem można wesprzeć, stosując pod niego także matujące serum normalizujące z linii pre age.
Skóra wrażliwa a krem z filtrem SPF
Osoby ze skórą skłonną do podrażnień często mają problem z doborem właściwych kosmetyków. W tym przypadku, często mniej znaczy więcej - wybierając idealny krem przeciwsłoneczny, warto zwrócić uwagę na listę składników i wybrać taki, który nie zawiera składników o potencjale drażniącym, np. substancji zapachowych i olejków eterycznych. Bezpieczniejszym wyborem dla osób ze skórą wrażliwą będą filtry mineralne, które nie wchodzą w reakcję ze skórą, a jedynie tworzą warstwę na jej powierzchni. W razie pojawienia się podrażnień skórę uratuje krem łagodzący zaczerwienienia z linii estetic podrażnienia.
Czy krem SPF 50 sprawdza się pod makijaż?
Jak już wspomnieliśmy, wiele osób, mając na uwadze negatywne doświadczenia z konsystencją kremów przeciwsłonecznych, rezygnuje z ich stosowania. Najczęściej decyzję tą podejmujemy, gdy chcemy nałożyć makijaż, który ma nie tylko wyglądać perfekcyjnie, ale ma też być trwały. Na szczęście nowoczesne technologie umożliwiają tworzenie dużo lżejszych konsystencji. Istnieją na rynku kosmetyki z SPF 50 pod makijaż, które nie wpływają negatywnie na jego trwałość i wygląd takie jak krem SPF 50 my skin changer light bodyguard tołpa. Charakteryzuje się on wyjątkowo lekką konsystencją i tym, że po nałożeniu jest całkowicie niewidoczny na skórze. Zapewnia nie tylko wysoką ochronę przeciwsłoneczną przeciw promieniowaniu UVB i UVA, ale posiada również organiczne filtry przeciw szkodliwemu promieniowaniu HEV (słynne niebieskie światło), emitowanemu m.in. przez ekrany komputerów i smartfonów. Dzięki temu skutecznie przeciwdziała fotostarzeniu i przebarwieniom, pomagając zachować dłużej młodą skórę. Ten krem z filtrem 50 pod makijaż doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku osób z cerą skłonną do przebarwień i zmian trądzikowych (jest niekomedogenny) jak również posiadaczek cery wrażliwej i skłonnej do alergii, nie zawiera bowiem sztucznych barwników czy parabenów.
Zastanawiasz się, czy krem SPF50 pod makijaż jest konieczny? W przeciwieństwie do zwykłych kremów pielęgnacyjnych zapewnia on 50x dłuższą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętaj, że mając makijaż ponowna aplikacja kremu z niższym SPF w ciągu dnia, w celu podtrzymania optymalnej ochrony przeciwsłonecznej, mogłaby być mocno utrudniona, a często wręcz niemożliwa. Wybierając krem z SPF 50 pod makijaż, nie musisz się martwić, że Twoja cera pozostanie bez odpowiedniej ochrony zwłaszcza w słoneczne dni.