Dowiedz się, jak przygotować skórę do bezpiecznego i skutecznego opalania oraz jak pielęgnować ją po opalaniu. Ciesz się piękną i zdrową opalenizną!
Spis treści
Jak przygotować skórę do opalania? Zasady bezpiecznego opalania
Po miesiącach kapryśnej pogody i chłodu z przyjemnością wystawiasz twarz do słońca i łapiesz każdy jego promień? Czekasz na czas błogiego relaksu podczas opalania, a może latem aktywnie spędzasz czas na świeżym powietrzu? Zadbaj o bezpieczeństwo swojej skóry i zdrowie. Sprawdź, jak przygotować się do kąpieli słonecznych, jaki krem z filtrem wybrać i jak łagodzić ewentualne podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie skóry.
Zasady bezpiecznego opalania: jak zadbać o skórę przed opalaniem?
Chociaż słońce jest potrzebne do życia i zachowania odpowiedniego poziomu witaminy D, nadmiar oddziałującego promieniowania może być niebezpieczny i powodować nie tylko podrażnienia skóry i przyspieszać jej starzenie, ale też prowadzić do groźnych chorób. Wystarczy jednak dobrze przygotować się do spędzania czasu na słońcu, by móc czerpać z niego same korzyści. Naukowcy zbadali, że w Polsce wystarczy 15 minut ekspozycji twarzy i ramion, aby dostarczyć sobie potrzebnej ilości witaminy D[1]. Jak jednak opalać się bezpiecznie, kiedy dłużej przebywasz na słońcu?
- Kiedy jest najlepsza pora na opalanie?
W okresie wiosenno-letnim najsilniejsze promieniowanie występuje w godzinach popołudniowych. Przewodnicząca Sekcji Dermoskopii i innych Technik Obrazowania Skóry (DITOS) Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Grażyna Kamińska-Winciorek zaleca, aby w tym czasie unikać
słońca między godziną 11:00 a 16:00[2]. Najlepiej więc wybrać się na plażę, na kocyk do ogrodu lub letni spacer w godzinach porannych lub pod wieczór. Latem słońce zachodzi później i można z niego korzystać jeszcze długo po godzinie 16. Jeśli jednak wybierasz godziny najsilniejszego promieniowania, rób przerwy od opalania i dobrze chroń skórę i najbardziej wrażliwe partie ciała, nosząc nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
- Zabiegi przed opalaniem
Twoja skóra nie będzie tak łatwo ulegała podrażnieniom, jeśli zadbasz o jej kondycję przed opalaniem. Pamiętaj o codziennym nawilżaniu i regeneracji, np. przy pomocy relaksującego masła do masażu ciała tołpa.® spa detox. rytuał odnowy na bazie masła shea i oleju makadamia. Dobrze natłuszczona skóra nie będzie miała tendencji do pierzchnięcia i pękania, a naturalne oleje będą stanowić dodatkową (zawsze konieczny jest dodatkowy kosmetyk z filtrem), naturalną ochroną przed promieniowaniem słonecznym.
Przed opalaniem warto też złuszczyć naskórek i oczyścić skórę z resztek sebum przy pomocy delikatnego peelingu. Najlepiej wybrać ten z naturalnymi, a nie syntetycznymi drobinkami, np. perlitu, czarnej porzeczki, łupin orzecha włoskiego jak w energizującym peelingu pod prysznic do mycia i masażu tołpa.® spa detox. rytuał dobrej energii. Jeśli skóra jest podrażniona lub wysuszona, sięgnij po działający jeszcze łagodniej żel pod prysznic z delikatnym peelingiem, np. tołpa.® pure trends energy shot z zabezpieczającym przed utratą wody olejem awokado i poprawiającą koloryt herbatą matcha. Odpowiedni będzie także kosmetyk pozbawiony silnych detergentów, a stworzony na bazie substancji myjących, które wspierają pH skóry, jej mikrobom oraz warstwę hydrolipidową. Ujędrniający żel micelarny z pestkami moreli i perlitem tołpa.® green ujędrnianie to odświeżająca propozycja idealna na upalne lato.
Dlaczego warto wykonywać peeling przed opalaniem? Taki zabieg nie tylko chroni przed powstawaniem stanów zapalnych wynikających z niewłaściwego oczyszczania i złuszczania naskórka, ale też pozwala dłużej cieszyć się opalenizną. Ponadto dzięki niemu koloryt skóry jest ujednolicony, nie pojawiają się przebarwienia i plamy.
Przeczytaj nasze porady i dobierz pielęgnację na lato do swojego typu skóry>>
Krem z filtrem do twarzy – jaki wybrać?
Niekwestionowaną podstawą zdrowego opalania jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, które chronią przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB. Na opakowaniu kosmetyku powinna być podana informacja o spektrum, przed jakim chroni. Zalecany jest filtr o faktorze minimum 30 , aby bezpiecznie się opalić. Co oznacza ta liczba? Określa ona zdolności ochronne danego kremu, a w praktyce podaje informację, jak długo można przebywać na słońcu.
Ważny jest również sposób aplikacji kosmetyku z SPF: National Institutes of Health podaje, że najlepiej nałożyć go jeszcze przed wystawieniem się na działanie promieni słonecznych. Maksymalną ochronę uzyskuje się po około 15-30 minut od posmarowania się kremem z filtrem. Pamiętaj też, aby powtórzyć aplikację po kąpieli lub dłuższym przebywaniu na świeżym powietrzu[3].
Warto wiedzieć, że kremów z filtrem przeciwsłonecznym powinno się używać przez cały rok. Na co dzień można więc włączyć do pielęgnacji kosmetyk, który łączy nawilżanie, ochronę przeciwstarzeniową i ma filtr SPF 30, np. krem na dzień przeciw pierwszym zmarszczkom tołpa.® dermo face 30+ futuris. Lekka formuła nadaje się nawet pod makijaż, a dzięki antyoksydacyjnemu olejowi kurkumowemu i peptydowi w nośnikach z masła shea skutecznie zabezpiecza przed starzeniem (również spowodowanym nadmierną ekspozycją na słońce) i nawilża przez 24 godziny.
Krem BB z filtrem, czyli bezpieczny makijaż na lato
Jeśli latem nie rezygnujesz z makijażu, spróbuj połączyć go z ochroną przeciwsłoneczną, zamieniając zwykły podkład na lżejszy krem BB z filtrem SPF. Niektóre z nich łączą zalety 3, a nawet 4 różnych kosmetyków, np. tołpa.® dermo face hydrativ. to jednocześnie hialuronowy nawilżający krem na dzień, baza BB do stworzenia makijażu i ochrona przeciwsłoneczna SPF 30. O kondycję skóry zadba tu niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, punarnava, senes wąskolistny i perełkowiec japoński, a o koloryt mineralne pigmenty.
Jeśli Twoja skóra wymaga dodatkowego matowienia i wsparcia w regulacji sebum, wypróbuj multifunkcyjny krem koloryzujący, który został stworzony dla skóry problematycznej i trądzikowej, np. tołpa.® dermo face sebio. BB matujący krem korygujący, który skutecznie zamaskuje niedoskonałości nawet na 12 godzin. Dzięki SPF 30 będzie też stanowił dobrą ochronę przez cały rok. Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj nasz artykuł o letniej pielęgnacji skóry trądzikowej.
Swędząca, czerwona lub schodząca skóra po opalaniu – jak jej pomóc?
Jeśli czujesz swędzenie skóry po opalaniu, a wystawione na słońce partie ciała są zaczerwienione, najprawdopodobniej doszło do poparzenia, które może doprowadzić do łuszczenia i schodzenia naskórka. Potrzebne będzie mocne nawilżenie i natłuszczenie, które zabezpieczy przed utratą wody i ukoi. Przyniesie też ulgę, jeśli miejsca podrażnione sprawiają dyskomfort lub ból. Zawsze po opalaniu – niezależnie od tego, czy pojawią się skutki poparzenia – warto zastosować bogaty balsam, np. relaksujące masło do masażu ciała tołpa.® spa detox. rytuał odnowy. Do twarzy sprawdzi się krem łagodzący zaczerwienienia tołpa.®estetic podrażnienia lub cały intensywny zabieg z tej samej serii tołpa.®estetic podrażnienia. W składzie znajdują się m.in. czysty kwas hialuronowy, uszczelniające naczynka komórki macierzyste z echinacei, uszczelniający naczynka ekstrakt z komosy ryżowej, gliceryna, nawilżający, biopolimerowy kompleks pullulanu i kwasu alginowego z seryną, trehalozą i mocznikiem.
[1] https://pulsmedycyny.pl/opalanie-postarza-skore-i-zwieksza-ryzyko-czerniaka-80-proc-polakow-uwaza-ze-opalenizna-jest-seksowna-1152402
[3] https://upacjenta.pl/poradnik/7-zasad-bezpiecznego-opalania