pielęgnacja
https://media.tolpa.pl/magefan_blog/580x435_kobieta-40_.jpg

jak poznać swój rodzaj skóry

wiemy z własnego doświadczenia, że dobór odpowiednich kosmetyków. Pielęgnacja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy znamy swój rodzaj skóry i wiemy jak zaspokoić jej potrzeby. Nie pozostaje więc nic innego jak nauczyć się jak poznać swój rodzaj skóry.

Skóra i jej rola

Nasza skóra jest tak stworzona, aby sama zapewniać sobie dostateczną ochronę, nawilżenie, gęstość i elastyczność. Regularnie się regeneruje, chroni nasz organizm przed szkodliwym wpływem UV i chroni ustrój przed utratą wody. Jednak środowisko, które nas otacza i tryb życia jaki prowadzimy powoduje zwyczajnie, że nasza skóra może sobie nie radzić. Co raz bardziej zanieczyszczone środowisko działa niekorzystanie zaburzając jej równowagę. I dlatego potrzebuje naszego wsparcia.

Na jej powierzchni znajduje się specjalna osłona przeciw nadmiernemu wysuszaniu, nazywana płaszczem tłuszczowym skóry (PTS) oraz naturalny czynnik nawilżający (NMF) zapewniający skórze odpowiednie nawilżenie. Tworzą one naturalny ekran na skórze, który ma za zadanie hamowanie parowania wody oraz utrzymuje odpowiednie pH 5,5 na skórze. Zapewnia to dobrą elastyczność i miękkość, chroniąc przed drażniącymi czynnikami chemicznymi, działaniem wirusów i grzybów.
Zaburzenia w obrębie naturalnego płaszcza ochronnego skóry powodują zmiany w jej nawilżeniu i natłuszczeniu. Na podstawie tych zmian określamy rodzaje skóry.

Rodzaje skóry

Cztery podstawowe rodzaje skóry to:

 • skóra normalna - to rodzaj „wyjściowy”, taki ideał do którego dążymy.  Wygląda zdrowo i nie sprawia żadnych kłopotów. Niestety  na co dzień praktycznie nie występuje. Mają ją głównie dzieci do okresu dojrzewania, a później, gdy w grę wchodzą hormony skóra robi się bardziej sucha lub tłusta albo 2w1;
 • sucha - charakteryzuje się obniżoną zawartością wody w naskórku i jednoczesnym nieprawidłowym funkcjonowaniem naturalnego płaszcza ochronnego. W skrócie mówiąc brakuje jej zarówno wody i składników nawilżających  oraz składników tłuszczowych czyli lipidów;
 • tłusta - ma swoje zalety. Dzięki stałej, zwiększonej produkcji łoju i ciągłym natłuszczeniu starzeje się wolniej, przez co zmarszczki pojawiają się później. Ważne, by nie przesadzać z nadmiernym odtłuszczaniem, bo może zabrzmi to paradoksalne, ale właśnie takie działanie powoduje większe wydzielanie łoju.
 • mieszana - 2w1, czyli skóra mieszana, jest połączeniem dwóch różnych rodzajów skóry: przetłuszczającej się / tłustej (tzw. strefy T) i normalnej lub suchej.

Jaki masz rodzaj skóry? - zrób prosty test.

1.    Umyj twarz - Dokładnie oczyść twarz płynem micelarnym lub żelem, by usunąć wszystkie zanieczyszczenia.

2.    Opłucz twarz wodą i osusz ręcznikiem.

3.    Na nakładaj żadnego kosmetyku na skórę - nie przemywaj skóry tonikiem, nie spryskuj wodą termalną. Pozostaw ją „saute”.

4.    Odczekaj 30 minut.

5.    przejrzyj się w lustrze po 30 minutach. Jeśli czujesz, że skóra jest ściągnięta, swędzi lub łuszczy się - masz skórę suchą.

6.    Jeśli nic nie odczuwasz, zaczekaj kolejne pół godziny.

7.    Przyłóż do twarzy jedną warstwę chusteczki higienicznej.  Tłuste plamki pozostawione przez czoło, nos i brodę to znak, że twoja skóra jest mieszana. Przy ściągniętych, przesuszonych policzkach – w stronę suchej, a przy lekko natłuczonych – w stronę tłustej.  Gdy na całej chusteczce widać nadmiar tłuszczu oznacza to, że cała skóra jest tłusta.

Jeśli wynik nie jest jednoznaczny lub nadal masz wątpliwości skorzystaj z pomocy eksperta. Kosmetolog to nikt inny jak osoba specjalizująca się w skórze. Potrafi przeprowadzić wnikliwą diagnozę i określić zarówno rodzaj jak i dodatkowe problemy ze skórą. Na tej podstawie pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację i tą domową i tą gabinetową. Gdy na skórze dzieje się coś niepokojącego i widać zmiany chorobowe kosmetolog skieruje do dermatologa i wspólnie opracują skuteczną strategię. 

Jaki masz rodzaj skóry – domowa diagnoza w 4 krokach

Typy skóry

Znasz już swój rodzaj skóry więc jesteś już na końcu drogi poznawania swojej cery. Tak jak rodzaj skóry możesz mieć tylko jeden,  tak typów możesz mieć kilka i to na raz.

Poznaj podstawowe typy skóry:

 • wrażliwa – szybciej reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem i ściągnięciem na czynniki zewnętrzne;
 • alergiczna – często pojawia się na niej wysypka, czerwone plamy, wypryski jako reakcja na określone alergeny na które jest uczulona,
 • problematyczna – ma szary koloryt spowodowany przez pogrubienie naskórka, rozszerzonych porach. Pojawiają się na niej różne rodzaje zaskórników: otwartych (czarne płaskie kropki, potocznie nazywane „wągrami”)  i zamkniętych (białe, wypukłe);
 • naczyniowa – pojawia się na niej przemijające lub trwałe zaczerwienienia. Bardzo szybko reaguje zaczerwienieniem na czynniki zewnętrzne (duże wahanie temperatur, mróz, słońce, wiatr) i wewnętrzne (emocje, ostre i gorące potrawy);
 • odwodniona – jest napięta, ściągnięta, łatwo ulega podrażnieniom.
 • atopowa – to skóra która jest cienka, często z pojawiającymi się stanami zapalnymi, pęknięciami, łuszczeniu, wysiękowych zmianach skóry lub w fazie przewlekłej po suchych ogniskach wyprysku atopowego
 • starzejąca się – pojawiają się na niej co raz liczniejsze zmarszczki powierzchniowe i głębokie. Jest mniej jędrna, elastyczna. Skóra staje się nierówna, pojawiają się przebarwienia.

ps

Pamiętaj, że skóra się zmienia pod wpływem czasu, nieprawidłowej pielęgnacji czy pory roku. Ważne jest, aby ją obserwować i dopasowywać pielęgnację do aktualnego stanu i jej potrzeb.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-40%*
Cena promocyjna 37,79 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej