składniki
Kobieta z maseczką na twarzy

glinki w kosmetykach - glinka zielona, glinka biała, czerwona - czym się różnią i jakie mają działanie?

glinki to popularny składnik kosmetyków. Sprawdź, jakie mają działanie w zależności od rodzaju i jak działają na skórę. Jaka glinka będzie najlepsza dla twojej cery? Jakie kosmetyki z glinkami warto wykorzystywać w codziennej pielęgnacji?

Czym są glinki?

Glinki kosmetyczne, zwane też czasem kaolinami (niesłusznie, gdyż kaoliny to tylko jeden z rodzajów glinek), są naturalnymi minerałami, które składają się głównie z nawodnionych glinokrzemianów i zawierają łatwo przyswajalne minerały takie jak krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź, selen i inne.

Glinki mają też silne działanie absorbujące zanieczyszczenia i mogą pochłaniać zarówno nadmiar sebum, jak i produkty metabolizmu skóry, oraz wszystkie pyły i osady osadzające się na skórze w ciągu dnia, a nawet martwe komórki naskórka. Można je przyrównać wręcz do naturalnego magnesu, który przyciąga i wiąże toksyny, metale ciężkie i wszelkie zanieczyszczenia.

Co ważne glinki nie tylko oczyszczają, ale i działają antyseptycznie czyli zapobiegają namnażaniu się bakterii. Dzięki temu zmniejszają stany zapalne skóry, łagodzą podrażnienia i są skuteczne w walce z trądzikiem. Ważną cechą kaolinów jest też regulacja naturalnego pH skóry i przywracanie jej naturalnego odczynu, co wzmacnia funkcje ochronne skóry i szybko poprawia jej kondycję.

Warto wiedzieć również, że glinki to substancje hipoalergiczne, można je więc stosować także na skórę skłonną do podrażnień i uczuleń, oraz alergiczną.

W jakich kosmetykach można znaleźć glinki?

Glinki najczęściej występują w kosmetykach o działaniu oczyszczającym, detoksykującym i normalizującym pracę gruczołów łojowych, pH oraz funkcje skóry np.

Ze względu na właściwości antybakteryjne glinki są wykorzystywane także w produktach o działaniu łagodzącym zmiany skórne i przeciwtrądzikowym, a nawet w pastach do zębów.

Rodzaje glinek w kosmetykach i ich działanie

W kosmetykach można znaleźć różne rodzaje glinek. Najpopularniejsze to:

  • kaolin – czyli glinka porcelanowa, to najdelikatniejsza glinka, polecana do skóry suchej, wrażliwej i delikatnej i skłonnej do podrażnień oraz alergii. W swoim składzie ma głownie kaolinit, kwarc i mikę. Występuje w barwie szarej, białej, żółtawej, brunatnej lub błękitnawej, w zależności od tego jakie minerały dodatkowo wchodzą w jej skład;
  • illit – glinki o troszkę mocniejszym działaniu, wykorzystywane najczęściej w produktach myjących i oczyszczających np. maskach. Illit ma najczęściej kolor żółty, pomarańczowy, szary lub zielony. Zawiera krzemiany potasu i glinu;
  • montmorylonit – najsilniejsze glinki, przeznaczone do skóry tłustej i trądzikowej i wykorzystywane jako dodatek do masek węglowych i innych silnie oczyszczających kosmetyków. Jest bardzo bogaty w pierwiastki śladowe oraz sole mineralne (magnez, potas, żelazo). Może być zielonkawy, szarawy, brunatny.

Glinki te mogą występować w kosmetykach pojedynczo lub w mieszankach. Kolor glinki nie koniecznie zależy od jej rodzaju - ale od pierwiastków i minerałów, którymi jest nasycona.

Glinka zielona

Zielony kolor uzyskuje dzięki obecności jonów żelaza. Najczęściej wykorzystywana jest w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, a także w leczeniu egzemy, a nawet łuszczycy. Działa antybakteryjnie i dezynfekująco, a ponadto kojąco i gojąco na wszelkie mikroranki, krostki i stany zapalne. Hamuje namnażanie bakterii, ma działanie ściągające i może być wykorzystywana w kosmetykach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych.

Glinka czerwona

Również bogata w żelazo. Doskonale oczyszcza i odświeża skórę, nadając jej promienności i naturalnego blasku. Ponadto usuwa martwy naskórek i stymuluje tkanki do regeneracji, dlatego jest częstym składnikiem peelingów i masek. Dodatkowo łagodzi objawy trądziku różowatego, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu. Ujednolica koloryt cery i łagodzi podrażnienia.

 

Kosmetyki tołpa.® z czerwoną glinką - infografika

Glinka biała

Swój kolor zawdzięcza dużej ilości tlenku glinu. Jest najdelikatniejszą z glinek, którą można stosować nawet codziennie w pielęgnacji skóry. Odżywia i wygładza skórę, a ponadto ma właściwości regenerujące i zabliźniające rany oraz mikrouszkodzenia. Najczęściej występuje w maseczkach do twarzy, ale można ją także stosować jako dodatek do kąpieli lub okłady na ciało.

 

Kosmetyki tołpa.® z białą glinką - infografika

Glinka różowa

To połączenie glinki białej i czerwonej o kompleksowym działaniu. Koi podrażnienia, poprawia stan skóry, przywraca zdrowy odczyn, blask i równomierny koloryt. Poleca się ją osobom o delikatnej skórze naczyniowej, gdyż uszczelnia naczynka krwionośne i wzmacnia je, zmniejszając tym samym reaktywność tkanki. Ponadto doskonale oczyszcza, dezynfekuje, usuwa zmęczenie mięśni i nagromadzone toksyny.

Glinka żółta

Wydobywana jest w obszarach sąsiadujących z miejscami wydobycia glinki czerwone. Zawiera dużo krzemionki i żelaza. Najczęściej stosowana w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej i z nawracającymi niedoskonałościami. Poza działaniem oczyszczającym i regulującym wytwarzanie sebum działa matująco, przeciwzapalnie, detoksykująco. Odświeża skórę i pobudza jej odbudowę oraz regenerację ran i mikrouszkodzeń.

 

Kosmetyki tołpa.® z żółtą glinką - infografika

Glinka fioletowa

Uniwersalna i polecana praktycznie każdemu typowi skóry. Ma silne właściwości oczyszczające, a ponadto odświeża i rozjaśnia naskórek. Polecana szczególnie cerze zniszczonej, podatnej na zanieczyszczenia i często z nimi obcującej, zmęczonej, starzejącej się i uszkodzonej przez stres komórkowy oraz wolne rodniki.

Glinka niebieska

Silnie ujędrnia i pobudza naturalne procesy regeneracyjne. Jest doskonała do cery z przebarwieniami, gdyż przywraca zdrowy, równomierny koloryt. Oczyszcza cerę i wspomaga walkę z zaskórnikami. Ma działanie tonizujące (przywraca naturalne pH skóry) i odświeżające. Dezynfekuje i zapobiega namnażaniu bakterii. Częsty składnik toników.

 

Kosmetyki tołpa.® z błękitną glinką - infografika

Glinka marokańska

Spotykana także pod nazwą Rhassoul. Jest glinką wulkaniczną, którą wydobywa się ją tylko w jednym miejscu na świecie (w Maroko). Jest bardzo delikatna i szczególnie polecana skórze wrażliwej, atopowej, alergicznej, z egzemą i skłonnej do podrażnień i alergii. Wspomaga walkę z trądzikiem i wzmacnia tkankę. Ma kolor czerwony.


Sprawdź również, jak działają kremy i serum z retinolem>>>


 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,49 zł