składniki
Kobieta gładzącą nawilżoną twarz piórkiem - tytułowa.

Ceramidy w kosmetykach – co to jest i jakie mają działanie na skórę?

Do właściwej pielęgnacji skóry przykłada się dużą wagę. Obecnie często czytamy składy kosmetyków w poszukiwaniu tych najskuteczniejszych. Składniki, które gwarantują zachowanie zdrowego wyglądu cery to komponenty budulcowe – ceramidy. Należą one do podstawowych składników aktywnych, dlatego znajdują się w wielu produktach pielęgnacyjnych do skóry przesuszonej, zniszczonej i pozbawionej życia. Czym są ceramidy, jaka jest ich rola w dbaniu o skórę oraz gdzie warto ich szukać?

Ceramidy – co to takiego?

Ceramidy to rodzaj lipidów, czyli tłuszczów występujących naturalnie w skórze, które stanowią główną część jej bariery ochronnej. Najbardziej zewnętrzną część naskórka, czyli warstwę rogową, często porównuje się do muru: spłaszczone i pozbawione jąder komórki, czyli korneocyty to cegły, a kompleksy lipidów – zaprawa murarska.

Ceramidy w kosmetykach mają do spełnienia ważne zadanie: utrzymać zdrowie i prawidłową kondycję skóry, ochronić ją przed utratą wody i czynnikami zewnętrznymi, jak zanieczyszczenia i substancje drażniące. Co więcej: mają zdolność do zatrzymywania wody w skórze, co pomaga utrzymać jej odpowiednie nawilżenie. Dzięki ceramidom skóra staje się bardziej elastyczna i miękka. Uczestniczą one również w homeostazie skóry, a poprzez tworzenie warstwy ochronnej na jej powierzchni zatrzymują wilgoć, zapobiegając nadmiernemu wysuszaniu i utracie sprężystości.

Regularne stosowanie kosmetyków z ceramidami łagodzi objawy suchości, podrażnienia oraz zapewnia skórze zdrowszy i bardziej promienny wygląd. Dlatego też dermatolodzy i kosmetolodzy szczególnie polecają kremy z ceramidami do każdego typu cery, niezależnie od płci czy wieku konsumenta.

 

>>Poznaj rolę peptydów w kosmetykach.

Ceramidy – oznaki niedoboru w skórze

 Kobieta z ręcznikiem na głowie wklepująca krem w twarz - zdjęcie.

Niedobór ceramidów w skórze może prowadzić do problemów i zaburzeń dermatologicznych z powodu naruszenia równowagi hydrolipidowej i zwiększenia ryzyka chorób skórnych. Zaobserwowano, że poziom ceramidów spada z wiekiem. Stres, szkodliwe działanie promieniowania UV i zmiany temperatury dodatkowo przyczyniają się do pogorszenia kondycji cery. Borykamy się z utratą elastyczności, wiotkością, szarym kolorytem, brakiem blasku i jędrności czy tendencją do zmarszczek. U kobiet proces ten może być przyspieszony, zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej.

Jednym z głównych objawów niedoboru ceramidów jest przesuszenie skóry. Może być to związane zarówno z działaniem wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników. Ten stan najczęściej jest też spowodowany niedoborem lipidów w warstwie rogowej lub zmniejszoną zdolnością do utrzymania wilgoci. Istnieje jednak sporo innych przyczyn suchości cery. Do tych zewnętrznych, oprócz wpływu pogody na skórę, zalicza się:

  • środowisko zawodowe, w tym działanie substancji alergizujących, drażniących, toksycznych;
  • częste korzystanie z klimatyzacji;
  • codzienną pielęgnację ciała – zbyt częste kąpiele, wysoka temperatura wody, silnie odtłuszczające mydła, detergenty niszczące naturalną barierę ochronną skóry;
  • czynniki jatrogenne;
  • niedobory żywieniowe.

Ponadto pojawia się uczucie podrażnionej i piekącej twarzy, a po umyciu – szorstkość i ściągnięcie. Deficyt ceramidów prowadzi również do nadwrażliwości skóry oraz zaczerwienienia. Czasem można zaobserwować także charakterystyczne rumieńce, które są wynikiem zwiększonej i nadwrażliwej odpowiedzi skóry na czynniki zewnętrzne, takie jak: zmiany temperatury, wiatr, zanieczyszczenie środowiska.

Niedobór ceramidów prowadzi do nadmiernego łuszczenia się skóry, zwłaszcza w okolicach suchych, takich jak: łokcie, kolana lub pięty. Jest ona bardziej podatna na swędzenie i ogólny dyskomfort. Brak wystarczającej ilości ceramidów przyśpiesza procesy starzenia się skóry i prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności i elastyczności. To wynika przede wszystkim z utraty bariery ochronnej, niskiego nawilżenia oraz upośledzenia procesów naprawczych i regeneracyjnych.

Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek objawy niedoboru ceramidów, koniecznie należy włączyć te drogocenne składniki do codziennej rutyny pielęgnacyjnej i korzystać przede wszystkim z takich produktów jak: krem z ceramidami i peptydami lub serum ceramidowe.

Jakie efekty dają ceramidy w kosmetykach?

Kosmetyki z ceramidami najczęściej są przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu, twarzy, szyi oraz dekoltu. Skóra w tych miejscach jest szczególnie wrażliwa na czynniki mechaniczne i chemiczne, ponieważ jest cieńsza i często nieosłonięta. Wszystko to sprzyja utracie bariery hydrolipidowej, szczególnie kiedy zaniedbuje się pielęgnację kosmetykami ceramidowymi. Efekty ich stosowania zaobserwujesz już po kilku tygodniach!

Co zyskujemy dzięki ceramidom w codziennej pielęgnacji - infografika.

Produkty, na które warto postawić, to przede wszystkim: kremy z peptydami i ceramidami, sera oraz maseczki ceramidowe. To kosmetyki do cery suchej i dojrzałej, z oznakami starzenia, brakiem jędrności, przesuszeniem i nadmierną wrażliwością. Ceramidy warto włączyć do pielęgnacji także w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra jest częściej wystawiona na działanie mroźnego powietrza, silnego wiatru i opadów. Krótki dzień, brak ekspozycji na słońce prowadzi ponadto do spadku nastroju. Organizm jest bardziej narażony na stres, a to prowadzi do zmniejszenia stężenia ceramidów w warstwie rogowej naskórka.

Krem na noc z ceramidami może okazać się zbawienny, gdy borykasz się z: atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, nadmiernym rogowaceniem lub alergią skórną. Te zaburzenia dermatologiczne charakteryzują się osłabioną lub zaburzoną barierą hydrolipidową, co prowadzi do nasilenia objawów, takich jak: suchość, podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie. Serum z ceramidami nakładane przed kremem odżywczym dodatkowo przyniesie skórze ulgę, wzmocni jej strukturę oraz poprawi zdolność do zatrzymywania wody.

Ceramidy pomogą: złagodzić swędzenie w atopowym zapaleniu skóry, zmniejszyć zaczerwienienie i łuszczenia się skóry, a co za tym idzie – wzmocnić jej funkcję ochronną. U osób z łuszczycą zredukują grube łuszczące się plamy przez działanie nawilżające i łagodzące.

Krem na noc oraz serum z ceramidami pozytywnie wpływają na odżywienie i regenerację skóry poprzez redukcję utraty wody, odbudowę bariery hydrolipidowej oraz zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy do twarzy to skuteczna broń w walce z oznakami starzenia się – zmarszczkami, bruzdami i innymi nierównościami, ponieważ poprawiają ogólny wygląd i teksturę skóry. Dodatkowo dzięki właściwościom kojącym łagodzą podrażnienia i zapewniają ulgę i komfort.

 

>>Poznaj serię kosmetyków tołpa® ideal age do walki z oznakami starzenia się skóry.

Kosmetyki z ceramidami. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wprowadzić ceramidy do rutyny pielęgnacyjnej, zacznij od sprawdzonych i polecanych kosmetyków. Ważna jest regularność oraz efektywne stężenie składników aktywnych. Najlepiej stosować taką pielęgnację kilka razy dziennie – rano i wieczorem – tak, aby zapewniały stałą odnowę bariery skórnej i umożliwiały jej całodniową regenerację.

Jak prawidłowo używać produktów z ceramidami? - infografika.

Czym powinien charakteryzować się dobry krem? Ceramidy pochodzenia roślinnego uznaje się dziś za najcenniejsze i najbardziej efektywne. Dlatego warto dokładnie sprawdzać skład wybieranych kosmetyków. Najlepszy krem z ceramidami charakteryzuje się bogactwem składników dodatkowych. Może zawierać m.in.: kolagen, kwas hialuronowy, niacynamid, mocznik, witaminy A, C, E, oleje roślinne czy skwalan. Wszystkie są substancjami aktywnymi, potęgują pozytywny wpływ ceramidów oraz przyczyniają się do skuteczniejszego działania kosmetyków. Mogą mieć funkcje nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne lub ochronne.

Krem do twarzy z ceramidami poprawia wchłanianie nie tylko wody, ale także innych substancji aktywnych. Warto sięgnąć po regenerujący krem z ceramidami multi repair tołpa® ideal age z wysokim stężeniem składników aktywnych o właściwościach immunomodulujących oraz stymulujących skórę. Krem tołpa® z peptydami i ceramidami wzbogacono o unikatowy czynnik wzrostu t-EGF, czyli naskórkowy peptyd sygnałowy połączony z torfem tołpa®, który aktywuje komórki skóry oraz determinuje jej odnowę i regenerację. Prowadzi to do spowolnienia procesów starzenia, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej i młodziej przez dłuższy czas.

 

Wybróbuj regenerujący krem z ceramidami multi repair tołpa® ideal age:

 

Źródła:

  1. Sikora M., Ceramidy w kosmetykach. Pollena. Tłuszcze. Środki Piorące, „Kosmetyki” 1997, 41(08), s. 331–335.
  2. Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, 8(4), s. 451–456.
  1. Wojciechowska M., Napiórkowska K., Znaczenie bariery naskórkowej w patofizjologii wyprysku kontaktowego, „Polish Journal of Cosmetology” 2012, 15(2), s. 66–70.
wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej