pielęgnacja
Kobieta z zadbaną skórą

budowa i funkcje skóry – poznaj swoją skórę, aby o nią dbać

nawet 2 metry kwadratowe – tyle może mieć powierzchnia największego narządu naszego organizmu. Jest nim skóra, stanowiąca barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie umożliwia nam kontakt z tym, co nas otacza: pozwala odczuwać dotyk, ciepło i zimno, ma receptory bólu, które działają ostrzegawczo. Poznaj jej budowę i funkcję, aby lepiej o nią dbać każdego dnia. Sprawdź, jaki typ cery jest twoim wyróżnikiem i dowiedz się, jak podkreślić jego piękno.

Budowa i funkcje skóry – jak wygląda struktura skóry i jakie ma to znaczenie przy pielęgnacji?

Chociaż każdego dnia staramy się ją pielęgnować, nie zawsze zdajemy sobie sprawę lub pamiętamy o roli, jaką pełni dla całego naszego organizmu. Skóra to nie tylko największy, ale też jeden z najważniejszych narządów, który pełni szereg istotnych dla naszego funkcjonowania ról oraz jest zbudowany z kilku warstw. Jej główne części to naskórek i skóra właściwa wraz z gruczołami potowymi i łojowymi:

  • Naskórek

Wierzchnia warstwa skóry to naskórek, który zbudowany jest z tkanki nabłonkowej, tworzącej ochronną barierę dla rozwoju bakterii i grzybów. Zapobiega też wnikaniu innych niebezpiecznych substancji. Jest stworzony z dwóch warstw: głębokiej rozrodczej i powierzchniowej rogowej. Pierwsza z nich chroni przed rozwojem chorób, przechowuje też keratynę i odpowiada za elastyczność. Warstwa rogowa ciągle się złuszcza wraz z zanieczyszczeniami. Dzięki temu może się regenerować i oczyszczać. Z tego względu tak ważne jest codzienne mycie i delikatny peeling, rozpuszczający martwe komórki naskórka. Najlepiej wybrać taki, który będzie zawierał wyłącznie naturalne (a nie syntetyczne i bardzo ostre) drobiny, np. perlitu, jak np. nasz łagodny peeling tołpa ® dermo face. physio. mikrobom.

 

 

Słowo „mikrobiom” w jego nazwie oznacza naturalną florę bakteryjną i barierę ochronną skóry, która jest cenna dla zachowania odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz zdrowia tkanki. Warto wiedzieć, że zbyt silne środki myjące, np. zawarte w mydle, kosmetykach z alkoholem lub peelingu mechanicznego ze sztucznymi, ostrymi drobinami, mogą ją naruszyć. Doprowadzi to do rozregulowania wydzielania sebum: skóra będzie albo przesuszona i podrażniona, albo przetłuszczająca się i reaktywna.

Warto zdawać sobie sprawę, że w zależności od lokalizacji na ciele flora bakteryjna skóry jest inna i dostosowana do potrzeb narządów. Np. flora bakteryjna miejsc intymnych różni się od tej na dłoniach czy twarzy. Oczywiście podobnie jak mikrobiomowi skóry twarzy szkodzą jej silne środki myjące (np. SLS i SLES), co może potęgować skłonność do podrażnień, chorób i infekcji.

 

 

  • Skóra właściwa

Pod warstwą naskórka znajduje się skóra właściwa zbudowana z odżywiających ją naczyń krwionośnych, komórek tłuszczowych i włókien białkowych. To od nich zależy odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zachowanie odpowiedniego poziomu elastyczności i napięcia. Tutaj znajdują się także receptory odpowiedzialne za odbieranie wrażeń z zewnątrz: dotyku, temperatury, bólu. Stanowi więc źródło przyjemności i ochrony przed zagrożeniem, np. oparzeniem. Skóra właściwa z jej warstwa tłuszczową zabezpiecza też inne narządy organizmu przed uszkodzeniem.

  • Gruczoły: łojowe i potowe

Opisując budowę i funkcję skóry, nie można zapomnieć o istotnych dla jej funkcjonowania gruczołach, które wydzielają pot i łój. To dzięki nim zapewniony jest odpowiedni poziom termoregulacji oraz nawilżenia i natłuszczenia nie tylko skóry, ale też włosów. Ponadto ta niedoceniana przez nas warstewka jest barierą dla szkodliwych substancji oraz drobnoustrojów. Dzięki niej możemy też cieszyć się elastyczną skórą bez zmarszczek. Dla zachowania odpowiedniego stanu cery ważne jest, by utrzymać poziom wydzielanego sebum w harmonii, czyli tak, aby wspierać mikrobiom i barierę hydrolipidową. Należy więc tak opracować rytuał codziennego oczyszczania, aby jej nie naruszyć. Pomoże w tym, m.in. nasz łagodny żel micelarny do mycia twarzy i oczu tołpa ® dermo face physio. mikrobiom, który wręcz chroni i wspiera pozytywne bakterie.


Dowiedz się, jak flora bakteryjna wpływa na stan twojej skóry>>


Warto dbać nie tylko o regulowanie pracy gruczołów potowych skóry twarzy i ciała, ale także skóry głowy. Nadmierne pocenie głowy związane jest właśnie z nadczynnością gruczołów potowych i może powodować nie tylko szybsze przetłuszczanie się włosów, ale również nieprzyjemne uczucie swędzenia, tworzenie się trądziku i zaskórników.

 

 

Rodzaje skóry – jak dopasować kosmetyki do różnych typów cery

Oprócz podstaw pielęgnacyjnych opartych na ogólnej budowie skóry warto znać rodzaje cery, aby jeszcze lepiej zadbać o jej potrzeby. Wyróżnić można 3 główne typy skóry:

  • Skóra sucha – typ, który szczególnie potrzebuje nawilżenia i zabezpieczenia przed ucieczką wody, dlatego dobrze reaguje na bardzo bogate receptury kosmetyków. Może mieć zachwianą równowagę wydzielania sebum i naruszoną barierę hydrolipidową, co doprowadziło do przesuszenia. Charakterystyczne dla tego typu skóry jest uczucie ściągnięcia, zauważalne szczególnie po myciu. Może łatwo ulegać podrażnieniom, zaczerwienieniu i złuszczaniu, być szorstka w dotyku i sprawiać dyskomfort. Jej pory są mało widoczne. Takiemu typowi cery przyda się skoncentrowany kosmetyk, np. tołpa ® estetic serum. serum-booster nawilżające pod krem, który zwiększa nawilżenie o 72% i reguluje poziom pH. Sprawdzi się ono także do pielęgnacji skóry wrażliwej, która jeszcze bardziej podatna jest na podrażnienia.

 

  • Skóra tłusta – przeciwieństwo skóry suchej. Ten typ charakteryzuje się dużymi i widocznymi porami, które często zapychają się, tworząc zaskórniki otwarte i zamknięte oraz przeistaczając się w stany zapalne. Typowe jest też wyświecanie się, błyszczenie zwłaszcza w strefie T, a więc na czole, nosie i brodzie. Tam też lubią tworzyć się niedoskonałości. Ten rodzaj cery również może mieć zaburzony proces wydzielania sebum i uszkodzoną barierę ochronną. Błędem w pielęgnacji jest stosowanie coraz silniejszych środków myjących do oczyszczania, które pogarszają tylko stan skóry, ścierając pozytywne bakterie i ochronną warstewkę łoju. Cerę tłustą lepiej wspierać kosmetykami z kwasami i enzymami roślinnymi, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek. Specjalnie dla pięknej skóry z tendencją do przetłuszczania stworzyliśmy nasz krem rozświetlona skóra tołpa ® authentic, który poprawia strukturę skóry i wzmacnia mkrobiom. Skóra tłusta często staje się reaktywna lub nawet trądzikowa. W tym wypadku również warto postawić na kurację kwasami.

 

 

  • Skóra mieszana – to połączenie dwóch poprzednich typów. Taka cera – w zależności od warunków zewnętrznych czy pielęgnacji – może przetłuszczać się lub przesuszać. Najczęściej policzki potrzebują wzmocnienia nawilżenia, a strefa T regulacji wydzielania sebum. W tym wypadku szczególnie ważne jest przywrócenie fizjologicznego pH, wsparcie mikrobiomu i głębokie nawilżanie, które jest potrzebne zarówno skórze suchej, jak i tłustej. Odpowiednia więc będzie linia naszych kosmetyków tołpa ® dermo face. physio. mikrobom.
wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej