składniki
Kobieta z alergią skórną

alergeny w kosmetykach a alergie skórne. Jakie kosmetyki hipoalergiczne na uczulenie skórne?

na twarzy pojawiła się swędząca wysypka, usta boleśnie pieką po użyciu nowej szminki, a może nagle wystąpił łupież? Prawdopodobnie doszło do alergii skórnej na któryś ze świeżo zastosowanych kosmetyków. Dlaczego tak się dzieje? Poznaj najczęstsze alergeny i dowiedz się, czy kosmetyki hipoalergiczne będą dobrym rozwiązaniem w pielęgnacji wrażliwej skóry skłonnej do reakcji uczuleniowych.

Alergie skórne – skąd się biorą?

Alergie skórne często są poprzedzone reakcją zwaną kosmetycznym zapaleniem skóry (Cosmetic Dermatitis). Kiedy do niego dojdzie, mogą pojawiać się podrażnienia, kontaktowe zapalenia skóry, pokrzywka bądź fotouczulenie. To dość powszechne zjawisko, zwłaszcza gdy bardzo często zmieniamy kosmetyki.

Reakcje uczuleniowa to mechanizm obronny organizmu na drażniący czynnik. Skóra to bardzo unerwiony organ ludzkiego ciała i momentalnie odpowiada na wpływ danej substancji. Do zwiększenia podatności na alergeny mogą przyczyniać się:

  • częste stosowanie kosmetyków z substancjami drażniącymi, jak alkohol i detergenty (SLS, SLES);
  • uwarunkowania genetyczne;
  • nadmiernie przesuszona skóra;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, na przykład wywołane chorobą Hashimoto;
  • zanieczyszczenia powietrza;
  • długotrwałe zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej skóry;
  • nieprawidłowa pielęgnacja niedopasowana do rodzaju skóry;
  • stres, któremu towarzyszą silne emocje.

Alergie skórne – jak rozpoznać uczulenie?

Alergie skórne nie są rzadkością, rzadko kiedy jednak potrafimy dokładnie określić, co nas uczula. Przeważnie gdy wystąpią reakcje uczuleniowe, wygląd naskórka zmienia się w znaczący sposób. Pojawiają się zaczerwienienia w postaci plam lub rozległych rumieni, wysypka, pokrzywka (zaczerwienione grudki), krostki, świąd, pieczenie, miejscowe opuchnięcia i/lub nieprzyjemne uczucie napięcia naskórka. Reakcje uwidaczniają się najczęściej w miejscu kontaktu skóry z alergenem, ale przy silniejszych uczuleniach mogą wychodzić daleko poza ten obszar (szczególnie gdy alergen dostanie się do krwiobiegu).

Objawy alergii mogą wystąpić zaraz po zetknięciu ciała z czynnikiem alergizującym bądź dopiero po dłuższym czasie – nawet po paru dniach. Wszystko jest uzależnione od reakcji organizmu i danego alergenu.

Alergeny w kosmetykach – jakie składniki mogą uczulać?

Nasza skóra ma pewien próg wrażliwości – u każdego poziom może być zupełnie inny. Kiedy zostanie on przekroczony, kończy się tolerancja na dany czynnik, którym zwykle jest jakiś składnik kosmetyku. Może to być substancja czynna, konserwant bądź związek odpowiadający za gęstość. Co ciekawe, ciągle mówi się o wysokiej bezpieczności naturalnych składników. Demonizuje się przy tym od lat sprawdzone syntetyczne związki. Prawda jest jednak taka, że naturalne składniki, jak ekstrakty roślinne, oleje czy olejki (eteryczne w szczególności), mogą być równie alergizujące, co te chemiczne. To wszystko jest kwestią indywidualną – odpowiedź każdej skóry na wystawiony czynnik może być zupełnie inna.

I choć można zareagować na niemal wszystko bądź odwrotnie – nie reagować nie prawie żaden związek – istnieją takie substancje, które są uznawane za jedne z popularniejszych alergenów. Wywołują reakcje skórne u dużego odsetku ludzi. Są nimi między innymi:

  • konserwanty, na przykład parabeny;
  • barwniki;
  • substancje zapachowe, m.in. aldehydy, geraniol, eugenol;
  • olejki eteryczne – cytrusowe, miętowy, tymiankowy, cynamonowy;
  • oleje mineralne;
  • glikol propylenowy;
  • lanolina;
  • eucyryna;
  • ekstrakty roślinne, na przykład wyciągi z cytrusów lub dziurawca.

 

Na te składniki uważaj – najczęstsze alergeny - infografika

Kosmetyki hipoalergiczne – co warto o nich wiedzieć?

W pielęgnacji skóry wrażliwej, reaktywnej i tak zwanej kapryśnej bywają przydatne kosmetyki hipoalergiczne. Wyróżniają się tym, że mają niski potencjał uczulający i podrażniający. Ich formuły zostały w tak szczegółowy sposób opracowane, by nie dawały dyskomfortu ani nie wywoływały reakcji alergicznych nawet w przypadku bardzo wrażliwych rodzajów skór. Najczęściej skład kosmetyków hipoalergicznych jest wolny od substancji zapachowych, alkoholu, roślinnych alergenów i barwników.

Kosmetyki hipoalergiczne tołpa.® w codziennej pielęgnacji twarzy

Stworzyliśmy serię naszych kosmetyków tołpa.® authentic właśnie dla takich osób, jak ty. Dla osób z wrażliwą skórą, delikatną, reaktywną, która wymaga wyjątkowo łagodnej pielęgnacji. Postawiliśmy na zasadę „im mniej, tym lepiej”. Formuły naszych kosmetyków są wyjątkowo krótkie – maksymalnie do 14 składników. Wybraliśmy te najbardziej wartościowe, a wyeliminowaliśmy substancje, które były zbędne i miały duży potencjał alergizujący i podrażniający.

Kosmetyki tołpa.® authentic to krótki skład, ale maksymalne efekty. Pomogą Ci uporać się z wieloma problemami skórnymi, ukoją, nawilżą i zatroszczą się o zdrowy i piękny wygląd. Szczególnie polecamy naszą nowość – krem rozświetlona skóra tołpa.® authentic, który przywraca skórze promienny blask, nawadnia przez 12 godzin i już po tygodniu stosowania podnosi elastyczność tkanki. Dodatkowo wzmacnia mikrobiom i – co najważniejsze – jest hipoalergiczny.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł