pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/mezczyzna_golacy_si_.jpg

9 błędów w męskiej pielęgnacji twarzy, które powodują podrażnienia po goleniu

golenie wydaje się prostą sprawą. Jednak u wielu osób pozostają po nim ranki, podrażnienia i zaczerwienienia, a skóra jest sucha i nieprzyjemnie szczypie. Często pojawiają się także zmiany trądzikowe. Dowiedz się, jak sprawić, aby golenie twarzy i jej dotykanie tuż po nim było prawdziwą przyjemnością.

1. Nie oczyszczasz skóry przed goleniem

Przed przystąpieniem do golenia powinieneś zrobić jeszcze jedno: dokładnie oczyścić skórę odpowiednim kosmetykiem. Lepiej zrezygnować z mydła i silnych detergentów, które mogą wysuszać i pogarszać stan podrażnionej skóry. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, bierz pod uwagę ich skład. Zdecyduj się na takie, które zawierają aktywnie działające enzymy i wyciągi z roślin. Powinny znajdować się wysoko w składzie, najlepiej tuż za wodą i składnikami bazowymi. Jeśli znajdziesz je pod koniec długiej listy, nie będą działać efektywnie. Korzystne składniki to np.:

  • arnika,
  • kasztanowiec,
  • bluszcz,
  • oczar,
  • dziurawiec,
  • winorośl,
  • aloes.

Przykładem dobrego produktu do oczyszczania może być żel tołpa dermo men pure.

Co właściwie daje oczyszczanie specjalnym specyfikiem i dlaczego nie wystarczy woda z mydłem? Jeśli na twojej skórze zostaną pozostałości innych kosmetyków, kurz, bakterie i zanieczyszczenia, utrudnią one pracę golarce, a dodatkowo narażą skórę na ewentualne infekcje i przyczynią się do powstawania niedoskonałości. To stąd wypryski po goleniu – dlatego warto oczyszczać skórę przy użyciu najlepszych jakościowo produktów.

2. Nie zmiękczasz skóry przed goleniem

Drugim krokiem do idealnie gładkiej skóry po goleniu jest przygotowanie jej na spotkanie z maszynką. Nie ma się co oszukiwać, tej czynności trzeba poświęcić trochę uwagi, inaczej spędzisz jeszcze więcej czasu w łazience podczas walki z podrażnieniami i wrastającymi włoskami. Wystarczy ciepły prysznic lub – jeśli się spieszysz – gorący ręcznik przyłożony na około 5-10 minut w okolice brody i szyi. To pozwoli na zmiękczenie włosków oraz rozszerzenie porów skóry. Dzięki temu poprawi się efektywność golenia – będzie ono dokładniejsze i mniej ryzykowne, jeśli chodzi o ewentualne zacięcia. Maszynka będzie gładko sunęła po miękkiej skórze.

Jak przygotować ciepły ręcznik? W profesjonalnych salonach barberskich stosuje się do tego specjalne urządzenia podgrzewające i sterylizujące materiał, aby zapewnić sto procent higieny. W domu osiągnięcie takiego efektu jest trudniejsze. Najprościej po prostu zamoczyć świeży i czysty ręcznik w gorącej wodzie i dobrze wyżąć (można go wygotować we wrzątku i zostawić na chwilę do wystygnięcia, by nie oparzyć skóry). Do podgrzania można użyć też mikrofalówki – wkładając wilgotny, lekko spryskany wodą ręcznik na kilka minut do urządzenia.

Dla lepszej higieny warto kupić specjalne, oddzielne ręczniki służące tylko do pielęgnacji twarzy. Najlepsze są te z grubej egipskiej bawełny, bo dobrze wchłaniają wodę i utrzymują ciepło.

3. Nie używasz peelingu

Jeśli mimo oczyszczania i zmiękczania skóry problemy po goleniu nadal się pojawiają, a największym z nich są wrastające włoski, co jakiś czas (najlepiej 2 razy w tygodniu) sięgnij po peeling. Wybierz taki, który pozbędzie się martwego naskórka w sposób łagodny, a nie zadziała na skórę niczym papier ścierny. Wybierz kosmetyk przeznaczony specjalnie do pielęgnacji twarzy, bez dużych, drażniących drobinek, które mogą powodować mikrouszkodzenia skóry i tylko nasilać problem trądziku. Dobrym rozwiązaniem może być peeling enzymatyczny, który usuwa naskórek w sposób chemiczny, a nie mechaniczny. Nie powoduje więc mikrourazów.

4. Nie używasz kosmetyku do golenia i golisz się na sucho

Golenie na sucho to jeden z najcięższych grzechów podczas golenia. To tak, jakbyś zapomniał do samochodu wlać oleju. Tak duże tarcie po skórze nie jest wskazane i skutkuje natychmiastowym pojawieniem się podrażnień. W najlepszym wypadku skończy się na silnym zaczerwienieniu, w najgorszym dojdzie do rozlewu krwi. Nawet jeśli się nie pokaleczysz, na skórze mogą powstać mikrouszkodzenia, które narażą ją na nadkażenie bakteryjne i powstanie krostek.

5. Golisz się tępą i brudną maszynką

Jeśli regularnie się golisz (a nawet tylko delikatnie podgalasz), koniecznie musisz dbać o higienę maszynki. Nie rzucaj jej, gdzie popadnie, a już na pewno nie zostawiaj pod prysznicem lub na wannie, czyli w miejscu, gdzie jest bardzo wilgotno. Bakterie rozwijają się w takich miejscach szybciej, szczególnie gdy mogą mieć pożywkę na martwych komórkach skóry pozostawionych na nieumytej dokładnie golarce. Dodatkowo na ostrzach może się też pojawić rdza. W takich warunkach ostrza przestaną efektywnie działać. Golenie brudną i tępą maszynką do golenia szybko zafunduje ci podrażnienia, wypryski, a nawet stany zapalne. Musisz więc dbać o swoje akcesoria: pozostawiaj golarkę zawsze zamkniętą w suchym miejscu, czyść po każdym użyciu (a najlepiej dezynfekuj), osuszaj i często wymieniaj ostrza.

6. Golisz się pod włos

Nie słuchaj rad, które mówią, aby golić się pod włos, bo tak będzie szybciej. W goleniu nie chodzi o tempo, ale odpowiedni efekt, a zarazem brak skutków ubocznych. Lepiej po skończonej walce z włoskami nie musieć jeszcze toczyć bojów z wypryskami i zacięciami. Dlatego gól się zawsze z włosem – może nie będzie szybciej, ale lepiej przeciągnąć maszynką kilka razy w jednym miejscu niż uszkodzić sobie skórę.

7. Niewłaściwie pielęgnujesz skórę po goleniu

Uważasz, że nie potrzebujesz balsamu po goleniu? Golenie powinno sprawiać przyjemność, a najlepszym jego momentem jest uczucie ulgi po nałożeniu nawilżającego kosmetyku, który koi i zabezpiecza skórę przed wysuszeniem i powstawaniem podrażnień. Tylko jaki specyfik wybrać? W tym przypadku również kieruj się składem produktu i zdecyduj się na ten z hialuronianem sodu, pantenolem, gliceryną i roślinnymi ekstraktami, np. kompleksem z kiełków pszenicy. One pomogą nawilżyć skórę, odżywić ją i złagodzić podrażnienia. Warto z kolei unikać kosmetyków zawierających alkohol (szczególnie denaturowany, etylowy i izopropylowy) – wysusza on skórę i może powodować podrażnienia i zaczerwienienia u osób z wrażliwą cerą.

Wypróbuj kosmetyki tołpa do pielęgnacji męskiej twarzy>>>

8. Golisz skórę, która jest podrażniona i zaczerwieniona

Jeśli już popełniłeś większość błędów, nie popełniaj kolejnego. Kiedy twoja skóra jest zaczerwieniona, pełna ranek i podrażnień, daj jej odpocząć i przez jakiś czas nie używaj maszynki. Trzydniowy zarost również może być atrakcyjny. Nie zapominaj jednak o pielęgnacji i w tym czasie popraw stan cery, aby przygotować ją do kolejnego golenia. Jeśli planujesz zapuścić brodę, możesz skorzystać z kosmetyków dla brodaczy, np. tołpa dermo barber.

Golenie po mistrzowsku - infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł