jak dbać o włosy?

mamy ich na głowie od 100 do 150 tysięcy. Długość życia pojedynczego włosa waha się między 3 a 6 lat, jest o co dbać! Dziennie możemy tracić ich nawet 100. Na szczęście u ludzi włosy znajdują się w różnych fazach wzrostu – jednocześnie rośnie mnóstwo nowych. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

1. Myj głowę z głową. Nie przesadzaj z częstotliwością – z fizjologicznego punktu widzenia mycie włosów co drugi dzień zdecydowanie wystarczy. Pamiętaj, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Sebum wydzielane przez przymieszkowe gruczoły łojowe zabezpiecza skórę głowy oraz łodygę włosa przed niekorzystnym wpływem środowiska.

2. Najlepsza będzie letnia woda. Za gorąca może poparzyć skórę głowy i powodować zwiększone wydzielanie łoju.

3. Używaj delikatnych szamponów. Najlepiej pozbawionych silnie myjących detergentów i substancji pieniących (np. SLS Sodium Laureth Sulfate oraz jego łagodniejsza pochodna SLES Sodium Laureth Sulfate, ALS Amonium Lauryl Sulfate i ALES Amonium Laureth Sulfate), które często podrażniają, nadmiernie odtłuszczających skórę głowy i włosy oraz uszkadzają ich strukturę. Możecie nam wierzyć – to nie piana myje. Wybierz szampon z łagodniejszą betainą (Cocamidopryl Betaine) oraz proteinami pszenicy lub owsa, które dodatkowo nawilżają i łagodzą. Nie ulegaj pokusie silnie pachnących produktów, ponieważ intensywne substancje zapachowe są częstą przyczyną podrażnień skóry głowy. Zwracaj również uwagę na rodzaj konserwantu – unikaj związków fenolu, chloru i bromu (np. Formaldehyde, DMDM Hydantoin, Phenyl Benzoate, 5- Bromo-5-Nitro-1,3-Dioxane, Imidiazolidynyl Urea, , Phenyl Dimethicone, Methylchloroisothiazolinon). Parabeny wcale nie są takie najgorsze – wciąż pozostają najlepiej przebadanymi i najskuteczniejszymi konserwantami. Oczywiście w indywidualnych przypadkach mogą wywoływać podrażnienia i alergie, jak każdy składnik kosmetyku.

4. Niewielką ilość szamponu wymieszaj na dłoni z wodą, następnie dokładnie umyj skórę głowy i włosy. Przy okazji możesz wykonać delikatny masaż, który doskonale odpręża, ale przede wszystkim pobudza krążenie. Dzięki temu włosy będą lepiej odżywione i lśniące. Dokładnie spłucz szampon letnią wodą wykonując takie same ruchy jak przy myciu. Lekko odsącz włosy w ręcznik.

5. Nałóż odżywkę. Rozprowadź niewielką ilość produktu mniej więcej od wysokości ucha ku końcom. Delikatnie przeczesz włosy palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Po kilku minutach dokładnie spłucz letnią lub chłodną wodą. Odżywka wygładza łodygę włosa oraz ułatwia rozczesywanie. Może być wzbogacona o składniki nawilżające, odbudowujące, regenerujące, chroniące pigment. Pamiętaj, że łodyga włosa jest martwą strukturą – składniki odżywki działają głównie powlekająco. Raz w tygodniu stosuj maski – nakładaj tak jak odżywkę, załóż ochronny czepek i na 15-20 minut lekko owiń włosy frotowym ręcznikiem.

6. Unikaj intensywnego wycierania włosów ręcznikiem – odsączenie w zupełności wystarczy. Susz włosy chłodnym strumieniem powietrza. Rozczesuj kiedy są podsuszone. Warto zainwestować w odpowiednią dla rodzaju włosów szczotkę lub grzebień.

7. Jeżeli nie musisz, nie stylizuj dodatkowo fryzury. W razie konieczności zaopatrz się w dobrej jakości produkty (nie zawierające wysuszającego alkoholu) chroniące przed wysoką temperaturą i utrwalające, stosuj je z umiarem. Częste wiązanie włosów w koński ogon może powodować łamanie się włosów w miejscu ściskania ich gumką. Nie wspominając o ciągnięciu – to takie „kontrolowane” wyrywanie.

nic tak nie dodaje uroku jak piękne, gęste i lśniące włosy. Marzy o nich każdy, mężczyźni nie są tu żadnym wyjątkiem. U niektórych to zasługa dobrych genów. Często zdarza się jednak, że ich stan jest przyczyną dreszczy na całym ciele. Zbilansowana dieta może zdziałać cuda – nie zapominaj o jajkach, orzechach i roślinach strączkowych. Najgorszym przeciwnikiem bujnej czupryny jest… stres. Pamiętaj, że zdrowe włosy to przede wszystkim zdrowa skóra głowy. I zdrowy styl życia.