pielęgnacja
Kobieta z trądzikiem różowatym - tytułowa.

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i leczenie

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, która dotyka osoby w dorosłym wieku i charakteryzuje się nawracającymi epizodami rumienia w okolicy czoła, policzków, nosa i brody oraz występowaniem grudek i krostek. Choć nie jest to trądzik w tradycyjnym rozumieniu, to znacząco wpływa na jakość życia, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Warto zrozumieć jego przyczyny i poznać skuteczne metody leczenia, aby zapewnić ulgę, wsparcie oraz skuteczną pielęgnację osobom dotkniętym tym problemem.

Co to jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba dermatologiczna, która zwykle ujawnia się w życiu dorosłym – najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Dotyczy głównie osób o jasnej karnacji. Częstość zachorowania jest większa wśród kobiet, natomiast u mężczyzn przebiega znacznie ciężej.

Obejmuje środkową część twarzy – czoło, nos, policzki, brodę – gdzie widoczne są czerwone plamy i rozszerzone naczynia krwionośne. W późniejszym stadium pojawiają się grudki i krosty. Niekiedy występuje nadmierne rogowacenie gruczołów łojowych, co prowadzi do zgrubienia tkanek, szczególnie w okolicy nosa, znanego jako rhinophyma.

Trądzik różowaty charakteryzuje się falami nawrotów i remisji. Oznacza to, że objawy zapalne mogą występować okresowo, z momentami nasilenia (nawrotów), po których następują okresy łagodniejsze. Te cykle są nieregularne i zazwyczaj różnią się u poszczególnych pacjentów. W początkowej fazie trądziku różowatego może pojawić się okres prerosacea, czyli ostre zaczerwienienie. Pomiędzy tymi epizodami skóra wygląda na zdrową. Dlatego też trądzik różowaty jest często bagatelizowany, a jego rozpoznanie może być nieprawidłowe.

>>Poznaj inne rodzaje trądziku oraz ich charakterystykę.

Trądzik różowaty – przyczyny

Jednoznaczna i dokładna przyczyna pojawienia się trądziku nie jest znana. Badacze są jednak zgodni, że ma związek przede wszystkim z zaburzeniami naczynioruchowymi. Można także wyodrębnić czynniki zwiększające ryzyko rozwoju trądziku różowatego. Należą do nich:

 • nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego,
 • zakażenie nużeńcem (Demodexfolliculorum) albo bakterią Helicobacterpylori,
 • zwiększona reaktywność naczyń krwionośnych,
 • promieniowanie ultrafioletowe,
 • czynniki genetyczne.

Czynnikami ryzyka nasilającymi objawy są także: niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, dieta bogata w produkty przetworzone, picie alkoholu, silny stres, inne stany emocjonalne oraz niektóre leki (w tym rozszerzające naczynia krwionośne) i kwas nikotynowy.

Trądzik różowaty – objawy

 Jak wygląda skóra z trądzikiem? - infografika.

Objawy trądziku różowatego są różnorodne i przebiegają z odmiennym nasileniem u poszczególnych osób. Możemy wyróżnić dwie postaci: rumień w środkowej części twarzy (okolice nosa i przylegające do nosa części policzków) i tzw. postać przerostową (guzkową), która objawia się jako nieregularne pogrubienie skóry. Najczęściej przerost dotyczy nosa, na którym uwidaczniają się charakterystyczne zgrubienia. Rzadziej występują one na podbródku, czole czy policzkach.

Znaczny przerost gruczołów łojowych oraz tłusta skóra często idą w parze z tym zaburzeniem. Początki przebiegają łagodnie, dlatego często mogą być zlekceważone i niezauważone poprzez złe zdiagnozowanie lub jego brak.

Główne objawy trądziku różowatego to:

 • grudki i krostki w centralnej części twarzy,
 • zaczerwienienie skóry w postaci rumienia, szczególnie nasilone w środkowej części twarzy,
 • teleangiektazje – widoczne, powiększone skórne naczynia krwionośne, tzw. pajączki, pojawiające się głównie na policzkach,
 • objawy oczne – teleangiektazje brzegów powiek, zaczerwienienie i podrażnienie oczu, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, pieczenie, swędzenie, światłowstręt i niewyraźne widzenie. Czasem może pojawić się obrzęk i rumień powiek.

Ponadto może wystąpić pieczenie całej skóry twarzy po nałożeniu niewłaściwych kosmetyków, które podrażniają cerę i zaostrzają objawy choroby. Osoby dotknięte trądzikiem różowatym narzekają także na suchość, szorstkość oraz łuszczenie się skóry, a nawet obrzęk twarzy, który może wystąpić podczas zaczerwienienia i utrzymywać się do kilku dni.

Kobieta oglądająca swoją zaczerwienioną twarz w lusterku - zdjęcie.

Co wybrać na trądzik różowaty? Przed wybraniem sposobu leczenia warto zapoznać się z czterema odmianami tej choroby. Zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Towarzystwa Trądziku Różowatego (NationalRosaceaSociety) wyróżnia się cztery główne postaci choroby:

 • postać rumieniowa z teleangiektazjami – najczęstsza, charakteryzuje się symetrycznym, nawracającym lub trwałym rumieniem w środkowej części twarzy; osoby dotknięte tą odmianą mogą odczuwać kłujący ból lub pieczenie, a także zauważać poszerzone drobne naczynia krwionośne, czyli teleangiektazje; objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu, alkoholu, pikantnych potraw lub nadmiernego wystawienia na słońce;
 • postać grudkowo-krostkowa – jak wskazuje nazwa, ta odmiana wiąże się z występowaniem grudek i krost w środkowej części twarzy, a dokładnie – w miejscu rumienia; często przypomina klasyczny trądzik wieku młodzieńczego, jednak w tym przypadku nie występują zaskórniki;
 • postać z dominacją zmian przerostowych (postać guzkowa) – cechuje się występowaniem wykwitów powodujących pogrubienie skóry i powstawaniem guzków, najczęściej na nosie, ale też na: brodzie, policzkach, uszach i czole; skóra wyglądem przypomina powierzchnię pomarańczy;
 • postać oczna – najtrudniejsza do rozpoznania, powoduje łzawienia, pieczenie i suchość oczu, a także charakterystyczne uczucie piasku pod powiekami; może pojawić się także nadwrażliwość na słońce oraz gradówki i infekcje gronkowcowe.

Leczenie trądziku różowatego

Do tej pory nie opracowano jednego konkretnego sposobu walki z tym schorzeniem. Leczenie polega przede wszystkim na ograniczeniu czynników ryzyka, które mogą zaostrzać i potęgować zmiany chorobowe.

W postępowaniu niefarmakologicznym należy przede wszystkim unikać czynników powodujących zaczerwienienie skóry, w tym: skrajnej temperatury, światła słonecznego, pikantnych potraw, alkoholu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Warto postawić na delikatną pielęgnację skóry, np. zaopatrzyć się w specjalistyczny krem nawilżający na trądzik różowaty. Niezbędna jest również silna ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie preparatów na bazie alkoholu.

Leczenie farmakologiczne opiera się na aplikacji antybiotyków (erytromycyny, klindamycyny i tetracykliny) oraz pochodnych witaminy A, co zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Często stosuje się także złożone terapie dermatologiczne.

Trądzik różowaty – pielęgnacja

Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym? - infografika.

Trądzik różowaty dotyka coraz więcej osób dorosłych. Podstawą uniknięcia nawrotów i maksymalnego wydłużenia remisji jest odpowiednia pielęgnacja.

W tym przypadku świetnie sprawdzą się dermokosmetyki do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W ich składzie często znajdują się: ceramidy, kwas hialuronowy, niacynamid oraz inne składniki aktywne, które przyczyniają się do odbudowy bariery hydrolipidowej skóry i zapewniają odpowiednie nawilżenie. Należy wybierać preparaty o łagodnym działaniu, takie jak pianka do mycia twarzy tołpa® dermo face sebio. Skutecznie odblokowuje pory, nie przesusza i uwalnia skórę od zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.

Krem do cery dotkniętej trądzikiem różowatym powinien działać łagodząco na podrażnienia, ale także skutecznie zniwelować liczbę wyprysków. Takie działanie wykazuje normalizujący normalizujący krem nawilżający sebio tołpa®, który dodatkowo koi i ma właściwości przeciwbakteryjne. Cera z trądzikiem różowatym wymaga regularnej pielęgnacji, jednak warto pamiętać o umiarze w nakładaniu różnorodnych produktów na skórę. Wybieraj raczej łagodne i niewysuszające środki myjące. Nie stosuj silnych detergentów ani substancji drażniących, które mogą nasilać rumień. Pielęgnację wzbogać o tonik do cery z trądzikiem różowatym oraz dobry krem.

Składniki aktywne, jak siarczan cynku lub oligosacharydy, pomagają w odbudowie bariery ochronnej skóry, co łagodzi podrażnienia, redukuje zaczerwienienia i powstawanie grudek.

Wybieraj kremy o lekkiej konsystencji, które nie zatykają porów i nie obciążają skóry. Warto jednak przed zakupem kremu na trądzik różowaty skonsultować się ze specjalistą, który może dostosować rekomendacje do twoich potrzeb i stanu cery.

Wypróbuj kosmetyki z linii sebio:

 

Źródła:

 1. Czarnecka A., Tymicka J., Trądzik różowaty–postacie kliniczne i leczenie, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2005, 3, s. 156–160.
 2. Marek. L.,Trądzik różowaty – objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?, Mp.pl dla Pacjentów 20.102023, online: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty-objawy-i-leczenie-jak-wyglada-poczatek-choroby [dostęp dnia: 6.03.2024].

Antczak A., Trądzik różowaty – objawy, leczenie, polecane kosmetyki [RADY EKSPERTA], SuperPharm 20.11.2020, online: https://www.superpharm.pl/blog/tradzik-rozowaty--objawy-leczenie-oraz-polecane-kosmetyki?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAxaCvBhBaEiwAvsLmWB5yVMjwDmA4tfJaklewJ7UWZuDQc7ydQN3c-Qj7Z1ZTztJaBcnPCRoC4x8QAvD_BwE [dostęp: 6.03.2024].

mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-40%*
Cena promocyjna 37,79 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej