pielęgnacja
Kobieta z trądzikiem - tytułowa.

Trądzik hormonalny – wygląd, objawy i sposoby leczenia

Nieskazitelna cera bez niedoskonałości to stan, którym niestety nie każdy może się pochwalić. Wśród wielu różnych problemów skórnych można wyróżnić trądzik hormonalny. Jak wygląda ta przypadłość i w jaki sposób można z nią skutecznie walczyć? Sprawdź, jakie składniki aktywne powinny zawierać skuteczne kosmetyki do cery trądzikowej i zadbaj o siebie w najlepszy możliwy sposób!

Czym jest trądzik hormonalny i jak się objawia?

Trądzik to nieestetyczna przypadłość, która może dotknąć nie tylko osoby młode, szczególnie w okresie dojrzewania, ale i dorosłych. Istnieją różne rodzaje trądziku. Jednym z nich jest trądzik hormonalny. Po 30. roku życia zmiany tego typu pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Jak wygląda trądzik hormonalny? Objawy w tym przypadku zależą od przyczyn, które spowodowały pojawienie się zmian. Jeżeli doszło do powstania wykwitów na skutek zaburzeń androgenowych, najczęściej można zauważyć, że:

  • trądzik pojawia się na czole, brodzie i linii żuchwy,
  • występują duże, bolesne zgrubienia i grudki oraz zaskórniki,
  • wypryski można zauważyć również na szyi, karku i plecach,
  • cera jest błyszcząca i tłusta,
  • w obrębie zmian skórnych nie pojawia się stan zapalny.

Jeżeli natomiast za pojawienie się trądziku odpowiada niewłaściwy poziom estrogenów, charakterystyczne są:

  • zmiany skórne na czole, nosie, policzkach i brodzie,
  • wykwity mają postać krostek i grudek, które pieką i swędzą,
  • przed pojawieniem się niedoskonałości skóra staje się wyraźnie zaczerwieniona.

Główną przyczyną pojawiania się trądziku hormonalnego są zaburzenia w obrębie układu hormonalnego. Zmiany skórne są najczęściej następstwem wzrostu lub spadku poziomu niektórych hormonów. Powoduje to nadmierną aktywność gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt dużo sebum. Zatykane są przewody, którymi mieszanina ta wydostaje się na zewnątrz. W efekcie pojawiają się bolesne guzki, wypryski, krostki, określane jako trądzik hormonalny. U nastolatków zmiany skórne pojawiają się z podobnych przyczyn, jednak ściśle wiąże się to z procesem dojrzewania.

Co powoduje trądzik hormonalny? - infografika.

Hormony, które powodują trądzik, to najczęściej androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Dlatego też grudki i krostki z reguły określa się jako trądzik hormonalny androgenowy. Należy tu wymienić głównie androstenediol, testosteron i dihydrotestosteron. Trądzik mogą też jednak powodować żeńskie hormony – estrogeny, których stężenie w organizmie wzrasta m.in. przed miesiączką, a także w okresie menopauzy. Dlatego też trądzik hormonalny po 40. roku życia to dość częsta przypadłość.

Należy mieć na uwadze, że hormony a trądzik to niejedyna istotna zależność. Do powstawania trądziku przyczyniają się również:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zła dieta,
  • używki,
  • przewlekły stres,
  • nieprawidłowa pielęgnacja twarzy z zastosowaniem kosmetyków źle dobranych lub używanych z nieodpowiednią częstotliwością.

Aby skutecznie walczyć z trądzikiem, warto najpierw wykonać badania hormonalne. Leczenie trądziku bez wiedzy odnośnie do hormonu, którego poziom jest nieprawidłowy, nie będzie skuteczne. Dermatolog lub endokrynolog wstępnie oceni, czy obecne zmiany skórne to na pewno trądzik hormonalny. Jakie badania zleca specjalista?

  • Testosteron całkowity i wolny,
  • dehydroepiandrosteron (DHEA),
  • prolaktyna,
  • hormony tarczycowe,
  • hormon luteotropowy (LH),
  • hormon folikulotropowy (FSH),
  •  

Na podstawie wyników badań dobierane jest odpowiednie leczenie trądziku hormonalnego.

Trądzik hormonalny – leczenie

3 kroki do wyleczenia trądziku hormonalnego - infografika.

Podejmując indywidualnie dopasowaną terapię, trzeba liczyć się z faktem, że czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj około kilku miesięcy. Wówczas możliwe jest zlikwidowanie wyprysków i przyczyn, jakie powodują trądzik hormonalny. Jak leczyć tego typu schorzenie? Najczęściej pacjenci otrzymują środki doustne oraz specjalistyczne kremy i maści stosowane miejscowo. To głównie antybiotyki i tzw. retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Niekiedy lekarz przepisuje również tabletki hormonalne.

Istotną rolę w leczeniu trądziku odgrywa stosowana dieta, dzięki której stan cery może ulec poprawie, a trądzik się zmniejszy. Leczenie naturalne tego typu powinno skupiać się na uwzględnieniu w swoim jadłospisie produktów zawierających składniki wspomagające regenerację skóry. To głównie artykuły z wysoką zawartością witamin A, B, C i E, a także składników mineralnych, takich jak selen, miedź, żelazo, siarka i cynk. To m.in. oleje roślinne, orzechy, migdały, ziarna słonecznika, szpinak, jarmuż, papryka, szparagi, jeżyny, kiwi i jagody.

Aby wspomóc leczenie trądziku hormonalnego, należy też ograniczyć podaż węglowodanów, ostrych przypraw, alkoholu, wysoko przetworzonych dań czy produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Istnieje też zależność między nabiałem a trądzikiem hormonalnym. W diecie warto unikać produktów z jego zawartością. Korzystnie w leczeniu zadziałają również zioła, a w szczególności napary z fiołka trójbarwnego, nagietka lekarskiego i rumianku pospolitego.

Trądzik hormonalny u mężczyzn i kobiet to przypadłość, w której bardzo istotne jest również działanie od zewnątrz w postaci odpowiednio dobranych kosmetyków i właściwej pielęgnacji. Produkty stworzone specjalnie na potrzeby trądziku to linia tołpa® dermo face sebio BHL.

Kosmetyki na trądzik hormonalny – jak pielęgnować cerę z trądzikiem?

Dziewczyna w turbanie z ręcznika i posmarowanymi zmianami trądzikowymi - zdjecie.

Podczas wyboru kosmetyków na trądzik hormonalny należy szczególną uwagę zwrócić na ich skład. Poszczególne substancje aktywne powinny nie tylko wspomagać walkę z trądzikiem, ale też wpływać na odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, która jest narażona na wiele uszkodzeń przy problemach z niedoskonałościami. Wśród korzystnych składników powinny znaleźć się m.in. takie jak:

  • NMF – naturalny czynnik nawilżający znajdujący się w warstwie rogowej skóry, który odpowiada za właściwy poziom nawilżenia cery i kondycję bariery hydrolipidowej. W skład NMF wchodzą głównie aminokwasy, sole kwasu mlekowego, mocznik, kwas piroglutaminowy (PCA) oraz jego sole, jony fosforanowe, cukry czy jony sodu, magnezu, potasu i wapnia.
  • Kwas hialuronowy – pobudza regenerację i przyspiesza gojenie, doskonale nawilża oraz stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny.
  • Mocznik – dba o odpowiednie nawilżenie cery, wykazuje działanie regeneracyjne, antybakteryjne, a także eksfoliujące.
  • Trehaloza – doskonale wiąże wodę w komórkach i korzystnie wpływa na strukturę komórek. Chroni też przed stresem oksydacyjnym.
  • Kwasy – warto sięgnąć zwłaszcza po kwas salicylowy o właściwościach przeciwzapalnych i regulujących wydzielanie sebum czy kwas glicyryzynowy o działaniu przeciwbakteryjnym.

Krem na trądzik hormonalny – jaki wybrać?

Całe spektrum drogocennych składników aktywnych przeznaczonych m.in. do walki z trądzikiem hormonalnym zawiera wodny krem-żel nawilżający tołpa® dermo face sebio BHL o fizjologicznym pH i lekkiej, niekomedogennej (czyli takiej, która nie zapycha porów), nietłustej formule. To idealna propozycja także dla osób zmagających się z niedoskonałościami różnego stopnia, a także mających cerę alergiczną czy wrażliwą.

Wodny krem-żel nawilżający tołpa® dermo face sebio BHL wpływa na przyspieszenie kuracji przeciwtrądzikowej i doskonale nawilża cerę dzięki takim składnikom jak trehaloza, kwas poliglutaminowy (PCA), mocznik, hialuronian sodu, kwas glicyryzynowy z lukrecji i aminokwas. W składzie znajduje się również torf tołpa® – naturalny multiroślinny antyoksydant, który wzmacnia i chroni skórę oraz bierze udział w odbudowie naturalnej bariery hydrolipidowej, pomagając jej funkcjonować prawidłowo. Produkt należy stosować rano i wieczorem na oczyszczoną i stonizowaną skórę.

Zaawansowane zmiany hormonalne na twarzy – co zastosować?

U niektórych osób występuje intensywny trądzik hormonalny. Jak wyleczyć taką przypadłość i czym wspomóc terapię? Warto wówczas zastosować skoncentrowane serum tołpa® dermo face sebio BHL z witaminą B3 i B5 oraz trehalozą, ceramidem NP, hialuronianem sodu, aminokwasem, mocznikiem, kwasem glicyryzynowym i torfem tołpa®.

Serum tołpa® należy nanieść na dłoń, a następnie dokładnie wmasować w oczyszczoną skórę twarzy. To produkt, który już w ciągu kwadransa spowoduje znaczną redukcję dolegliwości i zaczerwienień, a także ukoi skórę.

Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji będzie lipidowa emulsja nawilżająca tołpa® dermo face sebio BHL. Kosmetyk przeznaczony jest do stosowania na noc – wówczas doskonale zadba o regenerację i właściwe nawilżenie cery z trądzikiem hormonalnym. Zawarte w emulsji składniki aktywne, takie jak trehaloza, torf tołpa®, kwas glicyryzynowy, ceramid NP, a także olej jojoba wspomogą powrót gruczołów łojowych do właściwej pracy.

Walkę z trądzikiem hormonalnym można wygrać i cieszyć się piękną cerą. Kluczem do sukcesu jest opieka specjalisty, odpowiednia dieta i świadomy dobór pielęgnacji przeciwtrądzikowej.

 

Wypróbuj kosmetyki dla skóry trądzikowej:

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł