Spis treści
naczynia krwionośne to ponad 100 000 km sieci. Pełnią wiele ważnych funkcji, wpływając na cały nasz organizm, łącznie ze skórą.
w skórze naczynia krwionośne dostarczają tlen, składniki odżywcze oraz hormony regulujące jej wzrost i metabolizm. Są również kluczowym elementem termoregulacji, dzięki zdolności do kurczenia się i rozszerzania pod wpływem np. temperatury czy emocji.
skórze naczyniowej szkodzi prawie wszystko. Mróz, ciepło, wiatr, słońce, klimatyzacja, ogrzewanie, stres, używki. Pozostaje więc do wyboru: albo życie w skafandrze, albo pielęgnacja, która zredukuje nadwrażliwość.
jak rozpoznać skórę naczyniową?
cera naczynkowa charakteryzuje się przemijającym lub trwałym zaczerwienieniem, trwale rozszerzonymi naczynkami prześwitującymi przez skórę tzw. „pajączkami” czyli teleangiektazjami. Ma ona zwiększoną wrażliwość na czynniki zewnętrzne (duże wahanie temperatur, mróz, słońce, wiatr) i wewnętrzne (emocje, ostre i gorące potrawy) objawiającą się pojawiającym zaczerwienieniem. Często piecze dając uczucie gorąca i ściągnięcia. Nawet intensywne czerwienienie się ze wstydu jest objawem posiadania skóry naczyniowej.
przyczyny skóry naczyniowej
przyczyn jest wiele. Głównie to uwarunkowania genetyczne lecz w dzisiejszych czasach coraz częściej my sami jesteśmy najbardziej odpowiedzialni za stan naszej skóry. Nieodpowiednią pielęgnacją, nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne i światło solaryjne, nie dajemy jej szans.
inne przyczyny to m.in. zaburzenia hormonalne, nadciśnienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy czynniki atmosferyczne: słońce, wiatr, mróz. Niestety poza czynnikami atmosferycznymi objawy nasila też stres, alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, sauna, intensywny wysiłek fizyczny, agresywne składniki kosmetyków i niektóre leki.
pielęgnacja cery naczynkowej
skóra naczynkowa nadmiernie reagująca na bodźce potrzebuje troskliwej pielęgnacji ograniczonej do minimalnej liczby kosmetyków z jak najmniejszą ilością, ale skutecznych składników aktywnych. Tak by nie podrażniać, a łagodzić.
Najlepszym wyborem jaki możesz dokonać w przypadku oczyszczania skóry są delikatne kosmetyki bez mydła i SLS-u. Wybierz dedykowany żel lub płyn micelarny, usunie zarówno zanieczyszczenia jak i makijaż oraz zadba o wzmocnienie cery naczynkowej. Dla dopełnienia oczyszczania zastosuj tonik po każdym umyciu twarzy. Przywróci skórze fizjologiczne pH i przygotuje na przyjęcie kolejnych kosmetyków.
pielęgnacja na dzień przede wszystkim ma chronić przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w szczególności promieniami UV, a także skutecznie nawilżać, łagodzić i zmniejszać widoczność poszerzonych naczynek krwionośnych oraz zapewniać zdrowy koloryt.
pielęgnacja na noc prócz wzmacniania funkcji bariery ochronnej i opóźniania procesów starzenia powinna uszczelniać i wzmacniać naczynia krwionośne oraz łagodzić podrażnienia. Dodatkowo, w zależności od wieku i stanu skóry wybierz produkt dedykowany specjalnie do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Dbanie o tą okolicę odpowiednimi produktami to podstawa do wypoczętego wyglądu.
w przypadku skóry naczyniowej pielęgnacja domowa jest ważnym elementem profilaktycznym pomagającym zapobiec rozwojowi trądziku różowatego. Domowe zabiegi pielęgnacyjne mają działać łagodząco i kojąco na skórę, w szczególności wzmocnić i uszczelnić ściany naczyń krwionośnych.
ps. pamiętaj: zielone koryguje czerwone. Pod podkład używaj zielonej bazy lub korektora i ruszaj.
Pielęgnacja cery naczynkowej