przetłuszczająca się skóra głowy to bardzo uciążliwa dolegliwość, z którą musi mierzyć się spora grupa osób. Chociaż przyczyny nadmiernej produkcji sebum są różne, skutek jest ten sam – włosy błyszczą się i kleją, wyglądają na zaniedbane oraz nieświeże, nawet mimo codziennego mycia. Jak uregulować pracę gruczołów łojowych i skutecznie rozprawić się z tym nieestetycznym problemem? Kluczem jest znalezienie odpowiednich kosmetyków pielęgnujących i zmiana niektórych nawyków.
Spis treści
Przetłuszczająca się skóra głowy – jak ją rozpoznać?
Skóra głowy, podobnie jak skóra reszty naszego ciała, wyposażona jest w gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju skórnego powszechnie znanego jako sebum. Główną rolą tej substancji wydzielniczej jest ochrona skóry przed atakiem alergenów i drobnoustrojów oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, zmienne temperatury, promieniowanie ultrafioletowe czy zanieczyszczenia. Łój zabezpiecza skórę również przed uszkodzeniami mechanicznymi, związanymi z tarciem i drapaniem. Problem zaczyna się wtedy, gdy – na skutek różnych czynników – gruczoły łojowe przestają działać prawidłowo i zaczynają produkować nadmierną ilość sebum.
Jak rozpoznać, że doszło do takiego zaburzenia?
Włosy nieestetycznie błyszczą się u nasady, są oklapnięte i pozbawione objętości; bardzo szybko tracą swoją świeżość po umyciu i często sklejają się w tzw. „strąki”. Często zdarza się też, że mimo widocznego przetłuszczenia u nasady, końce włosów pozostają mocno przesuszone. Nadprodukcji łoju może towarzyszyć również dodatkowa dolegliwość – wypadanie włosów.
Co powoduje nadmierne przetłuszczanie się włosów i skóry głowy?
Intensywne przetłuszczanie się skóry głowy może mieć różne podłoże, zarówno wewnętrzne, związane bezpośrednio z kondycją naszego organizmu, jak i zewnętrzne.
Do czynników wewnętrznych można zaliczyć:
- uwarunkowania genetyczne
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – przede wszystkim zaburzenia w pracy tarczycy związane z ciążą albo okresem dorastania lub pokwitania
- nieprawidłowe odżywianie – dieta bogata w węglowodany i tłuszcze nasycone
- niedobory witamin, zwłaszcza A, B2 i B6
- długotrwałe uczucie stresu
- choroby autoimmunologiczne – w tym łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)
Wśród czynników zewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim:
- nieprawidłową pielęgnację włosów i skóry głowy – przede wszystkim stosowanie silnie oczyszczających i mocno obciążających kosmetyków (np. z silikonami), niedomywanie preparatów stylizacyjnych oraz niewykonywanie peelingu skóry głowy
- przegrzewanie skóry – suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki, częste stosowanie prostownicy czy lokówki
- czynniki mechaniczne – zwłaszcza częste dotykanie i pocieranie skóry
- zanieczyszczenie powietrza
Jak ograniczyć przetłuszczanie?
Większość osób borykających się z problemem przetłuszczającej się skóry głowy popełnia ten sam błąd – sięgają po kosmetyki o silnym działaniu odtłuszczającym, zapominając o konieczności odpowiedniego nawilżenia skóry. Tymczasem skóra potraktowana mocnym preparatem oczyszczającym szybko wysusza się i podrażnia. W ten sposób otrzymuje informację, że musi przyspieszyć z produkcją łoju, aby przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia. I błędne koło się zamyka.
Jak zatem należy dbać o skórę głowy, aby realnie zredukować przetłuszczenie i poprawić ogólną kondycję włosów? Przede wszystkim do pielęgnacji warto wybierać delikatne szampony przeznaczone do częstego mycia głowy. Ważne, by nie zawierały silnie działających detergentów, które uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową skóry (zwłaszcza SLS-u). Dobrze też, by były pozbawione silikonów i oleju parafinowego, które mogą dodatkowo obciążać włosy. Zamiast tego powinny zawierać delikatne substancje aktywne o sprawdzonym działaniu złuszczającym, regenerującym i nawilżającym.
Takim zestawem składników może pochwalić się np. głęboko oczyszczający szampon tołpa.® dermo hair, dedykowany osobom borykającym się z nadmierną produkcją sebum. Kosmetyk ten, oprócz kultowego torfu tołpa.®, znanego ze swoich właściwości nawilżających, regenerujących i ochronnych, zawiera m.in.:
- usieciowany kompleks ksylitolu, który nawilża i wzmacnia funkcje ochronne skóry oraz hamuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów
oraz
- kwas mlekowy, który działa nawilżająco i zabezpiecza naskórek przed wysuszeniem, a jednocześnie delikatnie usuwa nadmiar sebum i reguluje odnowę komórkową skóry.
Oba składniki dbają również o to, by prawidłowy mikrobiom skóry głowy został utrzymany.
Peeling trychologiczny bez drobinek – wsparcie w pielęgnacji tłustej skóry głowy
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, niezbędnym do utrzymania przetłuszczającej się skóry głowy w dobrej kondycji, jest systematyczne wykonywanie peelingu trychologicznego, np. z serii tołpa.® dermo hair. Peeling ten, dzięki zawartości wielu aktywnych substancji, skutecznie oczyszcza skórę i sprawia, że włosy wyglądają lekko i świeżo. Nie zawiera drobinek peelingujących, więc nie trzeba przejmować się wymywaniem cząsteczek z włosów. Jak działają poszczególne składniki peelingu?
- kwas glikolowy – złuszcza martwy naskórek, pobudza procesy regeneracyjne skóry, reguluje wydzielanie sebum, doskonale oczyszcza skórę, a jednocześnie silnie ją nawilża,
- ekstrakt z bazylii – stymuluje komórki mieszków włosowych, zagęszcza włosy i przeciwdziała ich wypadaniu,
- ekstrakt z trawy cytrynowej – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, działa antyoksydacyjnie, hamuje nadprodukcję łoju, odświeża i tonizuje skórę,
- ekstrakt z aloesu – koli podrażnioną skórę głowy, nawilża ją i regeneruje; działa antybakteryjnie i pobudza wzrost włosów,
- betaina – aminokwas występujący w buraku cukrowym; działa kojąco na skórę głowy, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, stymuluje wzrost włosów i nadaje im połysk i objętość,
- pantenol – koi i nawilża skórę głowy, łagodzi podrażnienia, nadaje włosom blasku i sprawia, że stają się bardziej zdyscyplinowane.
Co jeszcze można zrobić, aby zmniejszyć przetłuszczanie się włosów?
Walka z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy niestety nie należy do najłatwiejszych i wymaga wielu systematycznych działań. Oprócz odpowiedniego wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych, ważny jest też sam sposób mycia i suszenia włosów, odpowiednia higiena oraz zmiana codziennych nawyków. Co zrobić, by szybciej wyeliminować ten problem?
Przede wszystkim włosy trzeba myć w letniej wodzie – delikatnie, bez mocnego pocierania skóry. Jeśli suszymy je suszarką, używajmy zimnego strumienia powietrza. Nie rezygnujmy z masek i odżywek, które dobrze regenerują i nawilżają włosy. Nakładajmy je jednak nie od nasady, a od połowy długości włosów lub na same końce (zwłaszcza przy krótkich fryzurach).
Same zabiegi stylizacyjne warto ograniczyć do minimum. Włosy najlepiej czesać dwa razy dziennie – rano i wieczorem i nie dotykać ich w ciągu dnia. Częste poprawianie kosmyków czy drapanie się po głowie (zwłaszcza brudnymi rękami) sprawia, że gruczoły łojowe bardziej się uaktywniają i produkują jeszcze więcej sebum. Z podobnych względów warto ograniczyć stosowanie suchych szamponów. Ich cząstki osiadają na skórze i zapychają ujścia mieszków włosowych, co nasila łojotok.
Dbajmy też o utrzymanie prawidłowej higieny – często myjmy szczotki do włosów (np. wodą z szamponem) i regularnie wymieniajmy ręczniki i pościele, aby ograniczyć rozwój bakterii.
Duże znaczenie ma tu też nasza dieta – jeśli chcemy uregulować pracę gruczołów łojowych, zrezygnujmy z ostrych potraw, używek, słodyczy i dań zawierających dużą ilość tłuszczów zwierzęcych. Dieta powinna być bogata w witaminy, białko i sole mineralne.
Ważne: | |
Jeśli mimo prawidłowej pielęgnacji włosy wciąż są mocno przetłuszczone, a skóra głowy dodatkowo piecze, swędzi, łuszczy się i wydziela nieprzyjemny zapach, może to znaczyć, że rozwinęło się łojotokowe zapalenie skóry. W takim wypadku konieczna jest wizyta u dermatologa-trychologa specjalizującego się w chorobach skóry głowy. |