pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/pielegnacja-lysej-skory-glowy-tytulowe-mobile.jpg

pielęgnacja łysej skóry głowy

myślisz o ogoleniu głowy z powodu łysienia lub mody? Sprawdź, jak się do tego przygotować, jakie kosmetyki zakupić i jak dbać o skórę na łysej głowie, by prezentowała się dobrze i dodawała ci męskiego uroku.

Powody golenia głowy u mężczyzn

Obecnie mężczyźni decydują się na ogolenie głowy nie tylko z powodu łysienia androgenowego (mającego podstawy genetyczne, znanego też pod nazwą „łysienie typu męskiego” i zlokalizowanego głównie na przodzie i czubku głowy) czy związanego z inną chorobą. Wielu mężczyzn goli włosy na głowie z powodu wygody. Nie trzeba bowiem codziennie układać ani stylizować fryzury, można też zrezygnować z wizyt u fryzjera.

Ponadto dzięki takim ikonom, jak Bruce Willis, Dwayne „the Rock” Johnson, czy Vin Diesel łyse głowy stały się wręcz modne – zaczęły być uznawane za seksowne i bardzo męskie. Wielu panów decyduje się więc na taką fryzurę, by dodać swojemu wyglądowi charakteru i zadziorności. Łysa głowa świetnie pasuje także do zarostu – zarówno delikatnego, jak i bujnej brody.

Nieważne jednak, jakie są powody twojej decyzji o zgoleniu głowy. Zarówno skóra mężczyzny cierpiącego z powodu łysienia, jak i świadomie decydującego się, by zgolić włosy, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Po usunięciu lub utracie włosów skóra staje się bowiem bardziej podatna na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia.

Co się dzieje ze skórą głowy po ogoleniu?

Skóra głowy, która jest pozbawiona, włosów zdecydowanie mniej się przetłuszcza. Wielu panów uważa to za atut takiej „fryzury” (szczególnie, gdy ma się duże skłonności do przetłuszczania włosów), jednak trzeba pamiętać, że może to powodować skłonności do przesuszania. Głowa może być szorstka, a jej skóra nawet się łuszczyć.

Innym zauważalnym efektem po ogoleniu głowy jest szybsze twardnienie i przyrost martwego naskórka w tym rejonie. To naturalna reakcja obronna skóry na wystawienie na silniejsze działanie czynników zewnętrznych. Naskórek, który był wcześniej osłonięty włosami, nie musiał się tak dobrze chronić choćby przed zimnem, promieniami słonecznymi czy podrażnieniami mechanicznymi od czapki lub kaptura.

Szybszy przyrost martwego naskórka nie tylko sprawia, że głowa jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku, ale również może powodować zapychanie porów skóry i powstawanie nieestetycznych zaskórników oraz innych niedoskonałości.

Pojawianiu się zaskórników sprzyja także silniejszy kontakt ze słońcem. Zwykle nie pojawiają się one od razu, ale około miesiąca po opalaniu głowy. Mężczyźni często to bagatelizują, gdyż na początku stan skóry od kontaktu ze słońcem wręcz się poprawia, dopiero później następuje pogorszenie i wystąpienie niedoskonałości.

Głowa, która nigdy wcześniej nie była wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, może ulec także bolesnym oparzeniom słonecznym i to nie tylko latem, ale również zimą. Wystawienie na słońce może powodować też pojawianie się mało estetycznych przebarwień – plamek i znamion.
Warto wiedzieć również, że po wygoleniu włosów nie znikają skłonności do łupieżu. Warto więc wyleczyć ten problem, zanim zdecydujemy się na ogolenie głowy.

Jakie potrzeby ma łysa skóra głowy?

Wielu mężczyzn uważa, że łysa głowa potrzebuje mniej pielęgnacji niż włosy. To jednak nie do końca prawda – wprawdzie mamy mniej zachodu z układaniem i strzyżeniem włosów (ogolić głowę można z łatwością samemu, nie trzeba odwiedzać fryzjera), ale pielęgnacja wcale nie powinna stawać się mniej złożona.

Przede wszystkim mężczyzna z wygoloną głową nie powinien myć jej zwykłym żelem pod prysznic ani mydłem. Często obecne są w nich silne detergenty, takie jak SLS i SLES, które mogą dodatkowo przesuszać skórę łysej głowy i tak już bardziej narażonej na przesuszanie po ogoleniu włosów.

Nadal potrzebny jest więc szampon (lub ewentualnie specjalny produkt 2w1 przeznaczony do mycia ciała i włosów np. tołpa.® green oczyszczanie. żel pod prysznic do mycia ciała i włosów).

Ponadto warto zainwestować w produkty nawilżające i peelingujące, które zmiękczą naskórek i pomogą pozbyć się jego martwych komórek.

Podstawą codziennych zabiegów powinno być stosowanie kremu z filtrem UV. To zabezpieczy skórę na głowie przed oparzeniami słonecznymi, nieestetycznymi przebarwieniami oraz przyspieszonym starzeniem.

 

tołpa. green oczyszczanie. żel pod prysznic do mycia ciała i włosów - infografika

Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy?

Przede wszystkim warto rozpoznać problemy, jakie ma nasza skóra, jeszcze przed jej ogoleniem. Jeśli miewasz skłonności do łupieżu, warto skontaktować się z lekarzem i wyeliminować ten problem zawczasu. Nie zmniejszy się on bowiem po wygoleniu włosów, a nawet może się pogorszyć.

Innym problemem jest skłonność do przesuszania skóry głowy. Wówczas powinieneś skupić się na produktach wysoko nawilżających, zawierających naturalne oleje, glicerynę lub pochodne mocznika. Dobrze jest także sprawdzić, czy w składach znajdują się składniki łagodzące, np. pantenol, który dobrze ukoi podrażnienia po goleniu czy spowodowane mechanicznymi mikrouszkodzeniami skóry podczas pocierania o nią tkaninami (np. powstałe od czapki czy kaptura).

Mycie wygolonej głowy

Ogoloną głowę warto myć tak samo często, jak całe ciało. Można to robić za pomocą szamponu do włosów. Dobrze jest dobrać taki, który ma silne właściwości nawilżające. Osoby cierpiące z powodu łupieżu również mogą stosować szampon przeciwłupieżowy.

Innym sposobem pielęgnacji może być korzystanie z żelu do ciała i włosów 2w1, np. tołpa.® green oczyszczanie. żel pod prysznic do mycia ciała i włosów. Takie specjalistyczne produkty oszczędzają miejsce na półce, gdyż nie potrzeba nam dwóch różnych buteleczek z szamponem i żelem pod prysznic. Żel z serii tołpa.® green oczyszczanie dokładnie oczyszcza skórę głowy i ciała, łagodzi podrażnienia i daje uczucie świeżości. Nie powoduje przy tym uczucia ściągnięcia na skórze i jej nie przesusza, co ważne przy wygolonych włosach.

By odpowiednio umyć łysą głowę należy:

  • zwilżyć skórę głowy – szampon będzie się lepiej pienił;
  • wmasować w skórę szampon lub żel do mycia do włosów i ciała – masaż poprawi ukrwienie skóry głowy oraz wspomoże usuwanie martwego naskórka;
  • dokładnie spłukać szampon;
  • okazjonalnie wykonać peeling – mniej więcej raz na 1-2 tygodnie, najlepiej delikatnym żelem peelingującym do twarzy.

Balsam do skóry głowy

Skórę głowy należy także nawilżać balsamem. Ukoi to podrażnienia po goleniu oraz pomoże zachować wilgoć w naskórku. Na dłuższą metę zapobiegnie przesuszeniom, podrażnieniom, łuszczeniu się i swędzeniu skóry głowy. Dobrym produktem może być tu tołpa.® dermo men face&head balsam do twarzy i ogolonej skóry głowy, który może zastąpić także balsam po goleniu. Przynosi natychmiastową ulgę przy podrażnieniach po goleniu twarzy i głowy, a ponadto reguluje produkcję sebum i zapobiega błyszczeniu się twarzy i głowy przez cały dzień. Jednocześnie silnie nawilża i utrzymuje to nawilżenie nawet do 48h. Co ważne, szybko wnika w skórę i nie pozostawia po sobie widocznej tłustej warstwy. Nie trzeba więc czekać aż się wchłonie.

 

tołpa. dermomen face&head balsam do twarzy i ogolonej skóry głowy - infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł