kwas glikolowy to popularny składnik kosmetyków, który stosowany jest zarówno w peelingach chemicznych, jak i pielęgnacji przeciwtrądzikowej, mikrozłuszczającej i przeciwzmarszczkowej Sprawdź, jak ten składnik może pomóc zadbać o twoją skórę i jakie kosmetyki z kwasem glikolowym warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji.
Spis treści
Kwas glikolowy – co to za substancja?
Kwas glikolowy należy do grupy kwasów AHA (zwanych też kwasami owocowymi). Jest bezwonny, bezbarwny i higroskopijny (ma zdolność do pochłaniania dużej ilości wilgoci i wiązania się z wodą) oraz ma pochodzenie naturalne (pozyskuje się go między innymi z trzciny cukrowej).
Obok kwasu migdałowego i kwasu mlekowego, kwas glikolowy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w kosmetykach kwasów AHA.
Warto podkreślić jednak, że na tle innych substancji tego typu wyróżnia go struktura – składa się z najmniejszych cząsteczek, dzięki czemu może przenikać głębiej w warstwy skóry. To sprawia, że wykazuje efektywne działanie pielęgnacyjne. Jednocześnie stosowany w odpowiednim stężeniu jest bezpieczny dla mikrobiomu i naturalnej hydrolipidowej bariery ochronnej skóry.
W małym stężeniu (5-35%) kwas glikolowy w kosmetykach może być stosowany nawet codziennie. W dużym stężeniu (50-70%) wykorzystywany jest wyłącznie w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych (umiejętne aplikowanie wymaga nadzoru dermatologa, wykwalifikowanego kosmetologa lub lekarza).
Kwas glikolowy w pielęgnacji twarzy
Kwas glikolowy jest chętnie stosowany w produkcji kosmetyków, ze względu na jego rozległe działanie na naskórek. W zależności od stężenia może:
- silnie nawilżać – dzięki właściwościom higroskopijnym, kwas glikolowy w niewielkim stężeniu jest substancją silnie nawilżającą i utrzymującą wilgoć w skórze na długi czas;
- złuszczać – reguluje rogowacenie naskórka i usuwa martwe komórki z wierzchnich warstw skóry, dzięki czemu wygładza powierzchnię tkanki. Sprawia, że staje się ona miękka i przyjemna w dotyku, likwiduje odstające skórki i zmniejsza łuszczenie, koi swędzenie.
- wspierać regenerację skóry – kwas glikolowy ma właściwości pobudzające odnowę tkanki oraz regulujące jej naturalne procesy odbudowy;
- spłycać blizny – dzięki drobnocząsteczkowej strukturze, substancja może przenikać w głębsze warstwy skóry i zmniejszać widoczność i nierówność blizn;
- rozjaśniać przebarwienia – zarówno te pigmentacyjne, jak i potrądzikowe. Dzięki właściwościom złuszczającym stopniowo zmniejsza ich wyraźność i przywraca równomierny koloryt skóry;
- spłycać zmarszczki – działanie nawilżające i złuszczające wygładza skórę i usuwa zmarszczki pergaminowe wywołane odwodnieniem. Pobudzanie skóry do regeneracji i poprawa krążenia wzmaga też produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu zwiększa się sprężystość i napięcie tkanki;
- oczyszczać – substancja odświeża skórę, a dzięki niskocząsteczkowej strukturze może wnikać w jej głębsze warstwy i wspomagać dogłębne oczyszczanie;
- przeciwdziałać zapychaniu porów – nadprodukcja zrogowaciałego naskórka sprzyja zapychaniu się porów skory i tworzeniu zaskórników zamkniętych oraz otwartych (potocznie zwanych wągrami). Regularne pozbywanie się martwych komórek skóry sprzyja więc zapobieganiu zaskórnikom. Kwas glikolowy może również regulować nadprodukcję sebum, które także przyczynia się do zapychania porów.
Kosmetyki z kwasem glikolowym – dla kogo są polecane?
Kwas glikolowy jest substancją bardzo wszechstronną. Wykorzystuje się go w kuracjach dla skóry:
- trądzikowej i z niedoskonałościami – ze względu na zdolności do regulowania sebum i przeciwdziałania zaskórnikom;
- starzejącej się – ze względu na pobudzanie elastyczności i sprężystości skóry oraz jej wygładzanie i nawilżanie;
- przesuszonej – dzięki właściwościom długotrwale nawilżającym;
- z przebarwieniami posłonecznymi i bliznami potrądzikowymi – za sprawą działania złuszczającego i tym samym wyrównującego koloryt;
- ze spowolnionym rogowaceniem – do codziennego stosowania w celu stopniowego i delikatnego złuszczania martwego naskórka.
Co ważne kwas glikolowy nie wykazuje toksyczności i jest hipoalergiczny (nie powoduje alergii). W mniejszych stężeniach jest dobrze tolerowany przez skórę. W większych stężeniach (takich, jakie stosuje się w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych) może jednak podrażniać oraz powodować zwiększoną wrażliwość skóry na promienie UV i czasowe zaczerwienienie. Rumień z czasem zanika, a w miarę prowadzenia kuracji z wysokostężonym kwasem glikolowym skóra uodparnia się na jego działanie. Dlatego też zaleca się stopniowe zwiększanie stężenia preparatów stosowanych na twarz i rozpoczęcie kuracji dermatologicznych lub kosmetycznych od preparatów z niższą zawartością kwasu glikolowego.
Tonik z kwasem glikolowym – jak działa?
Jednym z bezpiecznych nawet do codziennego stosowania kosmetyków z kwasem glikolowym jest tonik mikrozłuszczający np. nasz tonik z serii tołpa.® authentic. Zawiera on czyste molekuły kwasu glikolowego, które zapewniają głębokie nawilżenie, delikatne złuszczanie zrogowaciałego naskórka i oczyszczanie skory bezpieczne dla mikrobiomu i hydrolipidowej warstwy ochronnej skóry. Dzięki tonikowi tkance przywracane jest także naturalne pH. Twarz staje się wygładzona. Badania aparaturowe, antypollution, mikrobiologiczne i dermatologiczne na grupie 90 osób, wykonane przez klinikę Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego wykazały, że tonik:
- już w 5 dni poprawia gładkość naskórka o 9% i nawilżenie o 15%;
- już po pierwszym użyciu: 84% łagodzi podrażnienia i w 86% wygładza.
Co ważne nasz tonik z serii authentic ma aż 97% składników pochodzenia naturalnego i krótki, czytelny skład. Postawiliśmy tylko na niezbędne 9 składników, które zapewniają pełną efektywność i maksymalne efekty.