Spis treści
Posiadaczki suchej i mocno odwodnionej cery nieustannie szukają produktów, które przywrócą ich skórze zdrowy i promienny wygląd. Producenci kosmetyków natomiast stale szukają składników aktywnych, które pozwolą na osiągnięcie tego efektu. Jednym z nich jest trehaloza. Co to jest? W jaki sposób działa i w jakich kosmetykach można ją znaleźć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Co to jest trehaloza?
Trehaloza to substancja zaliczana do dwucukrów, składająca się z dwóch cząsteczek glukozy. Określa się ją jako disacharyd, a w składzie kosmetyków INCI można ją znaleźć pod nazwą Trehalose. Występuje w przyrodzie, m.in. w: grzybach, bakteriach, drożdżach, owocach i wielu innych roślinach. Dzięki doskonałym właściwościom wiążącym wodę dwucukry umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom w warunkach ekstremalnej suszy i odwodnienia.
Liczne produkty spożywcze to kolejny przykład źródeł, w których występuje trehaloza. Właściwości tego związku zastosowano jako słodziwo w takich artykułach, jak: płatki zbożowe, miód, pieczywo, makarony czy niektóre słodycze. Coraz częściej jednak ten dwucukier jest też składnikiem produktów do pielęgnacji suchej skóry.
Pod względem działania i struktury trehaloza w kosmetykach przypomina cukry znajdujące się w tzw. NMF, czyli naturalnym czynniku nawilżającym. Jest to swoista mieszanina różnych związków rozpuszczalnych w wodzie, które naturalnie występują w warstwie rogowej naskórka. Ich zadaniem jest utrzymywanie prawidłowego nawilżenia i stanu bariery hydrolipidowej. Poza cukrami, które trehaloza przypomina, w skład NMF wchodzą m.in.: aminokwasy, sole kwasu mlekowego, mocznik, kwas PCA, jony sodu, potasu, wapnia, magnezu chloru oraz jony fosforanowe.
NMF w kosmetyce jest cenną formułą, szczególnie dla suchej skóry ciała i twarzy. Kompleks ten jest również stosowany w walce z trądzikiem, do pielęgnacji cery problematycznej, wrażliwej i skłonnej do alergii oraz podrażnień.
Trehaloza – właściwości
Na uwagę zasługuje kilka właściwości, jakimi wyróżnia się trehaloza. Jej najważniejsze działanie to z pewnością dogłębne nawilżanie. Dzięki imitowaniu cukrów zawartych w NMF wspomaga ona magazynowanie wody w komórkach skóry i jednocześnie zapobiega utracie nawilżenia. Ponadto zabezpiecza cerę przed utratą cennych związków składników odżywczych. Krem z trehalozą stosowany regularnie poprawia elastyczność cery i ją wygładza.
Na właściwościach trehalozy skorzysta nie tylko sucha skóra twarzy, ale również cera z oznakami starzenia. Ten wyjątkowy dwucukier zapobiega biodegradacji fibroblastów, które odpowiadają za wytwarzanie kolagenu i elastyny. To podstawowe związki dla zachowania skóry jędrnej i elastycznej. W jakich obszarach zatem sprawdzi się trehaloza? Oczy, twarz, szyja, dekolt i całe ciało z pewnością skorzystają na pielęgnacji przy zastosowaniu tego disacharydu. Regularne stosowanie preparatów z tym związkiem może wygładzić zmarszczki i zmniejszyć ich widoczność.
Udowodniono, że trehaloza zwalcza wolne rodniki uszkadzające białka i lipidy. Oznacza to, że chroni przed stresem oksydacyjnym i spowalnia procesy starzeniowe. Jednocześnie wspiera odbudowę bariery hydrolipidowej. Kosmetyki z jej dodatkiem skutecznie zapobiegają także fotostarzeniu się cery wywołanemu przez promieniowanie UVB.
Co ciekawe, trehaloza hamuje rozpad kwasów tłuszczowych, a to właśnie substancje wytwarzane podczas metabolizmu tych związków odpowiadają za powstawanie przykregoz zapachu. Oznacza to, że niweluje powstawanie odoru. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań po upływie 20 godzin od spryskania ciała dwuprocentowym roztworem trehalozy osoby badane wydzielały o wiele mniej intensywny nieprzyjemny zapach niż ochotnicy niemający wcześniej kontaktu z dwucukrem.
Trehaloza w kosmetykach. Dla kogo?
Szerokie spektrum właściwości trehalozy sprawia, że disacharyd można spotkać w wielu różnych produktach kosmetycznych przeznaczonych do różnych typów skóry. Kosmetyki z trehalozą są szczególnie polecane dla osób z cerą suchą, wrażliwą, odwodnioną czy z oznakami fotostarzenia. To odpowiedni składnik także dla osób z egzemą, łuszczycą czy AZS.
Trehaloza znajduje się także w kosmetykach przeznaczonych dla cery trądzikowej z niedoskonałościami. Korzystnie wpływa na łagodzenie podrażnień, redukcję niedoskonałości, nawilżenie i odżywianie bez zapychania porów.
Często podczas wyboru odpowiednich kosmetyków pojawia się pytanie o jednoczesne stosowanie ulubionych składników i innych związków, np. trehalozy. Z czym nie łączyć więc tego cukru, a z jakimi substancjami wywoła pozytywny rezultat? Doskonale współdziała z większością powszechnie dodawanych do kosmetyków składników. Świetnie sprawdzą się produkty zawierające: witaminę C, niacynamid, retinol, kwasy czy ceramidy. Właściwości takich kompozycji wzajemnie się uzupełniają i potęgują.
Trehaloza czy ceramidy? Efekty obu typów związków doskonale się zgrywają. Trehaloza zabezpiecza cerę przed odwodnieniem, natomiast za domykanie i uzupełnianie bariery hydrolipidowej odpowiadają ceramidy. Efekty takiego połączenia są więc jak najbardziej korzystne. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tego dwucukru. Można stosować go w ciąży, jak i podczas karmienia piersią.
Krem i serum z trehalozą
W codziennej pielęgnacji warto zastosować wodny krem-żel nawilżający tołpa® dermo face sebio BHL z trehalozą, mocznikiem, kwasem glicyryzynowym z lukrecji, aminokwasami, hialuronianem sodu i kwasem PGA, który sprawdzi się na dzień i na noc. Krem ma lekką, niekomedogenną i nietłustą formułę. Doskonale nawilża, wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej skóry oraz znacznie redukuje niedoskonałości cery.
W zaawansowanych problemach skórnych można zastosować również skoncentrowane serum z trehalozą zmniejszające zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Stosowany krem odpowiednio będzie uzupełniał się z serum nawilżająco-kojącym tołpa® dermo face sebio BHL zawierającym nie tylko trehalozę, ale również duże stężenie witaminy B3 i B5, a także: hialuronian sodu, mocznik, aminokwasy, kwas glicyryzynowy z lukrecji i dodatkowo ceramid NP. To połączenie to kompleksowa odbudowa i pomoc dla cery, którą warto stosować na dokładnie oczyszczoną i stonizowaną twarz. Produkt wystarczy delikatnie wmasować i pozostawić do całkowitego wchłonięcia.
Codzienną pielęgnację cery trądzikowej wspomoże również płyn micelarny do mycia twarzy i oczu, tonik, żel peelingujący do twarzy i inne propozycje z linii kosmetyków od tołpa® dermo face sebio.
Wybróbuj nasze kosmetyki z treholozą: