pielęgnacja
młoda kobieta bez makijażu - tytułowa

Azeloglicyna a kwas azelainowy. Działanie i właściwości

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, nadprodukcja sebum, zaskórniki, zaczerwienienie i podrażnienie to tylko część dolegliwości skóry. Boryka się z nimi wiele osób, bez względu na wiek. Jak sobie z nimi poradzić? Rozwiązaniem może być krem z azeloglicyną, czyli ulepszoną wersją kwasu azelainowego. Co to za składniki i czym się różnią?

Czym jest kwas azelainowy?          

Kwas azelainowy to składnik pochodzenia naturalnego, należący do kwasów dikarboksylowych, występujących w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Dodatkowo jest wytwarzany przez drożdże Malassezia furfur, które są częścią fizjologicznej mikrobioty skórnej. Kwas azelainowy jest stosowany w kosmetologii jako środek antybakteryjny, przeciwzaskórnikowy, keratoplastyczny, przeciwtrądzikowy, a także normalizujący wydzielanie sebum.

Kwas azelainowy – z czym go łączyć?

Kwas azelainowy może działać dość intensywnie, zwłaszcza w połączeniu z innymi składnikami, a także w większym stężeniu – 20%. Warto go połączyć z kwasem salicylowym w przypadku skóry trądzikowej z bliznami lub podrażnianiami (czytaj także: Kwas salicylowy).

Kwas azelainowy: działanie

              Kwas azelainowy wykazuje liczne pozytywne właściwości. Najważniejsze działanie tego specyfiku to:

  • przeciwbakteryjne – eliminacja bakterii beztlenowych i tlenowych, co zapobiega nowym stanom zapalnym,
  • przeciwzapalne – wspomaga leczenie stanów zapalnych, łagodzi trądzik różowaty, pospolity, grudkowaty,
  • antyoksydacyjne— neutralizuje wolne rodniki, przyczyniające się do starzenia się skóry i powstawania stanów zapalnych,
  • seboregulujące – złuszcza martwy naskórek, zapobiega zatykaniu ujść gruczołów łojowych oraz powstawaniu zaskórników,
  • rozjaśniające – kwas azelainowy rozjaśnia przebarwienia po zapaleniu skóry, trądziku, lekach czy stosowaniu hormonów.

Kwas azelainowy działanie  - infografika

 

Kwas azelainowy w kosmetykach  

Na rynku znajdziemy wiele produktów zawierających kwas azelainowy – kremy, maści, peelingi. Takie produkty polecane są osobom zmagającym się z przebarwieniami, atopowym zapaleniem skóry, mających skórę naczynkową, tłustą, wrażliwą. Kremy z kwasem azelainowym działają też na trądzik różowaty, pospolity, grudkowo-kostkowy i cieszą się popularnością wśród osób odczuwających dolegliwości skórne.

Krem z kwasem azelainowym: jak stosować?

Aby uzyskać odpowiednie efekty, kwas należy stosować w wysokich stężeniach: 15–20%. Właśnie w takim występuje on w dermokosmetykach, czyli leczniczych żelach i kremach. Kwas azelainowy wykorzystuje się do przeprowadzania różnych zabiegów w salonach kosmetycznych – np. do eksfoliacji używa się go w wyższym stężeniu. Z kolei niższe stężenie, do 5%, jest wykorzystywane w domowych zabiegach z użyciem kremów, peelingów oraz serum z drogerii, dlatego kosmetyki te mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Negatywne skutki stosowania kremów z kwasem azelainowym

Mimo tych pozytywnych aspektów kwas azelainowy może przynieść też negatywne skutki w momencie nieumiejętnego stosowania substancji. W wyniku jego działania dochodzi do znacznej redukcji łoju, skóra robi się więc sucha, często jest podrażniona lub zaczerwieniona. Kolejną wadą kwasu azelainowego jest jego słaba rozpuszczalność w wodzie, dlatego w kosmetykach z jego dodatkiem znajduje się alkohol lub duża ilość składników tłuszczowych. Warto więc zainteresować się specyfikami z azeloglicyną, czyli lepszą wersją kwasu azelainowego.

Azeloglicyna – czym jest i jak działa?

Ciecz i pipeta kosmetyczna - zdjęcie.

 

Azeloglicyna to związek syntetyczny, powstały z połączenia kwasu azelainowego i glicyny. Czym jest kwas azelainowy, już wiemy, ale co daje glicyna i dlaczego łączy się ją z kwasem? Glicyna to surowiec kosmetyczny, jest aminokwasem endogennym, który występuje w organizmie człowieka. Buduje kolagen i keratynę, odpowiada za spowalnianie procesu starzenia, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, a także wspomaga wchłanianie wapnia. Dodaje się ją do preparatów kosmetycznych jako nośnik substancji czynnych, właśnie np. kwasu azelainowego. Dodatkowo łagodzi i regeneruje, dlatego często znaleźć ją można w kosmetykach przeznaczonych do skóry naczynkowej.

Czym się cechuje azeloglicyna?

Dodanie glicyny do kwasu azelainowego ułatwia jego formulację w preparatach kosmetycznych. To połączenie wspomaga pozytywne działanie kwasu, jednocześnie wspomagając nawilżanie skóry i wzmacnianie jej bariery ochronnej. Azeloglicyna ma postać płynną, to jasnożółty, przezroczysty roztwór o niedrażniącym, choć charakterystycznym zapachu i pH między 6,5 a 7,7.

Azeloglicyna w kosmetykach           

Azeloglicyna jako połączenie kwasu azelainowego i glicyny coraz częściej jest stosowana w kosmetykach. Jej skuteczność zauważa się już przy niskim stężeniu od 3 do 10%, podczas gdy samodzielnie kwas azelainowy najlepiej działa w wysokim stężeniu (20%). Dlatego właśnie skutkiem ubocznym stosowania preparatów opartych tylko na substancji czynnej w postaci kwasu azelainowego może być przesuszona, łuszcząca się, zaczerwiona skóra. Preparaty z azeloglicyną nie powodują negatywnych skutków, jak przy stosowaniu maści, peelingów lub kremów z kwasem azelainowym.

Azeloglicyna: działanie

Azeloglicyna ma wielokierunkowe zastosowanie, wynikające z połączenia dwóch substancji kosmetycznych o szerokim działaniu. Bardzo wiele dolegliwości, chorób lub dysfunkcji skórnych można łagodzić bądź leczyć preparatami z azeloglicyną. Substancja ta działa dokładnie tak, jak kwas azelainowy oraz glicyna, ale razem tworzą też dodatkową wartość.

Podsumowując, ta dwuskładnikowa substancja wykazuje właściwości takie jak:

  • redukcja widocznych przebarwień powstałych po przebytym trądziku, ciąży, urazach, po stosowaniu leków lub na skutek hormonów. Azeloglicyna hamuje proces syntezy DNA w obrębie pobudzonych komórek barwnikowych – melanocytów, co powoduje ograniczenie procesu melanogenezy a powstanie nowego barwnika – melaniny. Stąd wysoka efektywność w rozjaśnianiu plam, blizn i przebarwień;
  • działanie przeciwtrądzikowe, bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Substancja eliminuje bakterie tlenowe i beztlenowe, zwłaszcza dobrze radząc sobie z tymi odpowiadającymi za powstanie trądziku pospolitego i młodzieńczego. Dodatkowo nie wywiera wpływu na oporność bakterii nawet podczas długotrwałego jej stosowania;
  • hamowanie produkcji wolnych rodników tlenowych, a w konsekwencji procesów zapalnych i starzenia się skóry;
  • nawilżenie oraz polepszenie elastyczności skóry – nadanie jej miękkości zapewnia dodatek glicyny.

Azeloglicyna: zalety

Azeloglicyna jest lepiej tolerowana przez skórę wrażliwą i naczynkową czy z rumieniem niż kwas azelainowy. Nie obserwuje się wysuszenia skóry i łuszczenia. Można ją stosować w mniejszym stężeniu, już od 2%, zaś przy większych problemach skórnych warto sięgnąć po produkty o stężeniu 10%. To substancja zachowująca wszelkie właściwości kwasu azelainowego, ale działająca tak efektywnie, jak kwas w stężeniu 20%, co daje połączenie jej z glicyną.

Doskonałe efekty można osiągnąć już przy małym stężeniu, ale wykorzystując kosmetyki o stężeniu 1520% w terapii kilkumiesięcznej, można też zredukować plamy soczewicowate oraz ostudę.

Zalety stosowania kosmetyków z azeloglicyną - infografika

 

W jakich produktach znaleźć można azeloglicynę?   

Ze względu na swoje dobroczynne działanie azeloglicynę można znaleźć nie tylko w kremach na przebarwienia, ale również w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej i problematycznej. Jej zastosowanie jest o wiele szersze niż preparatów z samym kwasem azelainowym, bo polecana jest też do skóry wrażliwej.

Dobrym przykładem kosmetyku z azeloglicyną, który wykazuje wyjątkową skuteczność w walce z niedoskonałościami skóry jest Serum 4 molekuły tołpa.®. To też świetny przykład uniwersalności kwasu azelainowego i możliwości łączenia go z innymi substancjami. Mamy tu bowiem azeloglicynę, czyli kwas azelainowy i glicynę, a do tego kwas glikolowy, kwas fitowy i kwas mlekowy, będące świetnym uzupełnieniem.

Dla kogo kremy z azeloglicyną?

Krem z azeloglicyną polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z przebarwieniami, uporczywym trądzikiem różnego rodzaju, a do tego mających cerę mieszaną, tłustą, wrażliwą, atopową lub skłonną do rumienia.

Wypróbuj nasze kosmetyki z azeloglicyną:

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł