skóra wrażliwa

gruboskórność nie wyklucza wrażliwości i nawet cera trądzikowa może stać się nadreaktywna. Problem nasila się w wielkich miastach. Jak pomóc skórze pozbyć się zbyt emocjonalnego stosunku do życia w miejskim stresie?

Uważa się, że nawet 60% ludzi – głównie kobiet – ma problem z nadwrażliwością skóry. To efekt życia w biegu, stresie, a także szkodliwego działania zanieczyszczeń środowiskowych. Dlaczego? Mechanizm jest prosty – na skutek osłabienia naturalnego potencjału obronnego i naprawczego, skóra zaczyna reagować na czynniki, które do tej pory były dla niej bezpieczne, takie jak np. aktywne składniki zawarte w kosmetykach, stres, dietę, środowisko. I tak w kółko. Powstaje błędne koło, z którego trudno się wydostać. Skóra staje się zaczerwieniona, piekąca, przesuszona. Gdy swędzi, drapiesz się, dodatkowo naruszając warstwę hydrolipidową. A jej próg tolerancji dalej się obniża.

wrażliwa czy alergiczna?

w powszechnym użyciu te dwa rodzaje cery są często mylone – jednak, choć ich objawy bywają podobne, różne są przyczyny. Skóra alergiczna to taka, która reaguje stanem zapalnym i podrażnieniem na określony czynnik uczulający, nawet jeżeli podamy go w niewielkim stężeniu (np. w kosmetyku czy pożywieniu). Skóra wrażliwa może natomiast reagować w ten sposób na wiele różnych czynników – i to nie zawsze tak samo. Stopień tolerancji zależy między innymi od jej kondycji – nadwrażliwość pojawia się zwykle w momencie jej osłabienia i spadku odporności. Wtedy wszelkie bodźce są odczuwane znacznie silniej. Skóra wrażliwa to zatem nic innego jak powtarzający się lub stały stan podrażnienia.

miasto uwrażliwia

wielkomiejskie życie, choć ma swoje plusy, może drażnić. Do czynników najczęściej uwrażliwiających skórę należą:

  • zanieczyszczenia i toksyny pochodzące z powietrza
  • składniki zawarte w jedzeniu (konserwanty, pestycydy),
  • substancje zapachowe i konserwujące stosowane w kosmetykach i środkach chemicznych (głównie parabeny), emulgatory wykorzystywane w preparatach myjących,
  • suche powietrze, które narusza ochronny płaszcz lipidowy skóry, powodując, że substancje drażniące szybciej do niej przenikają i ją uszkadzają,
  • promienie UV – uszkadzając regularnie skórę, obniżają jej tolerancję zarówno na działanie słońca, jak i innych czynników,
  • aktywne substancje stosowane np. w kosmetykach.

Dermatolodzy zwracają też uwagę, że coraz częściej problemy z nadwrażliwością mają osoby z cerą tłustą i trądzikową. A taka skóra „2 w 1” staje się niezwykle trudna w pielęgnacji i leczeniu.

na wzmocnienie

w wypadku skóry alergicznej sprawa jest dosyć prosta – trzeba znaleźć czynnik uczulający (pomocne będą w tym testy alergiczne) i go wyeliminować. Prawdziwą alergię ma jednak stosunkowo mało ludzi – zdecydowanie więcej cierpi z powodu nadwrażliwości. A w tym wypadku sprawa się komplikuje, bo na ten sam czynnik można różnie reagować, poza tym objawy często trudno jest powiązać z bezpośrednią przyczyną. Dlatego pielęgnacja odgrywa tutaj najważniejszą rolę – chodzi o to, aby skórze nie szkodzić, a dodatkowo wspomóc ją w walce z zanieczyszczeniami, wolnymi rodnikami i wszystkimi czynnikami, które mogą ją osłabiać, przesuszać i uwrażliwiać. Zadaniem kosmetyków jest odbudowywanie ochronnej warstwy hydrolipidowej oraz łagodzenie stanów zapalnych, które w niej zachodzą na skutek podrażnienia. Czego szukać? Trzymaj się zasady: minimum to maksimum – szukaj bezpiecznych formuł bez alergenów, sztucznych barwników, silikonów, oleju parafinowego i parabenów, oznaczonych jako „hypoalergiczne”, zamkniętych w opakowaniach, które nie wpuszczają bakterii i zanieczyszczeń.

ps Mała wielka pielęgnacja to zdecydowanie Twój najlepszy wybór.