pielęgnacja
Kobieta używająca toniku złuszczającego

tonik złuszczający – czy jest lepszy niż zwykły tonik?

Rozjaśnia przebarwienia, redukuje zaskórniki, zwęża pory, wygładza skórę, przyspiesza jej odnowę i regenerację. Tonik złuszczający – bo o nim mowa – to absolutny hit kosmetyczny, który warto na stałe wprowadzić do swojej pielęgnacji. Dowiedz się, jaki tonik złuszczający wybrać, by widocznie poprawić kondycję skóry, nie narażając jej na wystąpienie podrażnień.

Dlaczego warto tonizować skórę twarzy?

Tonizowanie skóry to jeden z głównych elementów prawidłowego oczyszczania. Powinno być wykonywane dwa razy dziennie – rano i wieczorem, po starannym oczyszczeniu skóry twarzy, szyi i dekoltu, a przed nałożeniem serum, oleju czy kremu. Pomijanie tego etapu w codziennej rutynie pielęgnacyjnej może sprawić, że skóra, mimo stosowania wysokiej jakości kosmetyków nawilżających, ochronnych czy naprawczych, nie będzie w stanie funkcjonować prawidłowo i jej kondycja może stale się pogarszać.

Dlaczego stosowanie toniku jest tak istotne?

Do mycia twarzy, szyi i dekoltu używamy kosmetyków (pianek, żeli, pudrów), które zawierają substancje powierzchniowo czynne. Usuwają one brud i zanieczyszczenia z powierzchni skóry, ale jednocześnie zmieniają jej odczyn pH – z kwaśnego na zasadowy. Zmiana pH sprawia, że naturalna bariera skóry zostaje uszkodzona, dlatego chorobotwórcze mikroorganizmy mogą łatwiej i szybciej przeniknąć w głąb naskórka i wywołać różnego rodzaju stany zapalne. Odpowiednio dobrany tonik, aplikowany na skórę zaraz po myciu, przywraca jej prawidłowy poziom pH i wspiera jej naturalną barierę ochronną, dzięki czemu skóra może funkcjonować prawidłowo. Ale to nie jedyne zalety toniku. Oprócz tego kosmetyk ten:

  • usuwa resztki zanieczyszczeń z powierzchni skóry
  • odświeża, wygładza i nawilża skórę
  • koi ją i wycisza
  • łagodzi podrażnienia
  • reguluje wydzielanie sebum
  • dostarcza skórze wielu składników aktywnych – w zależności od rodzaju produktu
  • przygotowuje cerę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych
  • ułatwia wchłanianie aktywnych składników zawartych w kremach i serum

O obowiązkowej tonizacji nie powinny zapominać zwłaszcza te osoby, które zmagają się z niedoskonałościami, trądzikiem czy atopowym zapaleniem skóry.

Właściwa pielęgnacja skóry - infografika

Tonik złuszczający – nowa kategoria toników do twarzy

Większość klasycznych toników do twarzy bazuje na wodzie i substancjach czynnych, jak kwas hialuronowy, przeciwutleniacze czy ekstrakty roślinne. Niektóre toniki nowej generacji wzbogacone zostały o dodatkowe składniki złuszczające (kwasy lub – w najnowszej wersji – w enzymy), które zdecydowanie lepiej radzą sobie z najczęściej występującymi problemami skóry – zaskórnikami, rozszerzonymi porami, nierównym kolorytem, przesuszeniem czy zmęczeniem i brakiem witalności.

Toniki te działają na skórę podobnie jak peelingi enzymatyczne, jednak są znacznie delikatniejsze. Stosowane systematycznie, skutecznie oczyszczają, nawilżają i wygładzają skórę oraz pobudzają jej naturalne procesy regeneracyjne. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności mogą być używane nawet przez posiadaczki wrażliwej, alergicznej cery (w zależności od rodzaju zastosowanej w toniku substancji aktywnej).

klasyczny tonik do twarzy i  tonik złuszczający - infografika

Rodzaje toników złuszczających – tonik z kwasami

Toniki złuszczające najczęściej zawierają jeden lub kilka rodzajów kwasów z grup AHA, BHA lub – rzadziej – z grupy PHA. Różni je nie tylko budowa chemiczna, ale też intensywność działania.

  • Alfa-hydroksykwasy, czyli kwasy AHA (m.in. glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy) rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie są w stanie pokonać bariery hydrolipidowej naskórka i przeniknąć w głębsze partie skóry – działają tylko na poziomie jej warstwy rogowej. Delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka, wyrównują koloryt skóry, nawilżają ją i wygładzają. Mogą być stosowane przy wszystkich rodzajach skóry.
  • Beta-hydroksykwasy, czyli kwasy BHA (właściwie tylko kwas salicylowy, ponieważ z tej grupy kwasów w kosmetyce znalazł zastosowanie jedynie on) mogą przenikać przez warstwę hydrolipidową naskórka i oczyścić ujścia aparatu włosowo-łojowego (tzw. pory), dlatego dobrze sprawdzają się w pielęgnacji cer problematycznych i trądzikowych. Działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i złuszczająco.
  • Poli-hydroksykwasy, czyli kwasy PHA (glukonolakton i kwas laktobionowy) działają podobnie jak kwasy AHA, ale są bardziej łagodne dla skóry. Wzmacniają naczynia krwionośne, nawilżają skórę i wspomagają rozjaśnienie przebarwień. Dobrze sprawdzają się w pielęgnacji bardzo wrażliwej, naczyniowej cery.

Jak stosować toniki z kwasami?

Kwasy hydroksylowe zawarte w toniku złuszczającym najczęściej występują w niskich stężeniach, bezpiecznych dla każdego typu cery. Nie oznacza to jednak, że nie należy traktować ich z rozwagą. Jeśli wcześniej nie stosowaliśmy kosmetyków z kwasami, trzeba wprowadzać je powoli (np. 2 razy w tygodniu, najlepiej na noc) i obserwować reakcję skóry. Jeśli nie zauważymy niczego niepokojącego, tonik można stosować częściej – raz na 2-3 dni albo codziennie (w zależności od wskazań producenta). Szczególnie ostrożnie trzeba podchodzić do stosowania kwasów w sezonie wiosenno-letnim, aby nie narazić skóry na wystąpienie przebarwień. Bez względu na porę roku, stosując tonik z kwasami, trzeba nakładać na twarz krem z wysokim filtrem UV.

Rodzaje toników złuszczających – tonik z enzymami

Tonik złuszczający z enzymami, którego flagowym przykładem jest mikrozłuszczający tonik-esencja tołpa.® dermo face sebio., to zupełna nowość na kosmetycznym rynku. Radzi sobie z niedoskonałościami skóry równie skutecznie, co tonik zawierający aktywne kwasy, ale działa zdecydowanie delikatniej. Nie narusza płaszcza hydrolipidowego skóry i nie przesusza naskórka. Jest na tyle delikatny, że może być używany dwa razy dziennie, nawet przez osoby posiadające wrażliwą, alergiczną skórę. Nie podrażnia i nie wywołuje uczucia ściągnięcia i pieczenia. Można go stosować bezpiecznie, bez konieczności wykonywania wcześniejszych testów skórnych.

Nasz tonik-esencja zawiera aż trzy aktywne enzymy: papainę, bromelainę i keratolinę oraz multiroślinny antyoksydant – torf tołpa.®, który dodatkowo wspomaga odnowę komórkową, chroni skórę przed utratą wody i zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu skóra może dłużej pozostać gładka, jędrna i dobrze nawilżona.

tołpa.® dermo face sebio. mikrozłuszczający tonik-esencja - infografika

Skąd się biorą i jak działają enzymy zawarte w toniku tołpa.® sebio.?

  • Papaina

To enzym należący do podklasy proteaz, czyli enzymów rozkładających białka. Pozyskuje się ją z mleczka niedojrzałych owoców i liści papai. Papaina wykazuje wiele właściwości leczniczych (m.in. zmniejsza ból, przyspiesza gojenie się ran), dlatego chętnie wykorzystuje się ją w medycynie. Stosowana w kosmetyce zmiękcza i rozpuszcza martwe komórki naskórka, przyspiesza regenerację i odnowę skóry, usuwa zanieczyszczenia, redukuje nadmiar sebum i delikatnie rozjaśnia przebarwienia. Jest bardzo bezpieczna, ponieważ działa tylko na powierzchni skóry i nie wnika w jej głębsze warstwy.

  • Bromelaina

To drugi najpopularniejszy enzym proteolityczny pochodzenia roślinnego, występujący w ananasie. Od lat wykorzystuje się ją w medycynie, m.in. jako środek przeciwzapalny i wspomagający prawidłowe trawienie. Stosowana w kosmetyce rozjaśnia przebarwienia, łagodzi stany zapalne, zmniejsza podrażnienia i obrzęki, poprawia koloryt skóry. Działa delikatnie i nieinwazyjnie. Wspomaga pielęgnację skóry wrażliwej i naczyniowej.

  • Keratolina

To enzym pochodzenia syntetycznego. Delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka i wspomaga odnowę komórkową skóry. Redukuje mikroniedoskonałości, które mogą zapoczątkowywać zmiany trądzikowe.

O czym warto pamiętać, stosując tonik złuszczający?

Aby stosowanie toniku złuszczającego przynosiło jak najlepsze rezultaty, warto pamiętać o kilku głównych zasadach:

  • Używanie toniku nie powinno zastępować oczyszczania skóry, ale je uzupełniać.
  • Tonik należy stosować codziennie, rano i wieczorem, po starannym oczyszczeniu skóry, a przed nałożeniem odpowiedniego kosmetyku nawilżającego.
  • Wacik nasączony tonikiem trzeba delikatnie prowadzić po skórze – bez pocierania! Zbyt mocne tarcie może zaburzyć naturalną barierę ochronną skóry i prowadzić do powstania podrażnień i stanów zapalnych (zwłaszcza przy cerze trądzikowej). Tonik można też nanosić na skórę za pomocą palców – wystarczy wylać niewielką ilość kosmetyku na dłoń i delikatnie wklepać go w skórę twarzy, szyi i dekoltu.
  • Najlepsze efekty można uzyskać, stosując do pielęgnacji skóry kosmetyki z tej samej serii lub o podobnym działaniu. W walce z niedoskonałościami i zaskórnikami najlepiej sprawdzą się produkty z serii tołpa.® dermo face sebio z enzymami: żel do mycia twarzy 3 enzymy, peeling 3 enzymy, tonik 3 enzymy i enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom.
wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł