Chcesz uniknąć rozstępów w ciąży lub zmniejszyć widoczność tych, które pozostały po niej? Sprawdź, jakie kosmetyki możesz stosować bezpiecznie.
Rozstępy w ciąży - jak dbać o skórę w ciąży i wybrać krem na rozstępy?
Ciąża to czas ogromnych przemian, jakie zachodzą w organizmie i wpływają na stan fizyczny, psychiczny oraz wygląd. Skóra wystawiona jest na działanie hormonów oraz rozciąganie, dlatego podczas tych szczególnych 9 miesięcy mniejsze lub większe rozstępy często pojawiają się na piersiach, brzuchu, pośladkach i udach. Czy da się ich uniknąć? Jak chronić skórę przed rozciąganiem w sposób bezpieczny dla zdrowia mamy i maluszka? Dowiedz się, jak działają kosmetyki stworzone, by wspierać cię w okresie ciąży.
Rozstępy w ciąży – czym są i dlaczego powstają?
Rozstępy to podłużne blizny, przypominające pęknięcia skóry. Pojawiają się w okresach nagłego wzrostu tkanek, np. podczas okresu dojrzewania, budowania masy mięśniowej czy wahań wagi. Zazwyczaj też dotykają kobiety w II i III trymestrze ciąży, kiedy rozwijający się maluszek intensywnie rośnie, a wraz z nim brzuch. Pojawiają się jednak nie tylko na wysokości pępka, ale też na bokach, pośladkach, piersiach, udach i pośladkach, a więc tam, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Dlaczego powstają? Ich przyczyną w ciąży może być:
- utrata elastyczności skóry, która pod wpływem naprężania, pęka;
- predyspozycje genetyczne;
- zmiany hormonalne i nadprodukcja kortyzolu;
- szybsze przybieranie na wadze, spowodowane źle zbilansowaną dietą;
- rozciąganie skóry na brzuchu pod wpływem zmieniającego się rozmiaru w późniejszych etapach ciąży.
Chociaż często trudno przewidzieć, czy u konkretnej osoby rozstępy pojawią się w ciąży lub po niej, warto już od jej początku przygotowywać skórę do czasu, który będzie dla niej wymagający. Zadbana, elastyczna, sprężysta będzie bardziej odporna na mikrourazy i pękanie. Jakie kosmetyki przeciw rozstępom wybrać, aby były bezpieczne dla dziecka i mamy?
Sprawdź nasze kosmetyki stworzone dla mam>>
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?
Pierwsze zmiany zazwyczaj pojawiają się w okolicach 5-6 miesiąca ciąży. Jednak ze świadomą pielęgnacją przy użyciu kosmetyków stworzonych dla mam nie należy czekać do ostatniego momentu. Im dłużej będziesz wprowadzać zabiegi nawilżające, regenerujące i poprawiające elastyczność, tym stan skóry będzie lepszy, a więc stanie się ona bardziej odporna na pękanie i urazy. Na suchej, odwodnionej, pozbawionej sprężystości skórze o wiele szybciej i łatwiej pojawią się rozstępy. Zregenerowana pozostanie silna, a dzięki temu unikniesz rozstępów lub – w przypadku tendencji genetycznych – zmiany będą mniejsze i bledsze.
Krem przeciw rozstępom w ciąży – co powinien zawierać?
W okresie ciąży najważniejsze jest stosowanie kosmetyków, które będą przebadane dermatologicznie i bezpieczne dla przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Ważne więc, aby wybierać te oparte na łagodnych, ale skutecznych składnikach aktywnych naturalnego pochodzenia. Najlepsze będą oleje i masła, które zabezpieczają skórę przed urazami i utratą wody z głębszych partii. Dodatkowo wspomagają odbudowę elastyczności i uodparniają na rozciąganie. Bezpieczny będzie łagodny olej ze słodkich migdałów i macadamia, masło shea oraz połączenia, np. jak w olejku przeciw rozstępom tołpa.® mum. Ma on lekką konsystencję, która pomaga w delikatnej aplikacji nawet na brzuch i jego okolice.
Oprócz zabezpieczających i zwiększających plastyczność skóry olejów, warto szukać w składach kremów naturalnych ekstraktów i kompleksów roślinnych, np. z kiełków pszenicy, skrzypu, lucerny czy ostropestu. Dobrze sprawdzi się także nawilżający fucogel oraz odbudowujące pochodne mocznika.
Masaż przeciw rozstępom w ciąży – jak go zrobić bezpiecznie?
Dobór odpowiednich i bezpiecznych kosmetyków przeciw rozstępom, które można stosować w okresie ciąży i po porodzie to nie wszystko. Szczególnie ważna jest także regularność stosowania. Olejki, kremy i masła powinno się nakładać każdego dnia rano i wieczorem. Czy można wykonywać masaż? Uznaje się, że jest on dozwolony w okresie 12-37 tygodnia ciąży, jednak ginekolodzy przekonują, że nie należy zbytnio pobudzać obszaru brzucha. Szczególnie wrażliwy jest okres I trymestru, kiedy następuje wzmożony rozwój zarodka oraz czas kilku tygodni przed porodem. Zbyt intensywny masaż mógłby wtedy nawet przyspieszyć poród. Najlepiej więc wybrać kosmetyki, które łatwo się rozprowadzają, a ich działanie nie musi być dodatkowo podbudowane ruchami masującymi czy pobudzaniem krążenia. Kremy i olejki z naturalnymi składnikami aktywnymi można jedynie delikatnie nałożyć na narażone na powstawanie rozstępów partie ciała, czyli piersi, brzuch, uda, pośladki, łydki.
Dowiedz się, jakie kosmetyki będą bezpieczne w ciąży>>
Rozstępy po ciąży – jak zmniejszyć ich widoczność?
Jeśli jedną z pamiątek, jaka została ci po 9 miesiącach ciąży są jasne lub czerwone rozstępy, nie przerywaj kuracji, którą stosowałaś do tej pory. Dzięki temu możesz powstrzymać powstawanie nowych zmian oraz zmniejszyć widoczność tych, które już się pojawiły. Regularne stosowanie bogatych w składniki odżywcze, nawilżające i uelastyczniające kremów i olejków utrzyma skórę w odpowiedniej kondycji, zabezpieczy przed uszkodzeniami oraz wiotczeniem, np. spowodowanym szybką utratą kilogramów.
W okresie poporodowym możesz pozwolić już sobie na masaż, który dodatkowo odpręż i pozwoli na chwilę odpoczynku od nadmiaru obowiązków. Możesz też szukać kremów spoza półki przeznaczonej dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak karmisz piersią, nadal zwracaj uwagę na skład, który powinien być przebadany dermatologicznie i naturalny. Składniki powinny być skuteczne, ale łagodne. Odpowiedni będzie skoncentrowany krem do ciała 5 w 1 ®tołpa dermo body max efekt. Nasze badania wykazały, że ujędrnia i uelastycznia aż o 14%, poprawia nawilżenie o 16% i działa przez 24 godziny. Zawiera aż 7 składników aktywnych:
- oligosacharydy z korzenia cykorii,
- ekstrakt z orzechów laskowych,
- ekstrakt z owoców kigelii afrykańskiej,
- fucogel,
- masło shea,
- glicerynę,
- borowinę tołpa.®.
Pamiętaj, aby znaleźć moment na własną regenerację, choćby obowiązki wydawały się przytłaczające. Zadbana mama to szczęśliwe dziecko, które ma do dyspozycji osobę pełną siły i cierpliwości. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem podaruj sobie kilka minut tylko dla siebie. W ten sposób zadbasz nie tylko o skórę, ale też swoje samopoczucie. Pamiętaj, że połóg i pierwsze miesiące po porodzie to dla ciebie czas na regenerację i nabranie siły.