dwa kwasy o wyjątkowych właściwościach: migdałowy i mlekowy. Gwarantują skórze zdrowy i promienny wygląd, a przy tym są łagodne i bezpieczne w stosowaniu. Jak właściwie wpływają na kondycję cery i dlaczego warto ich szukać w kosmetykach pielęgnacyjnych?
Spis treści
Kwas migdałowy – jak działa?
Kwas migdałowy (INCI: Mandelic Acid) należy do grupy hydroksykwasów – kwasów AHA, zwanych także kwasami owocowymi. Wyróżnia się jednoczesną skutecznością i delikatnością w działaniu. Ze względu na dużą masę molową, co znaczy, że jest złożony z dużych cząsteczek, wchłania się wyjątkowo wolno. A to zapewnia łagodny wpływ na tkankę skórną, także wrażliwą, oraz równie wysoką efektywność. Czyni go to jednym z łatwiejszych w obyciu i uniwersalnych kwasów AHA. Co więcej, w przeciwieństwie do innych związków z grupy hydroksykwasów, kwas migdałowy nie jest fotouczulający. Co to oznacza? Możemy go bezpiecznie stosować o każdej porze roku, ponieważ nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych (oczywiście nie rezygnujemy z ochrony UV) i nie wywołuje powstawania przebarwień.
Jak działa kwas migdałowy i jakich efektów można się spodziewać po pielęgnacji z jego udziałem? Jak wszystkie kwasy AHA, migdałowy wykazuje właściwości keratolityczne, czyli złuszczające. Działa na powierzchni skóry, pozbywając się z niej martwych komórek i zanieczyszczeń. Jakie są inne jego zalety? Kwas migdałowy również:
- pośrednio wpływa na pracę gruczołów łojowych, regulując wydzielanie sebum;
- oczyszcza i zwęża pory;
- niweluje zaskórniki i zmniejsza tendencję do ich powstawania;
- działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie – przydatny w pielęgnacji cery trądzikowej i skłonnej do stanów zapalnych;
- pobudza tkankę skórną do regeneracji;
- wyrównuje koloryt skóry i wygładza jej powierzchnię;
- wzmacnia cerę i poprawia jej gęstość;
- niweluje drobne blizny po trądziku, przebarwienia słoneczne i plamy pigmentacyjne;
- widocznie nawilża i ujędrnia skórę – pobudza do poprawy spoistości tkanki, tworzenia nowych wiązań elastynowych i kolagenowych;
- spłyca niewielkie zmarszczki i bruzdy.
Nie sposób zatem nie zauważyć, że kwas migdałowy jest uniwersalną substancją, która sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Jednak szczególnie warto zwrócić na niego uwagę, jeśli borykamy się z różnymi odmianami trądziku, mamy cerę wrażliwą, reaktywną oraz skłonną do nadmiernego przetłuszczania się. Niskie stężenia kwasu migdałowego nie podrażnią naskórka, a wspomogą ustabilizowanie pracy jego komórek, oczyszczą i uchronią przed bakteriami (między innymi Bacillus proteus, Staphylococcus aureus i Aerobacter aerogenes). Całoroczna pielęgnacja za pomocą tego kwasu AHA pomoże w leczeniu trądziku i niwelowaniu zaskórników i innych niedoskonałości.
Kwas mlekowy na twarz – w czym pomoże?
Drugim równie łagodnym kwasem owocowym jest kwas mlekowy. Pozyskuje się go na drodze fermentacji cukrów i bakterii mlekowych Lactobacillus L. Co ciekawe, to właśnie ten związek wytwarza nasz organizm w mięśniach po dużym wysiłku fizycznym – od niego wzięła się nazwa „zakwasów”.
Kwas mlekowy to substancja o różnorodnych właściwościach w zależności od stosowanego stężenia. W ilości ok. 10%:
- działa dogłębnie nawilżająco i łagodząco;
- podnosi poziom glikozaminoglikanów w skórze, co wiąże się z utrzymaniem optymalnego nawodnienia komórek;
- chroni tkankę skórną przed utratą wilgoci;
- pomaga w regulowaniu pH skóry.
Łagodne działanie to nie jedyna cecha, która łączy kwasy glikolowy i mlekowy. Oba związki charakteryzują się również wysokocząsteczkowością, a co za tym idzie – wolnym wchłanianiem w naskórek. Kwas mlekowy, szczególnie w małym stężeniu, może być zatem także bez obaw stosowany przez osoby z cerą wrażliwą, alergiczną, naczynkową czy reaktywną. Zaleca się go w pielęgnacji skóry suchej, przesuszonej, szarej i osłabionej.
W wysokim stężeniu, czyli ok. 30-50%, kwas mlekowy działa złuszczająco. Jego skoncentrowane właściwości keratolityczne pozwalają na oczyszczenie cery ze zrogowaciałego naskórka, zanieczyszczeń i sebum z naprawdę minimalnym ryzykiem podrażnień. Duże stężenie kwasu mlekowego to nie tylko gwarancja widocznego złuszczenia i wygładzenia skóry, lecz także:
- zmniejszenia widoczności przebarwień, wyrównania kolorytu tkanki – kwas hamuje syntezę melaniny i pobudza naskórek do szybszej odbudowy;
- szerokiego spektrum działania przeciwstarzeniowego – substancja spłyca zmarszczki, rozjaśnia plamy pigmentacyjne, ujędrnia;
- zmniejszenia stanów zapalnych – kwas mlekowy działa antybakteryjnie, oczyszcza pory i chroni przez szkodliwymi patogenami;
- sprężystości skóry – związek pobudza do tworzenia elastyny i kolagenu, a także ceramidów, dzięki czemu tkanka staje się bardziej napięta, mocniejsza i gęstsza.
Czy wiesz, że kwas mlekowy jest składową naturalnego czynnika nawilżającego (NMF)? To mieszanina, która znajduje się w wierzchniej warstwie naszej skóry. Odpowiada za optymalny poziom nawilżenia tkanki i chroni przed jej przesuszeniem.
Kwasy migdałowy i mlekowy w kosmetyce – gdzie ich szukać?
Kwasów migdałowego i mlekowego możemy używać jako pojedynczych substancji. Aby jednak przyniosły w takiej formie pożądane efekty, bez nieprzyjemnych skutków ubocznych, potrzebne są choć podstawowe doświadczenie z kwasami AHA i wiedza. Jednak jeśli znajdziemy je w pielęgnacyjnych kosmetykach, możemy śmiało zaufać producentom – wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. I my, jako producent – tołpa.® – wiemy, że dzięki preparatom z kwasami migdałowym i mlekowym skóra w krótkim czasie odzyska promienny wygląd.
Poświęciliśmy dużo pracy, doświadczenia, wiedzy i czasu na stworzenie kosmetyków, które odpowiedzą potrzebom wielu rodzajów skóry. W ten sposób powstała linia tołpa.® authentic. Gamę tworzą między innymi produkty, które bazują na wspomnianych kwasach migdałowym i mlekowym. Oprócz nich w formule znajduje się tylko to, co niezbędne. Krótki skład gwarantuje widoczne efekty i niewielkie ryzyko możliwych reakcji alergicznych.
Jeśli szukasz kosmetyku z kwasem migdałowym, polecamy nasz żel-peeling do mycia twarzy tołpa.® authentic. Jego głównym celem jest skuteczne oczyszczenie (złuszczenie) cery z martwych komórek naskórka oraz najdrobniejszych zanieczyszczeń głęboko osadzonych – sebum, cząsteczki smogu, kurz, roztocza, pot – zachowując tkankę w balansie i optymalnym poziomie nawilżenia. Żel-peeling nie narusza mikrobiomu skóry, czyli bytujących na niej mikroorganizmów, naturalnej bariery hydrolipidowej ani fizjologicznego pH. Już po kilku dniach regularnego stosowania kosmetyku – rano i wieczorem – cera jest wyraźnie gładsza, bardziej miękka i świeża.
Z kolei kwas mlekowy to główny składnik naszego żelu do mycia twarzy tołpa.® authentic. Dogłębnie oczyszcza skórę i pobudza ją do regeneracji, a przy tym łagodzi wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia. To kosmetyk polecany w szczególności w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej i alergicznej. Nie zaburzy jej fizjologicznego odczynu, w żadnym stopniu nie zniszczy bariery ochronnej i mikrobiomu – wręcz przeciwnie, jego składniki pomogą w zachowaniu równowagi hydrolipidowej.