Tołpa, mała wielka pielęgnacja

twarz

 

tematy:

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano aż dwu- lub nawet trzykrotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry (AZS). Pozostaje to nie lada zagadką dla świata medycyny. Wymienia się kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, chociaż w pojedynczym przypadku nie wszystkie z nich muszą mieć znaczenie.

najczęściej występuje u niemowląt i dzieci. Jest chorobą przewlekłą, w której na zmianę występują fazy uśpienia (remisji) i zaostrzenia. Nie ogranicza się jedynie do skóry, ale to na niej widać wszelkie objawy. 

na pierwszym miejscu są predyspozycje genetyczne do atopii – czyli skłonności do występowania określonych reakcji alergicznych. Do tej grupy chorób należy również astma oskrzelowa, sezonowy katar sienny, pokrzywka i alergiczne zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach wszystkie te choroby mogą współistnieć u jednej osoby, najczęściej jednak występują oddzielnie u różnych członków rodziny.

twój organizm wykształcił nadmierną reakcję obronną na niektóre, występujące powszechnie czynniki. Mogą nimi być zanieczyszczenia powietrza, pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, składniki pokarmowe lub inne alergeny, które organizm nauczył się nieprawidłowo rozpoznawać. Po kontakcie z nimi przystępuje do obrony – wytwarza przeciwciała, które rozpoczynają stan zapalny – wszystko po to, aby usunąć zagrożenie. Dlatego pojawia się świąd, wysypka, łzawienie oczu, opuchnięcie.

AZS często jest określane mianem współczesnej choroby cywilizacyjnej. Również dlatego, że jest dwukrotnie częstsze w krajach wysokorozwiniętych, zwłaszcza w dużych, silnie zanieczyszczonych miastach.

w zależności od okresu pojawienia się objawów wyróżnia się 3 fazy choroby – niemowlęcą, dziecięcą i osób dorosłych. Różnią się umiejscowieniem i wyglądem zmian skórnych. Najczęstszą lokalizacją zmian są zgięcia łokciowe i podkolanowe, twarz, kark, nadgarstki, oraz grzbiety rąk w przypadku osób dorosłych. Skóra w tym miejscu jest mocno zaczerwieniona, pogrubiona. Intensywnie swędzi, pęka i sączy się. W fazie zaostrzenia wymaga leczenia dermatologicznego.

skóra atopowa jest bardzo złożonym problemem, a za jej stan odpowiada szereg czynników. W ten sposób często określa się skórę w fazie remisji atopowego zapalenia skóry. U dzieci fazy uśpienia występują zwykle latem. Z wiekiem przebieg choroby jest łagodniejszy, a po 30 roku życia często samoistnie przechodzi w fazę uśpienia. Mimo braku zmian zapalnych, wymagających leczenia skóra nadal pozostaje bardzo sucha, delikatna, wrażliwa i nadmiernie reaguje na czynniki środowiskowe.

lipidy, które powinny spełniać funkcję ochronną są produkowane przez gruczoły łojowe w niewystarczającej ilości. Często sama ich struktura jest zaburzona. Dlatego skóra atopowa jest przede wszystkim bardzo wysuszona. Jest napięta, szorstka, łuszczy się i pęka. Intensywnie swędzi, zwłaszcza w nocy. W naskórku występuje niedobór składników naturalnego czynnika nawilżającego, które silnie wiążą cząsteczki wody. Dodatkowo, woda związana między komórkami naskórka ma ułatwioną drogę ucieczki. Dlatego bardzo ciężko jest utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia.

błędne koło
reakcje alergiczne i suchość skóry powodują dotkliwe swędzenie, które nasila się w sytuacjach stresowych, po wysiłku fizycznym, w nocy. Drapiąc się powodujemy powstawanie mikrouszkodzeń naskórka, dzięki czemu alergeny, zanieczyszczenia i bakterie mają otwartą drogę, aby wniknąć głęboko w naszą skórę. W ten sposób dochodzi do nasilenia stanu zapalnego, dodatkowego zakażenia bakteryjnego chorej skóry, a w konsekwencji jeszcze silniejszego swędzenia. Cała sytuacja sprawia, że jesteśmy zdenerwowani i zestresowani, co w żadnym przypadku nie wpływa pozytywnie na stan naszej skóry i dodatkowo nasila nieprzyjemne odczucia.

ps. jak mówi znane przysłowie, lepszy znany wróg, niż nieznany. Na szczęście skóra w żadnym wypadku nie chce być naszym wrogiem. Ale dzięki poznaniu problemu możemy łatwiej ją zrozumieć i otoczyć troskliwą opieką. Mimo trudności, przyjaźń między wami jest możliwa.

prześlij nam swoją poradę lub patent
Nasze patenty
 • wiemy, że długa i gorąca kąpiel brzmi kusząco....

  czytaj więcej

  wiemy, że długa i gorąca kąpiel brzmi kusząco. Zwłaszcza po ciężkim dniu. Jednak skóra atopowa nie podziela naszego entuzjazmu. Czasami trzeba pójść na kompromis. Letnia, krótka kąpiel, w zamian za spokojną noc i pełen wyzwań dzień. Bez drapania, napięcia i suchości. 1.      Wiemy, że długa i gorąca kąpiel brzmi kusząco. Zwłaszcza po ciężkim dniu. Jednak skóra atopowa nie podziela naszego entuzjazmu. Czasami trzeba pójść na kompromis. Letnia, krótka kąpiel, w zamian za spokojną noc i pełen wyzwań dzień. Bez drapania, napięcia i suchości.

 

porady

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

twarz

atopowe zapalenie skóry (AZS) jest dolegliwością, zaliczaną do chorób atopowych (alergicznych) takich jak astma, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. AZS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry i ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie.

więcej
atopowe zapalenie skóry – styl życia

atopowe zapalenie skóry – styl życia

twarz

atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą przewlekłą. Nikogo już nie dziwi mama szukająca specjalistycznych kosmetyków dla swojego dziecka. Skóra atopowa jest praktycznie pozbawiona ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, dlatego intensywnie reaguje na szereg czynników drażniących. 

więcej
atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

twarz

mimo, że atopowe zapalenie skóry jest co raz lepiej poznanym schorzeniem, nie można wymienić jednej przyczyny, która odpowiada za jego wystąpienie. Dlatego tak trudne i czasochłonne jest leczenie. Wymaga indywidualnego podejścia, skupiającego się jednocześnie na całym organizmie, a nie jedynie na...

więcej
suchość skóry ciała

suchość skóry ciała

ciało

kiedy dotykasz swojej skóry masz uczucie spięcia, szorstkości i braku elastyczności? Masz wrażenie, że została mocno wysuszona lub podrażniona? Jeśli tak, to potrzebujesz dużej dawki nawilżenia. Nie gódź się z suchością, towarzyszącej jej łuszczeniem, uczuciem swędzenia i pieczenia. Wiemy, że...

więcej
dieta a skóra sucha

dieta a skóra sucha

twarz

matowa, szorstka i cienka. To nie brzmi dobrze. I nie wygląda dobrze. Brak elastyczności i miękkości to domena skóry suchej. Bez odpowiedniego nawilżenia szybko pojawią się na niej też zmarszczki.

więcej
skóra sucha

skóra sucha

twarz

skóra sucha charakteryzuje się obniżoną zawartością wody w naskórku i jednoczesnym nieprawidłowym funkcjonowaniem naturalnego płaszcza ochronnego.

więcej
 

kosmetyki

 
 
spotkaj się z nami, jesteśmy na: www.tolpa.pl

miło, że nas odwiedzasz.
Pozostańmy w kontakcie.

na pierwsze zakupy otrzymasz prezent
- zestaw naszych mini produktów
o wartości 26,97 zł.

 • pl
 • eng
 • zobacz
  nasz katalog
 • zobacz
  nasz katalog
 • polski
 • angielski