

Po zaleczeniu wyprysku na skórze pojawiła się ciemna lub różowa plamka? Masz wklęsłe lub wypukłe blizny w miejscach, gdzie była grudka trądziku? Chcesz zapobiec powstawaniu szpecących śladów po krostkach i wypryskach? Wyjaśniamy, skąd biorą się blizny potrądzikowe, jak je leczyć i jak im zapobiegać.
Spis treści:
· Dlaczego po trądziku zostają blizny i przebarwienia?
· Rodzaje blizn po trądziku – blizny zanikowe i przerostowe
· Co nasila skłonności do blizn i przebarwień po trądziku?
· Dlaczego mechaniczne usuwanie pryszczy szkodzi?
· Niewłaściwa pielęgnacja a ślady po trądziku
· Czynniki zewnętrzne a powstawanie zmian potrądzikowych
· Wolne rodniki – wróg młodej skóry
· Skłonności genetyczne do blizn potrądzikowych
· Jak usunąć przebarwienia potrądzikowe? Peeling i rozjaśnianie
· Czy blizny potrądzikowe same znikną? Jak usunąć blizny po trądziku?
Dlaczego po trądziku zostają blizny i przebarwienia?
Na początku należy wyjaśnić, że to, co najczęściej uznajemy za blizny potrądzikowe, czyli różowawe lub jasnobrązowe plamki na skórze w miejscu po stanie zapalnym, to nie blizny, a przebarwienia skórne. Te przebarwienia tworzą się w wyniku zaburzeń melanogenezy (produkcji barwnika skóry) w regenerującej się tkance. Przebarwienia potrądzikowe są płytkie i najprostsze do usunięcia, a ich intensywność z czasem samoistnie słabnie. Przyczyną powstawania „prawdziwych” blizn po trądziku, czyli zmian utrwalonych w strukturze skóry, jest uszkodzenie skóry właściwej i głębszych warstw naskórka.
Rodzaje blizn po trądziku – blizny zanikowe i przerostowe
Organizm, próbując odbudować tkankę, zastępuje ją najpierw tkanką łączną włóknistą, a następnie rozpoczyna procesy gojenia przez produkcję kolagenu w tym miejscu. Jeśli ilość wytworzonego kolagenu jest niewystarczająca, dochodzi do powstawania tzw. blizn zanikowych. Tego rodzaju blizna po trądziku to najczęstsza zmiana pozapalna, przyjmuje ona postać nieregularnych wgłębień lub zapadnięć w tkance skórnej.
Z czasem, gdy maleje poziom kolagenu, blizny zanikowe mogą się uwydatniać, stają się bardziej widoczne na twarzy lub ciele. Jest to naturalne starzenie i spadek elastyczności skóry, który może powodować, że nawet stare blizny po trądziku stają się bardziej zauważalne.
Po przebytym trądziku mogą pojawić się także blizny przerostowe – wypukłe, przypominające niewielkie guzki, które powstają na skutek nadmiernego rozrostu komórek w miejscu stanu zapalnego. W odróżnieniu od blizn zanikowych blizny wypukłe (przerostowe) powstają, gdy organizm produkuje zbyt dużo tkanki podczas gojenia.
Co nasila skłonności do blizn i przebarwień po trądziku?
Nietrudno się domyślić, że głównym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo utworzenia się blizn potrądzikowych i przebarwień jest mechaniczna ingerencja. Wyciskanie pryszczy, rozdrapywanie zmian trądzikowych lub usuwanie ich ręcznie – to działania uszkadzające tkankę skórną i zwiększające ryzyko infekcji oraz późniejszego tworzenia się blizn.
Dlaczego mechaniczne usuwanie pryszczy szkodzi?
Kiedy wyciskamy krostki, uszkadzamy nie tylko zewnętrzną warstwę naskórka, ale także głębsze struktury skóry, które nie zawsze są w stanie samodzielnie się zregenerować. Na dłoniach, patyczkach czy ekstraktorach używanych do domowej ekstrakcji mogą znajdować się bakterie wywołujące stan zapalny i opóźniające gojenie. W wyniku takiego nadkażenia tworzą się blizny po wyciskaniu pryszczy, które bywają trudne do usunięcia.
Niewłaściwa pielęgnacja a ślady po trądziku
Ryzyko powstawania blizn i przebarwień zwiększa również niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Niektóre codzienne zabiegi mogą sprzyjać tworzeniu się blizn i przebarwień po trądziku. Do szczególnie niekorzystnych zaliczamy:
- agresywny demakijaż i pocieranie skóry – może uszkadzać delikatną skórę, szczególnie w miejscach zmienionych przez trądzik;
- peeling mechaniczny z drobinkami – zbyt intensywne złuszczanie, zwłaszcza przy aktywnych wypryskach, może prowadzić do mikrourazów i wzmożonego tworzenia się blizn;
- szorstkie gąbki i ręczniki – mogą rozdrapywać zmiany i rozprowadzać bakterie, co dodatkowo pogarsza stan skóry.
Czynniki zewnętrzne a powstawanie zmian potrądzikowych
Nie tylko pielęgnacja, ale także czynniki zewnętrzne mogą wpływać na powstawanie blizn i przebarwień. W szczególności promieniowanie UV, smog i inne zanieczyszczenia powodują uszkodzenie komórek skóry i szybsze starzenie się tkanki, co może prowadzić do uwidocznienia się blizn zanikowych po trądziku.
- Zanieczyszczenia powietrza i smog – substancje drażniące ze środowiska, takie jak pyły i dymy, mogą przyczyniać się do rozwoju zmian trądzikowych i wydłużać czas gojenia, co zwiększa ryzyko wystąpienia blizn.
- Dieta i używki – brak wartości odżywczych, jak witaminy A i E, palenie papierosów i picie alkoholu wpływają na regenerację skóry.
- Promieniowanie UV – ekspozycja na słońce może pogłębiać przebarwienia na twarzy po trądziku i przyczyniać się do uszkodzenia włókien kolagenowych.
Wolne rodniki – wróg młodej skóry
Wolne rodniki, zwane też utleniaczami, niszczą strukturę komórkową skóry i cenne włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej elastyczność. Wiele wolnych rodników pojawia się po ekspozycji na promienie słoneczne i zanieczyszczenia. Ich działanie jest niszczące: uszkadzają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, a to osłabia jej zdolności obronne przed bakteriami i wirusami. Nadmierne działanie wolnych rodników może się nasilać przez krostki i blizny potrądzikowe, które uwidaczniają się z wiekiem z powodu spadku produkcji kolagenu.
Skłonności genetyczne do blizn potrądzikowych
Warto zaznaczyć, że niektórzy mają genetyczne predyspozycje do powstawania blizn potrądzikowych. Dziedziczne skłonności sprawiają, że skóra łatwiej reaguje na urazy i stany zapalne tworzeniem blizn i przebarwień, nawet przy starannej pielęgnacji.
Jak usunąć przebarwienia potrądzikowe? Peeling i rozjaśnianie
Aby pozbyć się plamek po krostkach i stanach zapalnych, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni peeling skóry. Dla cery trądzikowej najlepszy jest peeling enzymatyczny lub chemiczny. W takich kosmetykach nie ma bowiem mikrogranulek, które mogłyby naruszać i uszkadzać skórę trądzikową, a nawet rozprowadzać patogeny poza obszar objęty trądzikiem, na zdrową skórę.
- Peeling enzymatyczny, np. peeling 3 enzymy tołpa.® dermo face sebio. Działa oczyszczająco i detoksykująco przez zawarte w nim enzymy, ale nie ma w nim kwasów ani drobinek. Nie trzeba więc pocierać skóry, dzięki czemu nie powoduje on podrażnień mechanicznych. Mimo to doskonale złuszcza wierzchnie przebarwione warstwy naskórka i pobudza regenerację skóry. Jednocześnie głęboko oczyszcza pory, zapobiega ich blokowaniu i późniejszemu występowaniu zaskórników i krostek.
- Peeling chemiczny zawiera kwasy AHA o działaniu oczyszczającym i złuszczającym, tak jak nasz żel-peeling do mycia twarzy tołpa.® authentic. W tym kosmetyku znajdują się czyste molekuły kwasu migdałowego (należącego do kwasów AHA), dlatego usuwa on wierzchnią warstwę naskórka, co stopniowo zmniejsza widoczność przebarwień. Usuwa też najdrobniejsze zanieczyszczenia (co jest bardzo istotne przy trądziku), a jednocześnie wspomaga zachowanie równowagi: mikrobiomu, fizjologicznego pH i bariery hydrolipidowej. Skóra stopniowo zyskuje lepszą ochronę przeciwko bakteriom, wirusom i innym szkodliwym drobnoustrojom. Mniej potencjalnych nadkażeń to również mniejsze prawdopodobieństwo przebarwień i blizn.
Co jeszcze warto zastosować? Skuteczność w stopniowym rozjaśnianiu i usuwaniu przebarwień wykazują też kosmetyki zawierające witaminę C i witaminę A lub jej pochodne. Tę pierwszą ma w składzie serum-killer zaskórników, które dodatkowo odblokowuje zatkane pory i zmniejsza ich widoczność.
Z kolei najbliższą pochodną witaminy A (retinal) można znaleźć w serum clinical boost retinal advanced 0,1%. Poza działaniem przeciwzmarszczkowym i ujędrniającym wyrównuje koloryt, niweluje przebarwienia i głęboko nawilża oraz wzmacnia skórę wrażliwą.
Rozjaśnienie powierzchniowe blizn można także uzyskać przez stosowanie specjalnych kremów rozjaśniających na blizny. Pomagają nie tylko na same przebarwienia potrądzikowe, ale i inne, np. posłoneczne. Proponujemy nasz krem z serii dermo face melaclear rozjaśniający przebarwienia na dzień zawierający w składzie oleuropeinę, witaminę Cg i kwas ferulowy. Już w 15 dni zmniejsza widoczność przebarwień i ujednolica koloryt cery, a także przeciwdziała powstawaniu kolejnych plam.
Czy blizny potrądzikowe same znikną? Jak usunąć blizny po trądziku?
W przeciwieństwie do przebarwień, które z czasem samoistnie się zmniejszają, a nawet znikają, blizny potrądzikowe nie zmniejszają się z wiekiem. Wgłębienia i wypukłości mogą się z czasem nawet uwydatnić. Dzieje się tak na skutek spadku produkcji kolagenu w skórze i zmniejszenia się jej elastyczności.
Blizny wklęsłe i wypukłe po trądziku nie znikną w całości dzięki pielęgnacji. Można jednak poprawić ich wygląd i wspomóc regenerację skóry kosmetykami przywracającymi równowagę mikrobiomu skóry i utrzymującymi jej odpowiednie nawilżenie, a także zwalczającymi działanie wolnych rodników (zawierającymi antyoksydanty). podstawą jest jednak odbudowa włókien kolagenowych i utrzymanie ich w jak najlepszym stanie, aby opóźnić ewentualne pogłębianie się blizn zanikowych i przerostowych.
Cennymi antyoksydantami są między innymi torf lub borowina tołpa.® – są we wszystkich naszych kosmetykach. Cenne w spłycaniu blizn są też: retinoidy (witamina A i jej pochodne) oraz peeling chemiczny o silnym stężeniu kwasów wykonywany w gabinecie kosmetycznym. Profesjonalny peeling przenika do głębszych warstw skóry i wspomaga jej regenerację oraz likwiduje blizny.
Na co dzień pomocna może być też pielęgnacja z dodatkiem kwasu migdałowego i kwasu mlekowego lub glikolowego, np. z serii tołpa.® authentic.
Pozbądź się uporczywych blizn po trądziku z naszą pielęgnacją: