Tołpa, mała wielka pielęgnacja

twarz

 

tematy:

atopowe zapalenie skóry – styl życia

atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą przewlekłą. Nikogo już nie dziwi mama szukająca specjalistycznych kosmetyków dla swojego dziecka. Skóra atopowa jest praktycznie pozbawiona ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, dlatego intensywnie reaguje na szereg czynników drażniących. 

jednak to, co dzieje się na skórze, jest następstwem nie tylko czynników, które bezpośrednio na nią działają – najczęściej jest spowodowane przez alergeny dostające się do organizmu przez układ pokarmowy lub oddechowy.

zmiany skórne w okresach zaostrzeń potrafią być naprawdę dokuczliwe. Bardzo sucha, zaczerwieniona, łuszcząca się skóra. Pęka i uporczywie swędzi. Trudno powstrzymać się przed drapaniem. Dlatego bardzo łatwo powstają drobne rany - bakterie i alergeny mają otwartą drogę. Stąd już niewiele dzieli od przypadkowego zakażenia. Skóra jeszcze bardziej swędzi, nasila się stan zapalny. I tak w koło.

stan skóry łatwo ulega pogorszeniu pod wpływem czynników środowiskowych. Atopowa skóra źle znosi suche, zanieczyszczone powietrze i dym tytoniowy. Wydaje się jednak, że największym jej wrogiem jest, każdemu dobrze znany, stres. I tutaj zaczynają się schody. Bo jak przestać żyć w ciągłym stresie, skoro towarzyszy nam na każdym kroku? Tym bardziej, że wygląd naszej skóry czasami jest jednym z powodów codziennej irytacji. Psycholodzy przekonują, że wszystko jest kwestią podejścia i sposobu myślenia. A w tym mogą pomóc zajęcia jogi, częste spotkania z przyjaciółmi, albo weekend z długo odkładaną książką. Dobrze jest znaleźć sposób na swój stres. Najlepiej taki, żeby nawet nie chciał powrócić. Przecież jesteś jedyną osobą, która będzie z tobą od początku do końca życia. Dbaj o siebie!

sport to zdrowie?
podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Wydaje się być rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych, innym zapobiega. Postępy i wysportowana sylwetka dla wielu są najlepszą motywacją. Aktywność fizyczna obniża poziom stresu, jest powodem satysfakcji i zadowolenia. Jeżeli cierpisz na atopowe zapalenie skóry wybieraj regularną aktywność o niewielkim nasileniu, ponieważ pot wydzielany podczas wysiłku fizycznego może podrażniać skórę i powodować zaostrzenie stanu zapalnego. Polecamy pływanie. Pod warunkiem, że zaraz po wyjściu z basenu dokładnie umyjesz i natłuścisz skórę.

słońce – nasz sprzymierzeniec
słońce ma nie tylko swoją ciemną stronę i doskonale wiedzą o tym atopicy. Korzystny wpływ kąpieli słonecznych na skórę zawdzięczamy zjawisku immunosupresji – słońce „usypia” nadmierną czujność układu immunologicznego. Klasyczny przykład na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Oczywiście, wszystko w granicach zdrowego rozsądku i z kremem przeciwsłonecznym na skórze. Sam wybór kosmetyku jest trudny – najlepiej sprawdzają się te przeznaczone dla skóry suchej i wrażliwej. Jeżeli wiesz jaka substancja powoduje zaostrzenie zmian na skórze, sprawdź dokładnie skład INCI.

urlop w górach czy nad morzem?
to częsty wakacyjny dylemat. Atopikom służą wszelkie zmiany miejsca pobytu, zwłaszcza, jeżeli na co dzień mieszkają w mieście. Górski klimat, czyste, pozbawione alergenów powietrze sprzyja alergikom, astmatykom i osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. A nad morzem największe znaczenie odgrywa duża wilgotność. Prawdopodobnie, już sam fakt wyjazdu i oderwania się od codziennych obowiązków bardzo pomaga. To najlepsza okazja do psychicznego odpoczynku. Doskonale rozumiemy tę zależność.

ps. To nie przypadek, że stres i atopowe zapalenie skóry idą ze sobą w parze. Sporo w tym temacie zawdzięczamy intensywnemu rozwojowi cywilizacji. Aż ciężko nadążyć, wyraźnie cały organizm ma z tym problem. Pamiętaj – jeżeli stres, to tylko ten pozytywny i motywujący. Z przyjemnym dreszczykiem emocji.

prześlij nam swoją poradę lub patent
Nasze patenty
 • wiemy, że długa i gorąca kąpiel brzmi kusząco....

  czytaj więcej

  wiemy, że długa i gorąca kąpiel brzmi kusząco. Zwłaszcza po ciężkim dniu. Jednak skóra atopowa nie podziela naszego entuzjazmu. Czasami trzeba pójść na kompromis. Letnia, krótka kąpiel, w zamian za spokojną noc i pełen wyzwań dzień. Bez drapania, napięcia i suchości. 1.      Wiemy, że długa i gorąca kąpiel brzmi kusząco. Zwłaszcza po ciężkim dniu. Jednak skóra atopowa nie podziela naszego entuzjazmu. Czasami trzeba pójść na kompromis. Letnia, krótka kąpiel, w zamian za spokojną noc i pełen wyzwań dzień. Bez drapania, napięcia i suchości.

 

porady

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

twarz

atopowe zapalenie skóry (AZS) jest dolegliwością, zaliczaną do chorób atopowych (alergicznych) takich jak astma, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. AZS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry i ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie.

więcej
atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

twarz

na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano aż dwu- lub nawet trzykrotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry (AZS). Pozostaje to nie lada zagadką dla świata medycyny. Wymienia się kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, chociaż w pojedynczym przypadku nie wszystkie z nich...

więcej
atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

twarz

mimo, że atopowe zapalenie skóry jest co raz lepiej poznanym schorzeniem, nie można wymienić jednej przyczyny, która odpowiada za jego wystąpienie. Dlatego tak trudne i czasochłonne jest leczenie. Wymaga indywidualnego podejścia, skupiającego się jednocześnie na całym organizmie, a nie jedynie na...

więcej
suchość skóry ciała

suchość skóry ciała

ciało

kiedy dotykasz swojej skóry masz uczucie spięcia, szorstkości i braku elastyczności? Masz wrażenie, że została mocno wysuszona lub podrażniona? Jeśli tak, to potrzebujesz dużej dawki nawilżenia. Nie gódź się z suchością, towarzyszącej jej łuszczeniem, uczuciem swędzenia i pieczenia. Wiemy, że...

więcej
dieta a skóra sucha

dieta a skóra sucha

twarz

matowa, szorstka i cienka. To nie brzmi dobrze. I nie wygląda dobrze. Brak elastyczności i miękkości to domena skóry suchej. Bez odpowiedniego nawilżenia szybko pojawią się na niej też zmarszczki.

więcej
skóra sucha

skóra sucha

twarz

skóra sucha charakteryzuje się obniżoną zawartością wody w naskórku i jednoczesnym nieprawidłowym funkcjonowaniem naturalnego płaszcza ochronnego.

więcej
 

kosmetyki

 
 
spotkaj się z nami, jesteśmy na: www.tolpa.pl

miło, że nas odwiedzasz.
Pozostańmy w kontakcie.

na pierwsze zakupy otrzymasz prezent
- zestaw naszych mini produktów
o wartości 26,97 zł.

 • pl
 • eng
 • zobacz
  nasz katalog
 • zobacz
  nasz katalog
 • polski
 • angielski