Tołpa, mała wielka pielęgnacja

 

tematy:

inne alergeny odpowiedzialne za atopowe zapalnie skóry

na wystąpienie reakcji alergicznej lub pogorszenie się stanu skóry w przebiegu AZS mogą mieć wpływ również inne pokarmy. Wśród częstych alergenów wymienia się między innymi orzechy, cytrusy, soja, marchew, seler, wołowina, cielęcina, jajo kurze, ryby. Spokojnie, rzadko zdarza się, aby organizm źle tolerował wszystkie te składniki jednocześnie.

alergeny a atopia

alergia pokarmowa jest sprawą bardzo indywidualną – uczulać może każdy pokarm. To twój organizm nauczył się niewłaściwie rozpoznawać wroga, i przedwcześnie przystępuje do ataku. W skrajnych przypadkach, wszędzie widzi zagrożenie. I reaguje.

dlaczego jaja alergizują?
białko jaja nie traci swoich właściwości uczulających pomimo poddania obróbce termicznej. Alergia na białko jaja kurzego dyskwalifikuje jaja wszystkich ptaków.  
Dobrze jest zrobić test z krwi w kierunku alergii na żółtko; nie należy podawać alergicznemu dziecku białka jaja kurzego – bez względu na wyniki krwi.

dlaczego mięso wieprzowe uczula?
alergizacja mięsa wieprzowego wynika ze zbyt częstej jego konsumpcji. Ponadto wieprzowina daje wywołuje wystąpienie krzyżowych reakcji alergicznych z roztoczami. Chorzy z AZS często źle reagują na alergeny roztoczy.

dlaczego drób uczula?
drób często uczula. Polecane jest mięso indyka. Natomiast kurczaki mogą nie korzystnie wpływają na zdrowie człowieka z powodu warunków hodowli. Kurczak hodowany w zagrodzie wiejskiej jest na pewno zdrowszy.

co należy wiedzieć na temat alergii na ryby?
alergia na białka ryb jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do reakcji wstrząsowych. Nadwrażliwość na białko ryb prawdopodobnie jest spowodowana nadużywaniem mączek rybnych w hodowli zwierząt.

co trzeba wiedzieć na temat alergii na orzechy?
alergia na orzechy bardzo często objawia się zmianami skórnymi. Orzechy są bardzo problematycznym pokarmem dla alergika, ponieważ również mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny. Często uczulają orzeszki ziemne, ale coraz częściej alergizują inne gatunki orzechów. Alergia na orzechy jest częstsza u dorosłych niż u dzieci.

alergia na soję
chorzy z atopowym zapalaniem skóry bardzo źle tolerują białka soi. Prawdopodobnie jest to związane z nadużywaniem tego białka do wyrobów garmażeryjnych oraz wędlin. Alergia na soję występuje coraz częściej, zwłaszcza u osób uczulonych na mleko krowie, którym podawano hydrolizaty na bazie białka sojowego.

alergia na marchew i seler
chorzy z AZS źle tolerują marchew i seler, zapewne jest to związane z kumulacją w tych warzywach metali ciężkich. Można spróbować podać choremu marchew i seler  siedemdziesiąt dwie godziny.

alergia na salicylany
ta kwestia dotyczy zwłaszcza osób, które  nadużywały niesteroidowych  leków przeciwzapalnych. Reakcje chorobowe spowodowane przez nietolerancje kwasu salicylowego nie mają  charakteru IgE zależnego (atopowego), ale chorzy reagują podobnie jak przy AZS, cierpią na przewlekle pokrzywki.

produkty spożywcze o wysokiej zawartości salicylanów:

allergeny a AZS
jakie produkty nie zawierają kwasu salicylowego?
źródło: opracowanie własne na podstawie: M. Kaczmarski, E. Korotkiewicz-Kaczmarska „Alergia i nietolerancja pokarmowa. Mleko i inne pokarmy.”, Kraków 2013, Help Med.,  http://salicylatesensitivity.com/about/food-guide/ http://www.food-info.net/pl/qa/qa-fi27.htm,

zboża (wyjątkiem jest tylko kukurydza, która zawiera 0,43 mg/100g), mięsa zwierząt i ryb, jaja, masło, olej sojowy i słonecznikowy tłoczony na zimno, kapusta zielona i biała, seler, groszek zielony świeży, soczewica, fasole, sałata lodowa, brukiew i ziemniaki.

alergia na lateks
produkty, które należy wykluczyć z diety w wypadku stwierdzonej alergii na lateks: awokado, kiwi, banany, kasztany jadalne, orzechy, melony, ananasy, pomarańcze, papaja, szpinak, pomidory, figi, ziemniaki.

na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę?
należy obserwować stan skóry, szczególnie w okresie pylenia roślin, po spożyciu alkoholu, leków (np. aspiryny), po wysiłku fizycznym oraz w okresie występowania wysokich, ale także bardzo niskich temperatur. Te spostrzeżenia są  bardzo istotne, ponieważ umożliwiają lepsze rozeznanie w czynnikach, które nie sprzyjają kondycji chorej skóry. Dlatego w przyszłości można ich unikać lub być przygotowanym na nie.

artykuł powstał przy współpracy z Panią Bożeną Kropką – dietetykiem, doradcą marki tołpa ds. zdrowego żywienia, specjalizującą się w alergiach, nietolerancjach pokarmowych i chorobach z autoagresji, autorką książki „Jak pokonać alergię”.

prześlij nam swoją poradę lub patent
 

porady

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

twarz

atopowe zapalenie skóry (AZS) jest dolegliwością, zaliczaną do chorób atopowych (alergicznych) takich jak astma, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. AZS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry i ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie.

więcej
atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

twarz

na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano aż dwu- lub nawet trzykrotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry (AZS). Pozostaje to nie lada zagadką dla świata medycyny. Wymienia się kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, chociaż w pojedynczym przypadku nie wszystkie z nich...

więcej
atopowe zapalenie skóry – styl życia

atopowe zapalenie skóry – styl życia

twarz

atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą przewlekłą. Nikogo już nie dziwi mama szukająca specjalistycznych kosmetyków dla swojego dziecka. Skóra atopowa jest praktycznie pozbawiona ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, dlatego intensywnie reaguje na szereg czynników drażniących. 

więcej
atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

twarz

mimo, że atopowe zapalenie skóry jest co raz lepiej poznanym schorzeniem, nie można wymienić jednej przyczyny, która odpowiada za jego wystąpienie. Dlatego tak trudne i czasochłonne jest leczenie. Wymaga indywidualnego podejścia, skupiającego się jednocześnie na całym organizmie, a nie jedynie na...

więcej
 

kosmetyki

 
 
spotkaj się z nami, jesteśmy na: www.tolpa.pl

miło, że nas odwiedzasz.
Pozostańmy w kontakcie.

na pierwsze zakupy otrzymasz prezent
- zestaw naszych mini produktów
o wartości 26,97 zł.

  • pl
  • eng
  • zobacz
    nasz katalog
  • zobacz
    nasz katalog
  • polski
  • angielski