Tołpa, mała wielka pielęgnacja

 

tematy:

atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

mimo, że atopowe zapalenie skóry jest co raz lepiej poznanym schorzeniem, nie można wymienić jednej przyczyny, która odpowiada za jego wystąpienie. Dlatego tak trudne i czasochłonne jest leczenie. Wymaga indywidualnego podejścia, skupiającego się jednocześnie na całym organizmie, a nie jedynie na chorej skórze. Najważniejsze, to ustalić przyczyny pogarszania się stanu skóry, przez dokładną obserwację jej reakcji na różne czynniki. W tym przypadku nie ma drogi na skróty.

przyczyny występowania

do przyczyn występowania AZS zaliczamy takie  czynniki,  jak:

 • predyspozycje genetyczne;
 • skłonność do dużego stężenia IgE w surowicy krwi;
 • zaburzenia w metabolizmie nienasyconych kwasów tłuszczowych, niedobór kwasu gamma-linolenowego (niedobór tego kwasu można uzupełnić olejem z wiesiołka i ogórecznika);
 • alergie pokarmowe najczęściej na mleko, jaja, soję, ryby, pszenicę, gluten, marchewkę i inne pokarmy krzyżujące się z alergenami wziewnymi;
 • dodatki do żywności (barwniki,  konserwanty,  wzmacniacze smaku);
 • środowisko (np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, dym papierosowy, alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego, spaliny, tworzywa sztuczne i inne );
 • stres;
 • zakażenia.

główną przyczyną wystąpienia AZS są uwarunkowania genetyczne. Na nasilenie się zmian skórnych wpływ mogą mieć różne czynniki, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

warunki klimatyczne a AZS

warunki klimatyczne mają również wpływ na przebieg AZS. Wysoka temperatura powietrza może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się, a w konsekwencji wtórnego podrażnienia chorej skóry i intensywnego swędzenia. Uwarunkowania klimatyczne wpływają na rozwój fauny i flory w danym miejscu, a to określa obecność alergenów w powietrzu. Można tę zależność zauważyć szczególnie w okresach kwitnienia drzew (głównie brzozy), traw oraz chwastów. Pacjent, cierpiący na AZS, powinien w tym okresie śledzić kalendarz pylenia roślin.  azs pylenie roślin

 źródło: http://www.pta.med.pl/uploads/images/pl/strony/dla-alergikow/kalendarz-pylenia/kalendarz_pylenia.png

jak korzystać z kalendarza pylenia roślin?
na przykład w przypadku stwierdzonej alergii na trawy w okresie jej pylenia,  należy zastosować zalecenia alergii krzyżowej. Na czym polegają zalecenia alergii krzyżowej?  Naukowcy przebadali białka występujące w pokarmach i pyłkach. Okazało się, że białka, które znajdują się na przykład w trawach, występują również w wybranych produktach spożywczych, powodując nasilenie się objawów atopii w okresie kwitnienia traw.

 Pyłki traw

 

 

Ziarna zbóż: pszenica, jęczmień, żyto, owies (zarówno kiełki, jak i mąki) kukurydza, ryż, proso, kasza jaglana.

Warzywa: pomidory, marchew, seler, groch, soja, buraki, cebula,

Owoce: różowate.

Pyłki drzew:  brzoza, jesion, drzewo oliwne, rzepak, bylica.

Pestki: słonecznika.

 

źródło: Pokonaj alergie, Bożena Kropka, Skoczów 2009

 

przykłady innych reakcji krzyżowych

ALERGENY

REAGUJĄCE KRZYŻOWO ALERGENY POKARMOWE

Pyłki bylicy

Owoce: różowate oraz kiwi i liczi.

Warzywa: groch, papryka, czosnek, marchew, koper włoski, koperek, seler.

Przyprawy: pieprz, curry, anyż, cynamon, kminek, kolendra,  gałka muszkatołowa, rumianek

Pestki i orzechy: ziarna słonecznika, orzech ziemny, orzechy.

Dodatkowo bylica krzyżuje się z pyłkami: ambrozji, margerytki

oraz z lateksem. 

Pyłki brzozy, olchy, leszczyny

 

Warzywa: seler, marchew, ziemniaki, groch i inne strączkowe, pietruszka, pomidor, soja.

Owoce: jabłka, brzoskwinie, śliwki, wiśnie, kiwi, melony, orzechy, gruszka (owoce pestkowe), banan, liczi, mango, pomarańcza.

Dodatkowo pyłki brzozy, olchy, leszczyny  krzyżują się z  pyłkami takich drzew jak: buk, dąb, olcha, jesion, kasztan, drzewo oliwne,  orzech.

Przyprawy: curry, anyż, papryka, pieprz, kminek, kolendra.

Pyłki brzozy, olchy i leszczyny krzyżują się z lateksem.

Alergia na sierść kota

Mięso wieprzowe.

Lateks

Owoce: banan, ananas, papaja,  kiwi, mango, melon, awokado, pomidor, kasztan jadalny, pomarańcza, szpinak, różowate,  orzechy.

Warzywa: ziemniak, seler.

Fikus

Pyłki brzozy, traw, bylica, ambrozji.

źródło: Pokonaj alergie, Bożena Kropka, Skoczów 2009

 zanieczyszczone środowisko

nie bez znaczenia jest także poziom zanieczyszczenia środowiska. Związki chemiczne, obecne w skażonym spalinami powietrzu, niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów. Wiele wskazuje na to, że osoby z predyspozycją do AZS mogą zaobserwować pierwsze objawy choroby właśnie w wyniku ekspozycji na zanieczyszczenia. Ochronna bariera skórno-naskórkowa ulega uszkodzeniu również w następstwie kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak: twarda woda, detergenty, mydło oraz alergeny kontaktowe. Ale także nie pozostaje obojętnym dla stanu skóry przebywanie w zadymionych, niewietrzonych  pomieszczeniach. Tlenek węgla, występujący w pomieszczeniu, może podnieść IgE całkowite u osób wrażliwych.

artykuł powstał przy współpracy z Panią Bożeną Kropką – dietetykiem, doradcą marki tołpa ds. zdrowego żywienia, specjalizującą się w alergiach, nietolerancjach pokarmowych i chorobach z autoagresji, autorką książki „Jak pokonać alergię”.

prześlij nam swoją poradę lub patent
 

porady

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

twarz

atopowe zapalenie skóry (AZS) jest dolegliwością, zaliczaną do chorób atopowych (alergicznych) takich jak astma, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. AZS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry i ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie.

więcej
atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

twarz

na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano aż dwu- lub nawet trzykrotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry (AZS). Pozostaje to nie lada zagadką dla świata medycyny. Wymienia się kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, chociaż w pojedynczym przypadku nie wszystkie z nich...

więcej
atopowe zapalenie skóry – styl życia

atopowe zapalenie skóry – styl życia

twarz

atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą przewlekłą. Nikogo już nie dziwi mama szukająca specjalistycznych kosmetyków dla swojego dziecka. Skóra atopowa jest praktycznie pozbawiona ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, dlatego intensywnie reaguje na szereg czynników drażniących. 

więcej
inne alergeny odpowiedzialne za atopowe zapalnie skóry

inne alergeny odpowiedzialne za atopowe zapalnie skóry

atopic

na wystąpienie reakcji alergicznej lub pogorszenie się stanu skóry w przebiegu AZS mogą mieć wpływ również inne pokarmy. Wśród częstych alergenów wymienia się między innymi orzechy, cytrusy, soja, marchew, seler, wołowina, cielęcina, jajo kurze, ryby. Spokojnie, rzadko zdarza się, aby organizm...

więcej
 

kosmetyki

 
 
spotkaj się z nami, jesteśmy na: www.tolpa.pl

dołącz do naszego newslettera

na pierwsze zakupy w e-sklepie

30zł
przy zakupach za minimum 80zł
 • pl
 • zobacz
  nasz katalog
 • Polski