Tołpa, mała wielka pielęgnacja

twarz

 

tematy:

atopowe zapalenie skóry - przyczyny występowania i czynniki wpływające na przebieg

mimo, że atopowe zapalenie skóry jest co raz lepiej poznanym schorzeniem, nie można wymienić jednej przyczyny, która odpowiada za jego wystąpienie. Dlatego tak trudne i czasochłonne jest leczenie. Wymaga indywidualnego podejścia, skupiającego się jednocześnie na całym organizmie, a nie jedynie na chorej skórze. Najważniejsze, to ustalić przyczyny pogarszania się stanu skóry, przez dokładną obserwację jej reakcji na różne czynniki. W tym przypadku nie ma drogi na skróty.

przyczyny występowania

do przyczyn występowania AZS zaliczamy takie  czynniki,  jak:

 • predyspozycje genetyczne;
 • skłonność do dużego stężenia IgE w surowicy krwi;
 • zaburzenia w metabolizmie nienasyconych kwasów tłuszczowych, niedobór kwasu gamma-linolenowego (niedobór tego kwasu można uzupełnić olejem z wiesiołka i ogórecznika);
 • alergie pokarmowe najczęściej na mleko, jaja, soję, ryby, pszenicę, gluten, marchewkę i inne pokarmy krzyżujące się z alergenami wziewnymi;
 • dodatki do żywności (barwniki,  konserwanty,  wzmacniacze smaku);
 • środowisko (np. pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, dym papierosowy, alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego, spaliny, tworzywa sztuczne i inne);
 • stres;
 • zakażenia.

główną przyczyną wystąpienia AZS są uwarunkowania genetyczne. Na nasilenie się zmian skórnych wpływ mogą mieć różne czynniki, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

warunki klimatyczne a AZS

warunki klimatyczne mają również wpływ na przebieg AZS. Wysoka temperatura powietrza może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się, a w konsekwencji wtórnego podrażnienia chorej skóry i intensywnego swędzenia. Uwarunkowania klimatyczne wpływają na rozwój fauny i flory w danym miejscu, a to określa obecność alergenów w powietrzu. Można tę zależność zauważyć szczególnie w okresach kwitnienia drzew (głównie brzozy), traw oraz chwastów. Pacjent, cierpiący na AZS, powinien w tym okresie śledzić kalendarz pylenia roślin. 

 źródło: http://www.pta.med.pl/uploads/images/pl/strony/dla-alergikow/kalendarz-pylenia/kalendarz_pylenia.png

jak korzystać z kalendarza pylenia roślin?
na przykład w przypadku stwierdzonej alergii na trawy w okresie jej pylenia,  należy zastosować zalecenia alergii krzyżowej. Na czym polegają zalecenia alergii krzyżowej?  Naukowcy przebadali białka występujące w pokarmach i pyłkach. Okazało się, że białka, które znajdują się na przykład w trawach, występują również w wybranych produktach spożywczych, powodując nasilenie się objawów atopii w okresie kwitnienia traw.

 

źródło: Pokonaj alergie, Bożena Kropka, Skoczów 2009

przykłady innych reakcji krzyżowych

Źródło: Pokonaj alergie, Bożena Kropka, Skoczów 2009

zanieczyszczone środowisko

nie bez znaczenia jest także poziom zanieczyszczenia środowiska. Związki chemiczne, obecne w skażonym spalinami powietrzu, niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów. Wiele wskazuje na to, że osoby z predyspozycją do AZS mogą zaobserwować pierwsze objawy choroby właśnie w wyniku ekspozycji na zanieczyszczenia. Ochronna bariera skórno-naskórkowa ulega uszkodzeniu również w następstwie kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak: twarda woda, detergenty, mydło oraz alergeny kontaktowe. Ale także nie pozostaje obojętnym dla stanu skóry przebywanie w zadymionych, niewietrzonych  pomieszczeniach. Tlenek węgla, występujący w pomieszczeniu, może podnieść IgE całkowite u osób wrażliwych.

artykuł powstał przy współpracy z Panią Bożeną Kropką – dietetykiem, doradcą marki tołpa ds. zdrowego żywienia, specjalizującą się w alergiach, nietolerancjach pokarmowych i chorobach z autoagresji, autorką książki „Jak pokonać alergię”.

prześlij nam swoją poradę lub patent
 

porady

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.I

twarz

atopowe zapalenie skóry (AZS) jest dolegliwością, zaliczaną do chorób atopowych (alergicznych) takich jak astma, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczny nieżyt nosa. AZS jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń skóry i ujawnia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie.

więcej
atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

atopowe zapalenie skóry (AZS) cz.II

twarz

na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano aż dwu- lub nawet trzykrotny wzrost zachorowań na atopowe zapalenie skóry (AZS). Pozostaje to nie lada zagadką dla świata medycyny. Wymienia się kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn, chociaż w pojedynczym przypadku nie wszystkie z nich...

więcej
atopowe zapalenie skóry – styl życia

atopowe zapalenie skóry – styl życia

twarz

atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą przewlekłą. Nikogo już nie dziwi mama szukająca specjalistycznych kosmetyków dla swojego dziecka. Skóra atopowa jest praktycznie pozbawiona ochronnego płaszcza hydro-lipidowego, dlatego intensywnie reaguje na szereg czynników drażniących. 

więcej
 

kosmetyki

 
 
spotkaj się z nami, jesteśmy na: www.tolpa.pl

miło, że nas odwiedzasz.
Pozostańmy w kontakcie.

na pierwsze zakupy otrzymasz prezent
- zestaw naszych mini produktów
o wartości 26,97 zł.

 • pl
 • eng
 • zobacz
  nasz katalog
 • zobacz
  nasz katalog
 • polski
 • angielski